Úvodní strana  >  Novinky  >  Kosmonautika

Kosmonautika

Vít Straka Kosmonautika

Start Sojuzu online

Sledujte náš poslední online přenos v tomto roce, v jehož rámci s námi budete moci sledovat start lodi Sojuz se třemi kosmonauty z Bajkonuru. Start je plánován na středu 19. prosince ve 13:12 SEČ, náš přenos odstartuje ve 12:30 po obědě.
Petr Sobotka Kosmonautika

Objev Curiosity odložen

Žádné organické molekuly na Marsu nalezeny nebyly. Informační šum posledních týdnů skončil. Vědci vzkazují: "Buďte trpěliví". Vozítko Curiosity analyzovalo první vzorek, odběrů bude ještě celá řada. Více.
Martin Gembec Kosmonautika

Curiosity má něco zajímavého

Jistě jste zaznamenali oznámení něčeho zajímavého z povrchu Marsu. Bohužel věda pracuje poněkud pomaleji než masové sdělovací prostředky. Proto se na našem serveru musíme zatím omezit pouze na konstatování, že dokud nebude objev řádně vědeckými metodami ověřen, nedovíme se více. Toto však není u takových objevů typické, proto lze věřit, že jde o něco zajímavějšího. Přístroj SAM, kterým byl objev učiněn, naposledy zkoumal písek z okolí Curiosity a tak v něm možná byly nalezeny stopy molekul na bázi uhlíku, což je typické pro život na Zemi. Je to však jen spekulace médií, vědci očekávají, že objev zveřejní na konferenci 4.-7.12.2012
Vít Straka Kosmonautika

Sojuz přistál!

Loď Sojuz bezpečně dosedla na padáku do kazašské stepi v brzkém mrazivém ránu. Asi pětisekundové zpoždění sekvence otevírání padáků lehce zkomplikovalo situaci a způsobilo menší změnu místa přistání, které se uskutečnilo v 02:56 SEČ.
Vít Straka Kosmonautika

Sojuz letí domů

Odpojení lodi Sojuz TMA-05M od stanice ISS proběhlo dle plánu ve 23:26 SEČ, 15sekundový separační zážeh, provedený 3 minuty poté, nyní pošle loď během následujících dvou obletů Země asi 12 km daleko od stanice. Zde začne v 01:58 brzdící zážeh (4 minuty a 43 vteřin dlouhý), přistání v 02:53 do 8centimetrové sněhové pokrývky.
Vít Straka Kosmonautika

Poklop do Sojuzu uzavřen

Ve 20:15 SEČ kosmonauté uzavřeli poklopy do lodi Sojuz, jež má v noci na zítřek přistát s tříčlennou posádkou v Kazachstánu, její odpojení od stanice ISS je v plánu ve 23:26. Sojuz čeká poměrně obtížné přistání: hodinu a 2 minuty před východem slunce a v nepříznivém počasí: špatná viditelnost, zataženo, nasněženo, silný mráz kolem -15 až -20 °C.
Martin Gembec Kosmonautika

Curiosity: trojrozměrný autoportrét

Ačkoli se doručení posledních snímků panorámatu pořízeného kamerou MAHLI očekává až ve čtvrtek, na internetu se již vyskytlo několik zdařilých mozajek autoportrétu vozidla Curiosity na povrchu Marsu. Těm vévodí obrázek poskládaný Edem Truthanem - podívejte se. Má velikost 8983 x 7000 px a vyplatí se mít červenomodré brýle.
Vít Straka Kosmonautika

Druhý bleskový Progress

Rusové dnes podruhé s úspěchem vyzkoušeli zrychlené setkání lodě se stanicí ISS na čtvrtém oběhu Země, bezpilotní náklaďák Progress M-17M (ISS 49) s 2,9 tunami zásob byl vypuštěn z Bajkonuru v 08:41 SEČ a v závěru bezproblémového běhu událostí se ve 14:33 automaticky spojil se stanicí, více o zrychleném randevú si můžete přečíst v článku z léta.
Radarová sledování ukázala možnost ohrožení stanice kusem satelitu Iridium 33 zítra v 02:20 našeho času, zvažuje se 7minutový úhybný manévr krátce po půlnoci.



18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »