Úvodní strana  >  Novinky  >  Kosmonautika

Kosmonautika

Vít Straka Kosmonautika

Sonda Phobos-Grunt v neděli 15. ledna zanikla v zemské atmosféře, čas pádu byl asi 18:45 SEČ. Trosky sondy dopadly do vod Tichého oceánu asi 1250 kilometrů západně od ostrova Wellington. Nádrže sondy, obsahující 7,5 tuny paliva, pravděpodobně během vstupu do atmosféry explodovaly. Zdroj: RIA (EN).
Petr Horálek Kosmonautika

Družice Phobos-Grunt patrně shoří v neděli 15. ledna 2012 v oblasti od mexického zálivu až u severního chilského pobřeží. Současné výpočty její destrukci předpovídají na období mezi 22. a 23. hodinou SEČ. Aktuální výpočet času a místa dopadu můžete sledovat ZDE.
Vít Straka Kosmonautika

Kosmická stanice ISS dnes provede úhybný manévr před kusem fragmentu satelitu Iridium, který by se jinak ke stanici dvakrát přiblížil na vzdálenost jednoho až 24 kilometrů, vyloučena by nebyla ani možnost srážky, fragment má asi 10 cm v průměru. Zážeh motorů modulu Zvezda v rámci úhybného manévru je v plánu v pátek 13. ledna v 17:10 SEČ.
Vít Straka Kosmonautika

Zveme vás ke sledování online přenosu startu lodi Sojuz TMA-03M s třemi kosmonauty včetně holandského Andrého Kuiperse na palubě ve středu 21. prosince. Start je stanoven na 14:16 SEČ, náš přenos zahájíme ve 13:30.
Petr Sobotka Kosmonautika

Marsovské vozítko Curiosity v sobotu v 16:02 úspěšně odstartovalo. K planetě dorazí v srpnu 2012. (více).
Vít Straka Kosmonautika

Kosmická stanice ISS dnes byla potenciálně ohrožena kusem orbitálního smetí, konkrétně šlo o 10 cm široký fragment čínského meteorologického satelitu. Objekt byl sledován od úterý a ve stádiu úvah bylo ukrytí posádky stanice do připojené lodi Sojuz. Objekt však byl nakonec shledán pro ISS neškodným a k evakuaci astronautů nedošlo.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS u Měsíce

Další informace »