Kulová hvězdokupa NGC 6397 Američtí a němečtí astronomové našli neobvyklé hvězdy. Pomocí Hubbleova kosmického dalekohledu fotografovali kulovou hvězdokupu NGC 6397 v jižním souhvězdí Oltáře. Od Země je asi 7200 světelných let daleko a obsahuje neuvěřitelných 400 000 hvězd.
Kulové hvězdokupy jsou nejstaršími objekty naší galaxie a tak není divu, že se skládají především ze starých hvězd, bílých trpaslíků. Bílí trpaslíci jsou prakticky vyhořelá jádra starých hvězd a sestávají především z uhlíku a kyslíku. Jaké bylo ale překvapení vědců, když ve hvězdokupě našli 24 bílých trpaslíků s velkým obsahem hélia.
Helioví bílí trpaslíci v NGC 6397 Zajímavé je, že všechny tyto heliové hvězdy leží v centru hvězdokupy a na okraji není žádná. Ukázalo se, že helioví trpaslíci mají asi o polovinu nižší hmotnost, než ostatní bílí trpaslíci. Gravitační síly by je tedy měly rozeset po celé hvězdokupě. Podle vědců je jejich koncentrace uprostřed hvězdokupy důkazem toho, že ve skutečnosti nejde o osamělé hvězdy, ale o dvojhvězdy, přičemž jejich společníky nevidíme, protože málo září. Právě tito souputníci zastavily normální vývoj hvězd, protože jim odebírali horní části atmosféry. A tak místo klasických uhlíko-kyslíkových, máme ve hvězdokupě trpaslíky heliové.
Nezbývá než se porozhlédnout také po jiných kulových hvězdokupách, jestli je tam situace podobná.
Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.
Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech
„Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu