Úvodní strana  >  Novinky  >  Kosmonautika

Kosmonautika

Petr Horálek Kosmonautika

Zakřičte si ve vesmíru

Umíte dobře křičet? Tak svůj křik nahrajte nejpozději do 1. hodiny ranní 4. listopadu na Youtube a zašlete do unikátního projektu Scream in space, pomocí něhož chtějí britští vědci změřit intenzitu křiku ve vesmíru a mnoho dalších neobvyklých věcí spojených zejména s funkčností mobilních telefonů ve volném kosmickém prostoru. Více (anglicky)
Vít Straka Kosmonautika

Dragon je doma!

Návratový modul lodi Dragon CRS-1 dnes ve 20:22 SEČ bezpečně přistál v Pacifiku, několik set kilometrů západně od pobřeží Ameriky. Po vyzvednutí na palubu 30metrové lodi bude převezen do přístavu v jižní Kalifornii.
Vít Straka Kosmonautika

Dragon míří domů

Dnes ve 12:19 SEČ byla loď Dragon dle plánu sundána robotickou paží ze stykovacího mechanismu stanice a ve 14:29 uvolněna k samostatnému letu, tři zážehy jejích motorů se následně postaraly o rychlý odlet od stanice. Brzdící manévr loď čeká v 19:28 SEČ, přistání v Pacifiku kolem 20:20.
Vít Straka Kosmonautika

Online přenos

Sledujte online přenos startu lodi Sojuz se třemi kosmonauty ke stanici ISS z kosmodromu Bajkonur v úterý 23. října! Start je v plánu ve 12:51 po obědě našeho času, náš přenos začíná v poledne.
Vít Straka Kosmonautika

Novinky z ISS

Posádka stanice a letoví kontroloři zvažují výstup dvou astronautů "ven" za účelem opravy úniku čpavku z radiátoru na příhradovém nosníku P6.

Dnes v 17:24 SELČ byly na 19 vteřin zapáleny motory ruského modulu Zvezda za účelem zvýšení dráhy komplexu v rámci příprav na říjnové přílety lodí Sojuz a Progress.

Vít Straka Kosmonautika

Online přenos

Ve středu 10. října poběží na astro.cz online přenos příletu teprve druhé komerční lodi ke stanici ISS, Dragon bude po komplikovaných manévrech zachycen robotickou paží stanice. Přenos začne v 10:00 dopoledne.
Vít Straka Kosmonautika

Novinky k Dragonu

Start lodi raketou Falcon 9 neproběhl až tak hladce, jak se zdálo ze streamu TV NASA: asi 80 sekund po startu se objevil nějaký problém s jedním z devíti motorů prvního stupně, na záběrech je patrný záblesk a oblak tmavého kouře. Motor byl okamžitě vypnut počítačem rakety, jež propočítal delší dobu hoření pro zbylé motory, čímž byla mise zachráněna (první stupeň hořel o skoro půl minuty déle proti plánu). Nehoda neměla dopad na Dragon a jeho misi.
Loď funguje na orbitě dobře, 2 hodiny a 43 minut po startu otevřela boční dveře s navigačními senzory.



18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »