Úvodní strana  >  Novinky  >  Kosmonautika

Kosmonautika

Vít Straka Kosmonautika

Anténa Progressu stále zaseknutá

Ani motorické manévry lodi, ani ohřev místa Sluncem nepomohly uvolnit zaseknutý mechanismus, starající se o vyklopení navigační antény lodi Progress M-19M, mířící k ISS. Dotyčná anténa se podílí na mapování přesné pozice a rotace lodi během posledních asi 20 metrů příletu ke stanici, tudíž ve velmi choulostivém čase. Rusové problém stále řeší, Progress nicméně nezměnil plánovaný čas stykovky (pátek ve 14:26 SELČ). Posádka stanice také může loď připojit pomocí dálkového ovládání.
Vít Straka Kosmonautika

Progress má problém

Dnes ve 12:12:16 SELČ z Bajkonuru úspěšně vzlétla raketa Sojuz s lodí Progress M-19M, která veze přes tři tuny zásob na ISS, se kterou se má spojit v pátek odpoledne. Záhy po startu však přišlo nepříjemné překvapení: jedna z pěti antén navigačního systému Kurs, jenž umožňuje automatické spojení se stanicí, se dle telemetrie nevyklopila, Rusové problém řeší.
Milan Halousek Kosmonautika

Expedice Mars 2013

Jubilejní desátý ročník EXPEDICE MARS, mezinárodní soutěže pro mladé zájemce o kosmonautiku, astronomii a další vědecké obory ve věku 10 až 17 roků, organizované Českou kosmickou kanceláří a Dětskou tiskovou agenturou, slavnostně odstartovali v pátek 12. dubna 2013 u příležitosti 52. výročí letu prvního člověka do vesmíru československý kosmonaut Vladimír Remek a 1. místopředsedkyně Senátu PČR Alena Gajdůšková. Od tohoto dne se do konkurzu na místa v dětské vesmírné posádce mohou hlásit děti, kterým je v roce 2013 mezi deseti a sedmnácti roky. Úvodní výběrová část soutěže bude ukončena 31. 7. 2013. Více informací najdete na http://www.expedicemars.eu
Vít Straka Kosmonautika

Antares snad dnes (v neděli)

Jihozápadní vítr o rychlosti až 230 km/h, zuřící po přechodu studené fronty ve výšce nad Virginií, si včera vynutil odvolání zkušebního startu nové rakety Antares kvůli obavám, že silný vítr by mohl v případě havárie zanést trosky do obydlených oblastí. Další pokus je reálný ještě dnes, opět ve 23:00 SELČ. Zprávy vám budeme přinášet ve včerejším článku.
Vít Straka Kosmonautika

Kosmická vycházka vně ISS

Dva ruští kosmonauté dnes provedli kosmický výstup z paluby stanice ISS v délce 6 hodin a 38 minut. V jeho průběhu nainstalovali na plášť stanice zařízení pro výzkum plazmy okolo stanice, vyměnili porouchanou část navigačního systému pro evropské lodě ATV a vyzvedli dva výzkumné platformy s mikroorganismy v otevřeném kosmu. Jeden z těchto kontejnerků bohužel kosmonautům vyklouznul a uletěl směrem za stanici, těsně minul solární panel. Je považován za ztracený, jeho návrat a možné ohrožení stanice je nepravděpodobné.
Vít Straka Kosmonautika

Antares dnes nepoletí

V čase T-12 minut byl zrušen dnešní start rakety Antares z Virginie kvůli předčasné separaci obslužného systému startovací rampy od vrchního stupně nosiče. Přesné info zatím chybí, hovoří se o posunu startu o 48 hodin.
Vít Straka Kosmonautika

Dnešní start rakety Antares

V 15 hodin SELČ na kosmodromu MARS ve Virginii začaly finální přípravy k premiérovému startu nosiče Antares. Systémy rakety již byly aktivovány a přípravy běží bez problémů. Tankování paliva do nádrží rakety má začít kolem 21:30, start bude následovat ve 23:00 našeho času. Počasí však stále dává šanci pouze 45 procent.
21:45 Přes nejisté počasí (55 procent GO) bylo rozhodnuto přistoupit k tankování rakety. Kolem kosmodromu je hodně nízké oblačnosti.
Vít Straka Kosmonautika

Novinky o raketě Antares

Po víkendové výměně vadného ventilu v motoru prvního stupně, který plní funkci při chlazení paliva, dali manažeři firmy Orbital Sciences Corp. zelenou premiérovému startu nosiče Antares, který zůstává stanoven na středu 17. dubna ve 23:00 SELČ. Počasí však dává šanci pouze 45 procent, záložní termíny jsou od čtvrtka do neděle.
Petr Horálek Kosmonautika

Týden Apolla 13

Tento týden uplyne 43 let od havárie Apolla 13. Úspěšná prohra, jak misi obecně mnozí zazývají, měla v pozadí svého dění velmi silnou, skoro až fanatickou mediální "podporu". Více (článek Hvězdárny v Úpici).



18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »