Úvodní strana  >  Novinky  >  Kosmonautika

Kosmonautika

Martin Gembec Kosmonautika

Další letové zkoušky SpaceShipTwo

Možná si ještě pamatujete na vítěze Ansari X Prize, když SpaceShipOne opakovaně dosáhla výšky více než 100 km. Nyní finalizují přípravy komerčního dopravního prostředku na hranice vesmíru. Firmy Scaled Composites a Virgin Galactic testují letoun pro suborbitální lety SpaceShipTwo nad Mohavskou pouští. Pěkné obrázky okomentovala ve svém článku Emily Lakdawalla.
Vít Straka Kosmonautika

Start Sojuzu online

Zveme tímto všechny čtenáře ke sledování online psaného přenosu startu lodi Sojuz se třemi kosmonauty, jež se uskuteční ve čtvrtek 28. března ve 21:43 SEČ. Náš přenos začíná ve 21 hodin!
Vít Straka Kosmonautika

Orel (či spíše Dragon) přistál!

Loď Dragon CRS-2 společnosti SpaceX dnes bezpečně přistála v Pacifiku necelých 500 kilometrů od pobřeží Mexika s 1210 kilogramy převážně vědeckého nákladu ze stanice ISS. Přistání se uskutečnilo v 17:34 našeho času, Dragon byl vyloven na palubu záchranné lodě a čeká jej 30hodinová cesta na souš.

Přistání lodi Dragon 26. 3. 2013 Autor: SpaceX
Přistání lodi Dragon 26. 3. 2013
Autor: SpaceX

Vít Straka Kosmonautika

Dragon opustil kosmickou stanici

Loď Dragon CRS-2, jež na počátku března i přes potíže s motory záhy po startu úspěšně dosáhla stanice ISS, dnes tuto svou destinaci opustila a s nákladem více než 1200 kg především vědeckých vzorků a experimentů a míří zpět na Zemi. Loď byla od stanice odpojena robotickou paží v 09:10 SEČ, uvolněna k samostatnému letu v 11:56 a její přistání ve vlnách Pacifiku několik set kilometrů od břehů Mexika je v plánu ještě dnes v 17:35.
Vít Straka Kosmonautika

Curiosity obnovuje výzkum

Po dalších problémech s hlavním počítačem, které začaly již koncem února, vozítko Curiosity na Marsu začíná v těchto dnech s obnovou vědecké činnosti, zastavené přechodem do bezpečnostního módu, potíže rover podle všeho úspěšně zvládl začátkem týdne. Více info
Vít Straka Kosmonautika

Vítáme doma posádku Sojuzu!

Loď Sojuz TMA-06M se dvěma ruskými kosmonauty a astronautem z NASA dnes v 04:08 SEČ bezpečně přistála v kazašské stepi a svou posádku dopravila domů po 144 dnech v kosmu. Počasí ve výsledku úplně ideální nebylo, nad zasněženou stepí byla hustá mlha. Ostatně posuďte sami ze záběrů z přistání.
Vít Straka Kosmonautika

Sojuz míří domů

Počasí v Kazachstánu dostalo rozum, vyšší tlak vzduchu přinesl sice nižší teploty (v čase přistání asi -8 °C až -15 při poryvu větru) ale zato skoro jasnou oblohu a pouze slabý vítr, podmínky pro přistání skoro ideální. Již za několik minut by měly být uzavřeny poklopy mezi lodí a stanicí, odlet lodi od stanice je v plánu v 0:43 SEČ, přistání v 04:05. Sledujte TV NASA.
Vít Straka Kosmonautika

Přistání Sojuzu stihl odklad

Pouhých asi 15 minut před uzavřením poklopů mezi lodí a stanicí byli kosmonauté informováni o zrušení svého návratu a jeho pozdržení o 24 hodin. Důvodem je cituji "strašlivé" počasí v Kazachstánu, jež i zabránilo záchranným helikoptérám v přiblížení k přistávací oblasti. Hovoříme o vichřici, velmi špatné viditelnosti a mrznoucím dešti. Přistání je nyní stanoveno na sobotu v 04:06 SEČ.



18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »