Úvodní strana  >  Novinky  >  Kosmonautika

Kosmonautika

Vít Straka Kosmonautika

Dnes ve 12:30 SELČ z evropského kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně poprvé vzlétla ruská raketa Sojuz. Na oběžnou dráhu vynesla dvojici evropských satelitů Galileo.
Redakce Astro.cz Kosmonautika

Dnes v 18:30 se uskuteční přednáška Michala Poláka Ohlédnutí za raketoplány na Štefánikově hvězdárně. Doprava přes autobusovou zastávku Koleje Strahov.
Petr Horálek Kosmonautika

V následujících dvou týdnech by měla v atmosféře shořet další družice, kosmická observatoř ROSAT X-ray. Současné výpočty hovoří o jejím zániku mezi 22. a 24. říjnem 2011. Družice je o něco menší než nedávno podobně proslavená UARS, jejíž trosky dopadly 24. září na území Kanady. Více (anglicky).
Redakce Astro.cz Kosmonautika

Hvězdárna v Úpici a Sdružení pro podporu astronomických pozorování zve ve čtvrtek 6. října 2011 od 19 hodin na přednášku Pavla Toufara Člověk nebo stroj v kosmické lodi? (Kosmonaut, stroj, robot, kyborg - spolupráce nebo válka ve vesmíru?). Akce je finančně podporována městem Úpice.
Vít Straka Kosmonautika

Mezinárodní kosmická stanice (ISS) včera v 18:45 SELČ provedla úhybný manévr před kusem vesmírného smetí. Zážeh motorů ruského modulu Zvezda v délce dvě minuty a 49 vteřin stanici posunul z cesty asi decimetr dlouhého fragmentu ruské rakety, vypuštěné v prosinci 1991. Zážeh zároveň zvýšil dráhu komplexu, což se bude hodit při příletu nové lodi Progress za asi měsíc.
Redakce Astro.cz Kosmonautika

Družice UARS již nejspíše spadla. Její pozorování bylo naposledy hlášeno ze Spojených států, ovšem nešlo o pozorování pádu zemskou atmosférou, nýbrž o obyčejný záblesk družice na obloze. Poté skončilo časové okno, v němž k pádu mělo dojít, družice tedy nejspíše dopadla do Tichého oceánu. Zdroj: Spaceweather.com.
Michal Václavík Kosmonautika

Na Zemi padá americká družice UARS. NASA stále zpřesňuje informaci o jejím zániku a nyní se očekává, že se tak stane 23. září 2011 ve 20:36 UTC ± 20 hodin. Podle studie provedené v roce 2002 přečká průlet atmosférou 26 konstrukčních dílů družice a na Zemi by tak dopadlo 532,38 kg trosek. Vzhledem k oběžné dráze družice je tedy možné, že se tak může stát i nad územím České republiky. Avšak pravděpodobnost, že by některá z trosek družice UARS někoho na zemi zabila je velmi malá. Sledujte pohyb družice online.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře nad Prahou

Polární záře, foceno z Branické skály půl hodiny před půlnocí.

Další informace »