Úvodní strana  >  Články  >  Vzdálený vesmír  >  Gravitace se šíří rychlostí světla
Pavel Koten Vytisknout článek

Gravitace se šíří rychlostí světla

Na konferenci Americké astronomické společnosti v Seattle byly prezentovány výsledky prvního přesného měření rychlosti šíření gravitace. Gravitace se podle tohoto experimentu šíří rychlostí světla, tedy podle předpokladů obecné teorie relativity.

V minulosti předpokládal Isaac Newton, že gravitace se šíří okamžitě. Tuto myšlenku popřel Albert Einstein v obecné teorii relativity, podle které by se gravitace měla šířit rychlostí šíření světla. Dosud ovšem nebyla publikována přesná měření, která by tuto doměnku podpořila či vyvrátila. Dvojice amerických astronomů využila v průběhu loňského záží situace, kdy planeta Jupitera procházela na obloze v blízkosti vzdálené galaxie. Bylo zřejmé, že gravitace planety způsobí jemný ohyb světla přicházejícího z galaxie. Galaxie by se v takovém případě měla zobrazit jako dvě kružnice, které by byly v důsledku přibližování a posléze opět vzdalování Jupitera navzájem mírně posunuty.

Do experimentu byla zapojena soustava přístrojů Very Long Baseline Array, tvořená radioteleskopy rozmístěnými po celém světě, mj. i 100m přístrojem v Německu. Tato soustava je schopná v konečném výsledku dosáhnout 100 krát lepšího rozlišení než Hubble Space Telescope. Měření podobná tomu provedenému jsou srovnatelná s pozorování mince na povrchu Měsíce.

Výsledky ukazují, že gravitace se skutečně šíří rychlostí světla, přičemž chyba měření dosáhla 20%. To znamená velkou míru pravděpodobnosti správnost výsledku. Podle autorů je jakákoliv rychlosti vyšší než dvojnásobek rychlosti šíření světla vyloučena. A tedy i okamžité šíření gravitace.

Zdroj:www.space.com




O autorovi



21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »