Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Web o zatměních nad územím ČR v mírně novějším hávu

Web o zatměních nad územím ČR v mírně novějším hávu

Před dvěma lety jsme vás informovali, že pod správou Expresních astronomických informací vznikl internetový portál o nejbližších zatměních Slunce a Měsíce (nejen) nad územím České republiky. Pro více než očekávaný zájem o něj jsme se rozhodli věnovat mu ještě více péče a přinést vám tak žádané informace o těchto úchvatných nebeských úkazech, tedy především o těch viditelných přímo nad naším územím.

Než uvedeme novinky na webu, rádi bychom vám jej ještě jednou detailněji představili. Jakmile do internetového vyhledávače napíšete kýženou webovou adresu astro.sci.muni.cz/zatmeni, objeví se vám výpis nejaktuálnějších blížích se zatmění, zpravidla na celý rok či ještě déle. Ke každému zatmění jsou vypsány nejdůležitější informace - tedy v jaký čas a v jakém rozsahu je dané zatmění od nás vidět. Více informací pak přinesou zdrojové stránky pod správou Freda Espenaka (NASA), na něž je uveden ke každému zatmění odkaz. Nově se však opíráme o též anglický internetový portál - eclipse online [2], na němž krom velmi přehledných mapek naleznete i patřičné animace slunečních zatmění. Tento portál nabízí přehled všech slunečních a měsíčních zatmění na celém světě do roku 2100. Vysvětlivky k jednotlivým mapkám naleznete na našem webu na úvodní stránce. V menu pak následuje nejdůležitější část - zatmění Měsíce a Slunce, a to v rozdělení po dekádách následujících let tohoto století.

Při kliknutí na daný druh zatmění se vám objeví krátký úvod ke vzniku úkazu a zároveň se rozbalí menu nabízející zmiňovaný přehled zatmění na následující tři dekády let dopředu tak, jak je budeme moci pozorovat od nás.

Krom těchto nejžádanějších informací je tu pak samostatná "kapitola", kterou bychom i do budoucna rádi spravovali na základě vašich reakcí. Jde o pasáž "Plánované expedice". Na této stránce najdete přehled nejbližších plánovaných expedic v České (či Slovenské) republice za pozorováním především slunečních zatmění. To je stránka jak pro ty, kteří hledají možnost se za nejbližším úkazem vydat, ale rovněž pro ty, kteří pořádají nějaký zájezd a rádi by o něm dali na vědomí. Za poslední dva roky se tato funkce našeho webu velmi osvědčila.

Následují kontakty a nepostradatelné odkazy. Mezi odkazy najdete mimo dalších českých a zahraničních portálů o zatměních také linky na předpověď počasí včetně animací oblačnosti nad územím ČR pomocí družice Eumesat, které leží na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.

Co tedy web přináší nového? Kromě jen mírně upravené vizáže je jeho aktuálnost ovlivněna blížícím se příchodem další dekády let tohoto století. Web jsme naplnili informacemi o zatměních od roku 2031 až 2040. Dále pak pro zájemce uvádíme nejen v aktuálním přehledu, ale i ve výpisu budoucích zatmění ty úkazy, které sice z našeho území pozorovatelné nebudou, ale jsou finančně či z hlediska terénu a předpovědi počasí poměrně dostupné. U každého zatmění Slunce, které je od nás viditelné a na Zemi prochází jeho pás totality či annularity, najdete nově i odkaz na interaktivní google mapy s vyznačeným průběhem zatmění po světě (autorem je opět Fred Espenak, NASA). A neposledně jsme aktualizovali i archiv pozorování zatmění minulých (především však pozorování členů a přátel redakce webu).

Další inovace se plánují i v průběhu následujících let. Rádi bychom, aby se i nadále web stával primárním zdrojem informací pro všechny zájemce o tyto úžasné úkazy, jimiž sluneční a měsíční zatmění jsou. A to nejenom proto, že je web svým zaměřením jediný svého druhu na českém internetu. Děkujeme všem čtenářům za podporu a jsme rádi, že jsme vás svou prací potěšili. Budeme se o to snažit i nadále.

Odkazy:
[1] Web o nejbližších zatměních nad územím ČR - http://astro.sci.muni.cz/zatmeni
[2] Eclipse online - http://www.eclipse.org.uk/eclbin/query_eo.cgi
[3] Stránky o zatměních pod správou Freda Espenaka (NASA)
[4] Miloslav Druckmüller - webové stránky s jedinečnými fotografiemi nejen slunečních zatmění
[5] Nejbližší zatmění nad územím ČR - článek o založení webu před 2 lety
O autorovi

Petr Horálek

Petr Horálek

Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde také od svých 12 let začal navštěvovat tamní hvězdárnu. Astronomie ho nadchla natolik, že se jí rozhodl věnovat profesně, a tak při ukončení studia Teoretické fyziky a astrofyziky na MU v Brně začal pracovat na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově. Poté byl zaměstnancem Hvězdárny v Úpici. V roce 2014 pak odcestoval na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával na sadech s ovocem, aby se mohl věnovat fotografii jižní noční oblohy. Po svém návratu se na volné noze věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii. Redakci astro.cz vypomáhal od roku 2008 a mezi lety 2009-2017 byl jejím vedoucím. Z astronomie ho nejvíce zajímají mimořádné úkazy na obloze - zejména pak sluneční a měsíční zatmění, za nimiž cestuje i po světě. V roce 2015 se stal prvním českým Foto ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). Je rovněž autorem populární knihy Tajemná zatmění, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Albatros a popisuje právě jeho oblíbená zatmění jako jedny nejkrásnějších nebeských úkazů vůbec. V říjnu 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Stránky autora.48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »