Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Zákryt Saturnu Měsícem 4. 1. 2025

Zákryt Saturnu Měsícem 4. 1. 2025

Saturn po zákrytu 4. 1. 2025 v 19:45 SEČ
Autor: Martin Gembec

Je to hezká hříčka přírody, když se kotouč Měsíce přibližuje na své pouti mezi hvězdami také planetám. Většinou se jim uctivě vyhne a my jsme rádi alespoň za pěknou konjunkci. Ale když se mu to podaří, je to opravdu hezká podívaná. Měsíc se 4. ledna 2025 přesouval zdánlivě přes planetu Saturn, ovšem k naší smůle se přesouvala i oblačnost. Byla však místa, kde se nakonec něco pozorovat dalo.

Výběr z fotografií, které se objevily v čtenářské galerii, přikládáme, a dále nabízíme videopřenosy, které se v provizorních terénních podmínkách pokusila zprostředkovat skupinka astronomů z Klubu astronomů Liberecka na Youtube kanálu iQLANDIA.

Okamžik zákrytu Autor: Bohuslav Pelc
Okamžik zákrytu
Autor: Bohuslav Pelc

Zákryt Saturnu Měsícem Autor: Hana Němečková
Zákryt Saturnu Měsícem
Autor: Hana Němečková

Saturn Autor: Jiří Fojt
Saturn
Autor: Jiří Fojt

Zákryt Saturnu Měsícem - delší expozice Autor: Vladimír Strouhal
Zákryt Saturnu Měsícem - delší expozice
Autor: Vladimír Strouhal

Zákryt Saturnu Měsícem Autor: Kamil Krmášek
Zákryt Saturnu Měsícem
Autor: Kamil Krmášek

Saturn po výstupu zpoza Měsíce 4. 1. 2025 cca kolem 18:45 SEČ. Z natočeného videa zpracovány zvlášť snímky Měsíce a zvlášť Saturnu, protože jinak by došlo k rozmazání vlastním pohybem Měsíce vůči Saturnu. Poté mírně zvýrazněny prstence Saturnu. PIPP, Autostakkert, Registax 6 a Photoshop. Snímáno kamerou ZWO ASI294MC Pro na dalekohledu WO FLT98 v ohnisku 512 mm. Snímáno z Jablonce nad Nisou Autor: Martin Gembec
Saturn po výstupu zpoza Měsíce 4. 1. 2025 cca kolem 18:45 SEČ. Z natočeného videa zpracovány zvlášť snímky Měsíce a zvlášť Saturnu, protože jinak by došlo k rozmazání vlastním pohybem Měsíce vůči Saturnu. Poté mírně zvýrazněny prstence Saturnu. PIPP, Autostakkert, Registax 6 a Photoshop. Snímáno kamerou ZWO ASI294MC Pro na dalekohledu WO FLT98 v ohnisku 512 mm. Snímáno z Jablonce nad Nisou
Autor: Martin Gembec

O něco lepší situace s počasím panovala o den dříve, jak už to tak bývá. 3 ledna se Měsíc přiblížil k planetě Venuši a tak se tato dvojice nebeských těles stala hezkou ozdobou večerní oblohy, jak ukazuje fotografie od Hanky Němečkové z Lázní Toušeň.

Měsíc s Venuší Autor: Hana Němečková
Měsíc s Venuší
Autor: Hana Němečková

Děkujeme za zaslané snímky a doufejme, že nám letošní zajímavé úkazy v čele s úplným zatměním Měsíce 7. září a částečným zatměním Slunce 29. března nezakryje oblačnost, jako tentokrát.

 




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Zákryt Saturnu Měsícem


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »