Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Zářijový workshop krajinářské astrofotografie v Pardubicích

Zářijový workshop krajinářské astrofotografie v Pardubicích

Workshop krajinářské astrofootgrafie 14 - 16. září 2018.
Autor: Petr Horálek.

V pátek a víkendu 14. – 16. září 2018 se na hvězdárně v Pardubicích uskuteční další workshop věnovaný krajinářské astrofotografii, které povede český astrofotograf Petr Horálek. V příjemném zázemí pardubické hvězdárny se zájemci budou moci nejen naučit nové postupy tohoto mladého fotografického oboru, ale také si v případě jasného počasí užít pohledu na hned 4 planety Sluneční soustavy nebo Měsíc přes druhý největší dalekohled v České republice, který je určený k pozorování pro veřejnost.

Bližší informace

Maximální kapacita je 12 míst, celková cena je 3200 Kč. Vážní zájemci musí zaplatit zálohu 400 Kč do 31. července 2018. Záloha je vratná v případě neuskutečnění workshopu v daném termínu (nebo pokud účastník zruší svou účast).

Pokud by zájemci potřebovali ubytování, lze je zajistit v nedalekém internátě (asi 400 metrů od hvězdárny) za 200 Kč/noc. Strava je vlastní (není zahrnuta v ceně), v příjemném zázemí hvězdárny je k dispozici kuchyňka, na terase pak bude gril, lze si rovněž objednat pizzu nebo zajít do nedaleké restaurace. Další informace na facebooku workshopu anebo přes email na horalek.peter@gmail.com.

Orientační program

(může se mírně změnit podle aktuální situace a zájmu účastníků)

Pátek

17:00: Přibližný příjezd účastníků
18:00: Večeře – grilování + za soumraku možnost pozorování planet a Měsíce v kopuli
20:00: Úvod do krajinářské astrofotografie I. + diskuze
22:30: Možnost dalšího pozorování oblohy v kopuli, příp. odchod na ubikace

Sobota

09:00: Snídaně
10:00: Úvod do krajinářské astrofotografie II. + diskuze
11:00: Praktická ukázka zpracování dat – zpracování panoramat od pořízení, složení v PTGui
12:00: Oběd
13:00: Pokračování praktické části – dodaných dat – v PTGui až po úpravy v Photoshopu (v průběhu budou krátké přestávky)
18:00: Večeře
19:00: Úvod do krajinářské astrofotografie III. + diskuze; po přednášce volná
22:30: Možnost pozorování planet v kopuli, příp. odchod na ubikace

Neděle

09:00: Snídaně
10:00: teoretická/praktická část podle průběhu v sobotu a konkrétních požadavků účastníků workshopu nebo přednáška „přednáška „Klenoty chilské oblohy“ – s důrazem na ukázku problémů při focení
12:00: Oběd, po obědě zakončení

Technické požadavky

Workshop je vesměs teoretický, neboť hvězdárna je ve městě a tedy světelné znečištění zabraňuje možnému focení. Data k praktickému cvičení tedy budou Petrem Horálkem dodána. Požadavky na techniku (pokud máte možnost): vlastní PC, ideálně Win 7 nebo 10, programy Adobe Lightroom, PTGui, Adobe Photoshop, Startrails, Deep Sky Stacker; některé budou dodány na místě, ale zejména Adobe programy mít vlastní je výhodou.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Workshopy krajinářské astrofotografie v Pardubicích a Beskydech
[2] Facebooková stránka workshopu 14. - 16. září 2018
[3] Facebook Petra Horálka
[4] Hvězdárna Pardubice



O autorovi

Petr Komárek

Petr Komárek

Petr Komárek (* 5. října 1982, Pardubice, Česká republika) je popularizátorem astronomie, člen Astronomické společnosti Pardubice a od roku 2007 vedoucím Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích, kde se mimo jiné věnuje se výchově mládeže v astronomických kroužcích. Jedním z jeho největších koníčků je cestování a fotografování. Účastnil se též tří expedic SAROS za úplným zatměním Slunce (do Turecka v roce 2006, Ruska v roce 2008 a Číny o rok později).

Štítky: Petr Horálek, Astrofotografie , Hvězdárna Pardubice, Astrofotoworkshop, Workshop, Astrofotografický workshop


50. vesmírný týden 2024

50. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 12. do 15. 12. 2024. Měsíc je nyní na večerní obloze ve fázi kolem první čtvrti a dorůstá k úplňku. Nejvýraznější planetou je na večerní obloze Venuše a během noci Jupiter. Ideální viditelnost má večer Saturn a ráno Mars. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Uplynulý týden byl mimořádně úspěšný z pohledu evropské kosmonautiky, ať už vypuštěním mise Proba-3 nebo úspěšného startu rakety Vega-C s družicí Sentinel-1C. A před čtvrtstoletím byl vypuštěn úspěšný rentgenový teleskop ESA XMM-Newton.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NGC1909 Hlava čarodejnice

Veríte v čarodejnice? Lebo ja som Vám hlavu jednej takej vesmírnej čarodejnice aj vyfotil. NGC 1909, alebo aj inak označená IC 2118 (vďaka svojmu tvaru známa aj ako hmlovina Hlava čarodejnice) je mimoriadne slabá reflexná hmlovina, o ktorej sa predpokladá, že je to starobylý pozostatok supernovy alebo plynný oblak osvetľovaný neďalekým superobrom Rigel v Orióne. Nachádza sa v súhvezdí Eridanus, približne 900 svetelných rokov od Zeme. Na modrej farbe Hlavy čarodejnice sa podieľa povaha prachových častíc, ktoré odrážajú modré svetlo lepšie ako červené. Rádiové pozorovania ukazujú značnú emisiu oxidu uhoľnatého v celej časti IC 2118, čo je indikátorom prítomnosti molekulárnych mrakov a tvorby hviezd v hmlovine. V skutočnosti sa hlboko v hmlovine našli kandidáti na hviezdy predhlavnej postupnosti a niektoré klasické hviezdy T-Tauri. Molekulárne oblaky v IC 2118 pravdepodobne ležia vedľa vonkajších hraníc obrovskej bubliny Orion-Eridanus, obrovského superobalu molekulárneho vodíka, ktorý vyfukovali vysokohmotné hviezdy asociácie Orion OB1. Keď sa superobal rozširuje do medzihviezdneho prostredia, vznikajú priaznivé podmienky pre vznik hviezd. IC 2118 sa nachádza v jednej z takýchto oblastí. Vetrom unášaný vzhľad a kometárny tvar jasnej reflexnej hmloviny silne naznačujú silnú asociáciu s vysokohmotnými žiariacimi hviezdami Orion OB1. Prepracovaná verzia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 150/600 (150/450 F3), Starizona Nexus 0.75x komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Gemini EAF focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 209x240 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, master bias, 90 flats, master darks, master darkflats 4.11. až 7.11.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »