Úvodní strana  >  Články  >  Vzdálený vesmír  >  Spitzer Telescope objevil skupinu mladých hvězd

Spitzer Telescope objevil skupinu mladých hvězd

NGC7129
NGC7129
Skupinu nově zrozených hvězd objevil kosmický dalekohled NASA s názvem Spitzer Space Telescope (SST, původní označení SIRTF, start 25. 8. 2003). Tyto jasné mladé hvězdy byly objeveny v mlhovině NGC 7129, která svým tvarem a barvou připomíná růži. Spitzer Space Telescope tak všem zamilovaným posílá kosmickou růži ke dni svatého Valentýna. Mlhovina se skupinou mladých hvězd se nachází ve vzdálenosti 3 300 světelných let v souhvězdí Cephea.

Současná pozorování naznačují, že hvězdokupa obsahuje 130 hvězd. Hvězdy vznikly z velkého oblaku plynu a prachu, který obsahoval dostatečné zásoby materiálu na "výrobu" tisíce hvězd podobných Slunci. Spotřebována byla jen část přítomné hmoty.

"Průměr hvězdokupy se rovná vzdálenosti mezi Sluncem a nejbližší hvězdou Proxima Centauri. Uvnitř tohoto prostoru jsme objevili 130 hvězd. Zkombinováním údajů z družice Spitzer a ze Smithsonian´s MMT Telescope o průměru 6,5 m, který se nachází v Arizoně, jsme zjistili, že zhruba polovina těchto hvězd je obklopena protoplanetárním prachoplynným diskem. Každý z těchto disků představuje vznikající planetární soustavu," říká Tom Megeath (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics). Hvězdy vznikaly ve vzdálené minulosti, vznikají dnes a budou vznikat i nadále.

Fotografie, kterou na Zemi poslal Spitzer Space Telescope, byla pořízena kamerou, citlivou na infračervené záření na vlnových délkách, které jsou 10krát delší než vlnová délka viditelného světla. Obrázek byl složen ze čtyř snímků, detekujících záření na vlnových délkách 3,6 mikrometru (modrá barva), 4,5 mikrometru (zelená barva), 5,8 mikrometru (oranžová barva) a 8,0 mikrometru (červená barva). Vyfotografovaná oblast představuje na obloze asi jednu čtvrtinu měsíčního úplňku.

Tak tedy všichni zamilovaní - všechno nejlepší...

Zdroj: spaceflightnow.com




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »