Úvodní strana  >  Novinky  >  Kosmonautika

Kosmonautika

Vít Straka Kosmonautika

Sledujte online přenos kosmického výstupu z paluby stanice ISS, při kterém se dvojice astronautů pokusí napravit předchozí neúspěch a nainstalovat do systémů stanice velmi důležitou jednotku pro rozvod elektrické energie. Výstup má začít ve středu 5. září kolem 13:15 našeho času, náš přenos startuje v jednu!
Vít Straka Kosmonautika

Včerejší výstup astronautů ze stanice ISS nedopadl úplně ideálně. Příprava dvou nových elektrických kabelů pro ruský segment byla sice úspěšně dokončena avšak tím se štěstí astronautů vyčerpalo. Během instalace náhradní jednotky MBSU do příhradového nosníku S0 pro rozvod elektřiny ze solárních panelů se dvojice dostala do několikahodinových problémů s utahováním šroubů s pravděpodobně poškozenými závity. Úkol se jim nakonec splnit nepodařilo a ke zbylým se již kvůli časovému tlaku nedostali. MBSU na místě uvázali k zábradlí (jejich úkol by měl být dokončen při budoucí vycházce) a výstup ukončili po 8 hodinách a 17 minutách, šlo o třetí nejdelší kosmický výstup v dějinách.
Vít Straka Kosmonautika

Na stanici ISS dnes ve 14:16 SELČ začal kosmický výstup, první po více než roce v americké režii (ruský výstup úspěšně proběhl 20. srpna). Během 6,5 hodinové vycházky mají astronauti Suni Williamsová (USA) a Aki Hošide (Japonsko) vyměnit vadnou jednotku pro rozvod eletřiny ze solárních panelů a selhavší kameru na robotické paži a nainstalovat elektrické kabely směrem k ruské části stanice a tepelný kryt na stykovací uzel dříve užívaný raketoplány. Výstup sledujte živě na TV NASA!
Pavel Suchan Kosmonautika

V souvislosti s úmrtím amerického astronauta Neila Armstronga 25. srpna vystavilo Velvyslanectví USA v Praze kondolenční knihu pro ty, kteří budou chtít vyjádřit úctu zesnulému. Kondolenční kniha bude přístupná do pátku 31. srpna vždy od 13 do 16 hodin v prostorách Amerického centra (Tržiště 13, Praha 1 - Malá Strana, vedle velvyslanectví).
Redakce Astro.cz Kosmonautika

Poslední aktualitou dnes ukončujeme přehled novinek po přistání Curiosity na Marsu. Další článek s prvními vědeckými výsledky vyjde během příštího týdne.
Vít Straka Kosmonautika

Sledujte unikátní online přenos přistání roveru MSL Curiosity na povrchu Marsu na astro.cz! Přistání výzkumníka na Rudé planetě je v plánu v pondělí 6. srpna v 07:31 ráno našeho času, přenos odstartuje v půl sedmé.
Vít Straka Kosmonautika

Loď HTV-3 byla v 16:34 SELČ s pomocí robotického ramene úspěšně připojena k modulu Harmony stanice ISS. Astronauty nyní čeká vykládání hermetizované i nehermetizované sekce zásobovacího plavidla. Poklop do jeho útrob by měla posádka stanice otevřít zítra ve 13:20 našeho času, pokud bude šikovná, možná i dříve.
Martin Gembec Kosmonautika

ESA potvrdila, že její sonda Mars Express také zprostředkuje přenos dat z přistání Curiosity (Mars Science Laboratory americké NASA). Díky tomu budou existovat záložní data v případě obtíží s přenosem přes Mars Odyssey, která měla v poslední době problémy a nebude na ideální dráze v době přistání. Část dat bude proudit i přímo k Zemi, ale detailní informace měla přenášet pouze Mars Odyssey. Více: Blog ESA.
Vít Straka Kosmonautika

K Mezinárodní vesmírné stanici míří japonská zásobovací loď! Bezpilotní plavidlo HTV-3 (Kounotori-3 neboli Čáp) bylo vypuštěno dnes v 04:06:18 SELČ z kosmodromu Tanegašima na jihu Japonska pomocí rakety H-2B, 14 minut a 53 vteřin po bezproblémovém startu došlo k separaci lodi od posledního stupně rakety. S nákladem 4,6 tun zásob a výbavy je Čáp očekáván u ISS 27. července.
Start HTV-3. Autor: JAXA
Start HTV-3.
Autor: JAXA



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aurora Borealis

Má první polární záře

Další informace »