Úvodní strana  >  Články  >  Vzdálený vesmír  >  Největší přehlídka vzdálených kup galaxií dokončena

Největší přehlídka vzdálených kup galaxií dokončena

Vzdálená kupa galaxií J003550−431224
Vzdálená kupa galaxií J003550−431224
Máme dobrou zprávu pro všechny kosmology. Byla dokončena dosud největší přehlídka oblohy hledající kupy galaxií. Je to zároveň dobrá zpráva i pro astrofyziky zabývající se vývojem galaxií. Sledování vzdálených kup až na samou hranici pozorovatelného vesmíru je důležité pro zlepšování našich představ o vývoji celého vesmíru.

Tým vědců z USA, Kanady, Německa, Nizozemí a Indie publikoval v nejnovějším čísle časopisu The Astrophysical Journal studii, kde představují výsledky nejnovější přehlídky oblohy.

Hledání vzdálených kup galaxií je na jednu stranu nesmírně obtížné, protože na tu obrovskou vzdálenost se jedná o velice slabé objekty. Na druhou stranu poznat kupu galaxií, respektive její členy, není až tak obtížné díky jednoduchému principu - Dopplerovu posuvu spektrálních čar. Zhruba řečeno, čím je od nás galaxie dále, tím rychleji se od nás vzdaluje a tím červenější má barvu.

Kupa galaxií se pak dá poznat podle toho, že skupina galaxií má stejný nebo hodně podobný červený posuv. Jinými slovy, že jsou od nás stejně daleko. Vědci pro fotografování vybraných částí vesmíru použili pozemní velké dalekohledy Gemini a Kanadsko-francouzský dalekohled na Havaji. Z vesmíru je pak doplnil Spitzerův kosmický infračervený dalekohled.

Výsledků přehlídky je hned několik. Bylo objeveno na 200 nových kup galaxií. Některé z nich jsou pak skutečně daleko a vidíme je v době, kdy vesmír nebyl starý ani 5 miliard let. A to se dá ještě očekávat, že současná přehlídka oblohy by mohla být vylepšena a překonána evropským Herschelovým infračerveným kosmickým dalekohledem.

Zdroje:
University of California - Riverside
The Astrophysical Journal




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »