Úvodní strana  >  Novinky  >  Kosmonautika

Kosmonautika

Martin Gembec Kosmonautika

Poprvé vnitřek marsovské horniny

Dnes na telekonferenci byly uveřejněny záběry, na nichž je vidět, že robot Curiosity nabral první vzorky získané z vnitřku marsovké horniny. Stalo se tak díky předchozímu navrtání a nynějšímu nabrání lopatkou. Tímto způsobem je možné později zkoumat vzorky v laboratořích uvnitř robota. Hornina je velmi měkká, vrtání trvalo jen 7 minut z plánovaných 2 hodin. Snímky zde.
Vít Straka Kosmonautika

Ztráta spojení s ISS

Včerejší pracovní den 34. dlouhodobé posádky stanice ISS byl obohacen o nečekané dobrodružství: když letoví kontroloři v Houstonu prováděli aktualizaci řídícího softwaru stanice, došlo k nenadálé ztrátě spojení se stanicí, jež trvala skoro tři hodiny (15:45 - 18:34 SEČ)! Houston s posádkou pouze krátce promluvil, když stanice před 17:00 přelétala ruské pozemní spojovací stanice a dal posádce pokyny k obnovení spojení z jejich strany. Posléze se konal happy end: během ztráty spojení nedošlo na stanici k ničemu mimořádnému a nyní je zase všechno v pořádku.
Vít Straka Kosmonautika

Progress v cíli!

50. Progress se ke stanici ISS připojil včera ve 21:35 SEČ v automatickém režimu, jeho mise zatím probíhá bez problémů. Posádka stanice by někdy v těchto chvílích měla otevírat jeho poklop. Šlo o první letošní zásobovací misi lodi Progress, další přijde na řadu koncem dubna. (Videozáznamy startu a spojení se stanicí)
Vít Straka Kosmonautika

Nový Progress na orbitě

Dnes v 15:41:46 SEČ z Bajkonuru odstartovala k ISS jubilejní 50. loď Progress s 2,9 tunami nákladu na palubě a po 8 minutách a 45 vteřinách dosáhla oběžné dráhy. Opět využije nového čtyř-orbitového profilu příletu ke stanici a spojí se s ní ještě dnes ve 21:40 SEČ.
Vít Straka Kosmonautika

Nová generace komunikace

NASA dnes v 02:48 SEČ vypustila s pomocí rakety Atlas 5 satelit TDRS-K, jde o prvního zástupce třetí generace satelitů TDRS ve vesmíru. Síť komunikačních družic TDRS na geosynchronní dráze ve výšce cca 36 000 km, jejichž počet dnes stoupnul na deset, slouží k přenosu signálu mezi Zemí a plavidly na nižší oběžné dráze jako třeba stanice ISS nebo Hubbleův teleskop a mnohé další. Více na webu NASA.
Vít Straka Kosmonautika

Noční bojovka na ISS

Posádka Mezinárodní kosmické stanice byla dnes v noci hned dvakrát nepříjemně probuzena: požárním poplachem. Naštěstí šlo v obou případech o poplach falešný, vyvolaný špatným senzorem. O příhodě dnes ráno informoval kanadský astronaut Chris Hadfield na svém twitteru.
Pavel Suchan Kosmonautika

Hyde Park Civilizace 2. února na téma Deset let od katastrofy raketoplánu Columbia

Exkluzivním hostem pořadu České televize Hyde Park Civilizace v sobotu 2. února 2013 ve 20:05 na ČT 24 bude astronaut Andrew Feustel, který na pozvání Astronomického ústavu AV ČR pobýval v České republice v roce 2009 a na pozvání Akademie věd zde byl v roce 2011. Tuto sobotu to bude deset let a den od havárie raketoplánu Columbia. S Andrewem Feustelem se ČT spojí přímo do Johnsonova vesmírného střediska NASA v Houstonu. Zavzpomínáme i na Challenger a další tři raketoplány. Ptejte se na hydeparkcivilizace.cz nebo na facebooku do úterý, pořad musí být kvůli časovým možnostem astronauta Feustela předtočen.



18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »