NGC 2244 Autor: Václav EhrlichPřipravili jsme pro vás nvou výstavu! Od 7. května vždy v otevírací dově pardubické hvězdárny můžete přijít obdivovat vzdálené mlhoviny, galaxie nebo výjimečné nebeské úkazy. Ať již patříte mezi otrlé pozorovatele, začínající astronomické nadšence nebo vás jen fascinují překrásné výtvory přírody, které nám v podobě mlhovin a galaxií předkládá v námi pozorovaném vesmíru matka příroda, pak je zbrusu nová výstava z dílny amatérského astronoma, nadšeného fotografa a člena Astronomické společnosti Pardubice Václava Ehrlicha určená právě Vám. Mnohé z vás při pohledu do dalekohledu možná napadlo, jaké by to bylo pokusit se ty tajemné dálky vyfotografovat. Možná jste i experimentovali s astrofotografií a pokusili se pořídit snímek našeho Měsíce, Slunce nebo jasných planet jako jsou Venuše či Jupiter. Věřte nebo ne, dnešní všeobecně dostupná technika umožňuje mnohem více!
Od nesmělých krůčků k fotografiím vesmíru
Autor výstavy Václav Ehrlich začínal jako nadšený pozorovatel. Vše začalo obdivnými pohledy do nebe přes zrcadlový dalekohled značky Hama, kterým pozoroval převážně Měsíc a planety.
foto ehrlich Autor: Václav Ehrlich
"Pokaždé jsem se na to při cestě z práce těšil jako malý kluk… Nicméně člověk se nabaží a otrká… Po nějaké době jsem tento přístroj prodal a pořídil si svoji první EQ montáž s pohonem jedné osy a spolu s ní také čočkový dalekohled (refraktor) značky Helios. Pomocí tohoto vybavení už bylo možné pokoušet se o první nenáročné snímky."
Výsledky snažení tohoto nadějného astrofotografa si můžete přijít prohlédnout na vlastní oči do pardubické hvězdárny. Série fotografií bude umístěna v kopuli observatoře a přístupna vždy v otevírací dobu hvězdárny. Malou ochutnávku Vám přinášíme již nyní v podobě úvodní fotografie. Jedná se o otevřenou hvězdokupu v souhvězdí Jednorožce spojenou s mlhovinou Rosetta, NGC 2244.
Výstava je realizována v rámci projektu ROK ARTURA KRAUSE za finančního přispění města Pardubice
Petr Komárek (* 5. října 1982, Pardubice, Česká republika) je popularizátorem astronomie, člen Astronomické společnosti Pardubice a od roku 2007 vedoucím Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích, kde se mimo jiné věnuje se výchově mládeže v astronomických kroužcích. Jedním z jeho největších koníčků je cestování a fotografování. Účastnil se též tří expedic SAROS za úplným zatměním Slunce (do Turecka v roce 2006, Ruska v roce 2008 a Číny o rok později).
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 7. do 10. 7. 2022. Měsíc bude v první čtvrti. Planety jsou vidět na ranní obloze. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. Aktivita Slunce je nízká. SLS je zpět ve VAB po úspěšném testu. Starship 24 a Super Heavy B7 poprvé se všemi motory. Před čtvrtstoletím se podařilo první úspěšné přistání na Marsu od mise Viking ze sedmdesátých let 20. století.
Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek
„M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč
M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na
Nic neni nad tmavou oblohu ktera necha vyniknout kontrastu i barvam a to bez jakychkoliv filtru. Porizeno kamerou ZWO 294MC s objektivem Canon 70-200mm USM L na montazi Celestron AVX s celkovou expozici 4 hodiny.