Úvodní strana  >  Novinky  >  Kosmonautika

Kosmonautika

Vít Straka Kosmonautika

Dnes večer startuje Sojuz

Ruští kosmonauti Oleg Kotov a Sergej Rjazanskij plus Michael Hopkins z NASA budou dnes večer sedět na palubě z Bajkonuru startující lodi Sojuz TMA-10M, všechny tři čeká dlouhodobá mise na ISS. Start je v plánu ve 22:58 SELČ, živé vstupy z Bajkonuru začnou na NASA TV ve 22:00 a budou zahrnovat sestřih předstartovních aktivit posádky lodi.
Vít Straka Kosmonautika

Přílet Cygnusu online

Zpravodajství z premiérové mise soukromé lodi Cygnus pokračuje v neděli 22. září online přenosem jejího příletu ke stanici ISS. Kritické manévry v těsné blízkosti stanice budou korunovány kolem 13:25 SELČ zachycením plavidla robotickou paží stanice. Náš přenos startuje v neděli v 11:00 dopoledne!
Vít Straka Kosmonautika

Třetí den letu lodi Cygnus

Dle včerejších zpráv si loď v kosmickém prostoru vede dobře. Za sebou by měla mít již tři zážehy hlavního motoru za účelem zvýšení své dráhy po cestě ke stanici, k níž má dorazit v neděli 22. září. Včera taktéž vykonala první úspěšnou demonstraci své technologické spolehlivosti v kosmických podmínkách. Orbital data z testu předal NASA, jejíž odborníci si je musí projít před připuštěním lodě ke stanici.
Vít Straka Kosmonautika

Loď Cygnus online

Včerejší sněm manažerů firmy Orbital Sciences Corp. dal "GO" pro zítřejší start demonstrační mise lodi Cygnus ke stanici ISS. Start je tedy stanoven na středu 18. září v 16:50 SELČ, online přenos startu sledujte na astro.cz počínaje 16. hodinou!
Vít Straka Kosmonautika

Posádka kosmické stanice je zpátky doma

Ruští kosmonauté Pavel Vinogradov a Alexandr Misurkin spolu s Chrisem Cassidym z NASA dnes úspěšně uzavřeli 166denní misi na stanici ISS, když návratový modul jejich Sojuzu TMA-08M dosedl v 04:58 SELČ do kazašské stepi jihovýchodně od Džezkazganu, od orbitální stanice se odpojili v 01:35 v noci. Na stanici zůstala tříčlenná 37. dlouhodobá posádka, těšící se na nové kolegy, které přiveze nový Sojuz koncem září.
Souhrnné video z návratu posádky zveřejnila NASA.
Unikátní snímek zachycuje zážeh brzdících motorků okamžik před přistáním Autor: NASA
Unikátní snímek zachycuje zážeh brzdících motorků okamžik před přistáním
Autor: NASA
Vít Straka Kosmonautika

Japonská loď končí svou misi

Japonská nákladní loď HTV (Kounotori) 4 včera po skoro měsíční misi opustila stanici ISS, operátoři staniční robotické paže Karen Nybergová a Luca Parmitano plavidlo uvolnili k samostatnému letu v 18:20 SELČ. HTV 4 poté odletělo do bezpečné vzdálenosti od stanice a v sobotu jej čekají tři brzdící zážehy a zánik v ovzduší nad Pacifikem s nákladem odpadu ze stanice.
Kounotori svým odletem zároveň vyklidilo cestu premiéře nové soukromé zásobovací lodě Cygnus, s jejímž startem se počítá 17. září.
Loď HTV-4 po uvolnění robotickou paží pod stanicí ISS Autor: NASA
Loď HTV-4 po uvolnění robotickou paží pod stanicí ISS
Autor: NASA



18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »