Úvodní strana  >  Novinky  >  Kosmonautika

Kosmonautika

Vít Straka Kosmonautika

Dnes v 03:26 SEČ ve stepích severního Kazachstánu přistála loď Sojuz TMA-02M s třemi kosmonauty, kteří strávili ve vesmíru celkem 167 dní, 165 dní na stanici ISS. Návrat lodi proběhl bez problémů i přes extrémní zimní počasí ve stepi, přistání se uskutečnilo 33 minut před místním východem slunce.
Vít Straka Kosmonautika

V noci na úterý 22. listopadu se má z kosmu vrátit loď Sojuz TMA-02M s třemi kosmonauty, její přistání v Kazachstánu je v plánu v 03:24 SEČ, skalní fandové jej mohou sledovat živě na TV NASA, kde přenos přistání začíná v 02:00 ráno. Držme kosmonautům palce!
Vít Straka Kosmonautika

Kosmická loď Sojuz TMA-22, vypuštěná v pondělí ráno z Bajkonuru, se dnes v 06:24 ráno SEČ úspěšně připojila ke stanici ISS, kde spolu se svou posádkou zůstane do poloviny března. Vše dnes šlo velmi dobře a spojení se stanicí se tak mohlo uskutečnit o devět minut dříve oproti plánu.
Vít Straka Kosmonautika

V pondělí 14. listopadu vám nabídneme online přenos startu ruské kosmické lodi Sojuz TMA-22 s třemi kosmonauty na palubě, náš přenos začíná brzy ráno ve 4:30, start je plánován na 5:14 SEČ.
Redakce Astro.cz Kosmonautika

V pondělí 21. listopadu se od 19:00 uskuteční v Marathon Café (Černá 9, Praha 1 - Nové Město) První otevření knihy Michala Poláka - Cesty k raketoplánům.
Michal Polák - Cesty k raketoplánům
Michal Polák - Cesty k raketoplánům
Petr Sobotka Kosmonautika

Ruskou kosmickou sondu k Marsu Phobos-Grunt se nepodařilo dostat na požadovanou dráhu. Technici se o to pokusí znovu, mají na to 3 dny, než se uzavře startovací okno.
Petr Sobotka Kosmonautika

Dnes v úterý 8. listopadu ve 21:16 má odstartovat ruská kosmická sonda Phobos-Grunt. Jejím cílem je přistání na jednom z měsíců Marsu a poprvé v historii i návrat vzorků zpět na Zem za tři roky. (více v článku M. Grüna).
Vít Straka Kosmonautika

Ruské rakety Sojuz, uzemněné po havárii lodi Progress M-12M dne 24. srpna, jež částečně ochromila provoz stanice ISS, se dnes velikým úspěchem vrátily zpět do provozu. V 11:11 SEČ vzlétla z Bajkonuru raketa Sojuz-U s lodí Progress M-13M a Progress po ukázkové činnosti nosné rakety dosáhl oběžné dráhy. Loď plná zásob míří ke stanici ISS, ke které se připojí ve středu. Dnešní triumf také otevírá dveře pro start nové posádky k ISS, jež je v plánu 14. listopadu.
Petr Horálek Kosmonautika

Družice ROSAT X již shořela v atmosféře. Stalo se tak dnes 23. října 2011 ráno okolo 4. hodiny. Není přesně známo, kolik zbytků družice přežilo pád atmosférou a kam zbytky dopadly. Více (Facebook Německého vesmírného centra DLR, anglicky).



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2021 S3 (PANSTARRS).

Snímek komety C/2021 S3 (PANSTARRS). Rozměry obrázku jsou 40 x 40 obloukových minut, 2x zmenšeno, sever je nahoře, východ vlevo. Vzdálenost od Země byla 1.654 au, od Slunce 1.847 au.

Další informace »