Úvodní strana  >  Společnost  >  Dokumenty  >  Sjezd  >  2010  >  Organizace

Organizace

Organizační informace 18. sjezdu České astronomické společnosti (27. - 28.3.2010)

ORGANIZAČNÍ POKYNY KE STAŽENÍ (PDF)
NÁVRATKA - VYPLNĚNÍ POVINNÉ (XLS)

1. Místo konání sjezdu, doprava

Sjezd bude hostit Astronomický ústav AV ČR, pracoviště observatoře v Ondřejově asi 35 km jihovýchodně od Prahy. Podrobné informace o dopravní dostupnosti najdete na webu ústavu http://asu.cas.cz/kontakt Veřejná doprava směrem od Prahy je poměrně dobrá, z ostatních směrů už méně frekventovaná. Dle zkušeností je do Ondřejova nejpohodlnější cestovat autem. Pokud zvolíte automobil, prosíme dejte nám vědět v návratce. V případě, že by pro Vás doprava byla překážkou k cestě na sjezd, lze ve výjimečných případech požádat o odvoz automobilem ze zastávky busu/vlaku – k dispozici bude řidič ústavu a služební vůz (vyhrazen je ale především pro hosty).

Sjezd bude probíhat v seminární místnosti Astronomického ústavu. Ta se nachází v severní části areálu observatoře až za kopulí dvoumetrového dalekohledu. Prostudujte si přiložený plánek, jde o budovu č. 23 úplně nahoře. V Areálu budou cedule/směrovky, nikdo by neměl zabloudit. Seminární místnost má kapacitu asi 70 lidí, což je přibližný odhad účastníků sjezdu. Je vybavena projektorem a internetem pro účely přednášek (wi-fi síť k dispozici není). V zázemí seminární místnosti je kuchyňka a sociální zařízení.


2. Finanční náhrady

Účastníci sjezdu se budou skládat z několika skupin. Pro různé skupiny platí různý způsob a výše úhrad nákladů spojených s účastí na sjezdu. Přehled je podán v následující tabulce: ANO = hrazeno ČAS, NE = hrazeno delegátem popř. institucí, kterou zastupuje:

  ubytování strava cestovné
delegáti složek ČAS ANO ANO* ANO
delegáti kolektivních členů ČAS NE NE NE
významní hosté ANO ANO NE
ostatní NE NE NE

* formou diet v cestovném

3. Ubytování

Astronomický ústav má v Ondřejově omezenou ubytovací kapacitu na cca 15 lůžek. Zde budou přednostně ubytováni významní hosté. Ubytování lze zajistit v prostorách ústavu i v noci 26/27. března.

Pro ubytování delegátů poslouží zejména Penzion U dvou studní (Kostelní Střímlice 67) Ten byl vybrán především díky nízké ceně 150 Kč/noc, která je v možnostech rozpočtu ČAS. Pokoje mají svá sociální zařízení, penzion je po rekonstrukci, ještě není vše doděláno. Pokoje jsou 2lůžkové – 1x, trojlůžkové – 3x, čtyřlůžkové – 3x. Upozorňujeme, že ubytování neposkytuje žádný luxus, ale skutečně jen přespání na jednu noc. Pokoje nejsou prostorné, vybavení omezené. V pensionu se bude v sobotu konat karneval, podle majitelky do prvního patra, kde jsou pokoje, hluk neproniká.

Pension je od místa konání sjezdu vzdálen buď pěšky terénem 2 km nebo po silnici 3,6 km. Předpokládáme organizační přestávku v programu v sobotu od 15 do 16 hodin a společné ubytování (odvoz auty).

Pension je zamluven na noc 27/28. března – kapacita 26 lůžek. Pravděpodobně ho nevyužijeme celý (rozhodnou návratky delegátů), v tom případě je možno, aby se zde ubytovali i ostatní účastníci sjezdu – ti si ale zajišťují ubytování sami!


4. Strava

Občerstvení: Po celou dobu konání sjezdu bude zajištěno přímo v sále drobné občerstvení – čaj, káva, minerálky, voda, sušenky…

Sobotní oběd: Bude zajištěn formou baget. Tato varianta byla zvolena z důvodu nabitého programu jednání sjezdu a časově a organizačně náročného zajišťování stravování v obci Ondřejov. Je nutno, aby si každý účastník objednal bagetu dopředu (viz návratka), popř. si přivezl stravu vlastní. Cena bagety 35 Kč.

Společná večeře: Proběhne v jídelně ústavu. Ta se nachází pod knihovnou v budově Slunečního oddělení (budova č. 12 na plánku) v jižní části areálu. Díky ochotě pracovnic jídelny bude k dispozici teplá večeře a výběr dvou jídel

  1. hovězí svíčková s knedlíkem
  2. zeleninové rizoto

Večeři je třeba objednat v návratce. Cena večeře je 60 Kč.

Společenský večer: Proběhne v jídelně ústavu bezprostředně po společné večeři. Půjde o neformální setkání nad sklenkou vína popř. piva (plzeňské pivo se bude čepovat přímo ze soudku). Na společenském večeru budou moci probíhat diskuze nad dalším směřováním ČAS a finišovat debaty nad složením dalšího výkonného výboru. Dle zkušeností z minulých sjezdů to bývá rozhodující okamžik sjezdu, kdy si mají členové ČAS a delegáti poslední šanci rozmyslet svou kandidaturu :-) Chlebíčky a nápoje budou k dispozici zdarma po zaplacení paušálního poplatku 40 Kč. Také účast na společenském večeru potvrďte v návratce.

Snídaně: Je problematické sehnat v Ondřejově v neděli ráno snídani. Proto ČAS nabízí snídani formou vídeňských párků s hořčicí/kečupem a pečivem za 20 Kč. Opět je třeba vyplnit v návratce.

Poplatky za stravu si budou účastníci hradit při registraci – přehled cen viz návratka.

5. Volby výkonného výboru

Volby jsou jedním z nejdůležitějších bodů sjezdu. ČAS si bude na další tři roky volit tým lidí, který ji povede a právě delegáti svým hlasováním rozhodnou, kdo to bude. Členové současného výkonného výboru byly zvoleni sjezdem v roce 2004 a po mírné personální obměně opět v roce 2007. Tento tým ale ve funkcích končí. Kdo bude pokračovat? Najdou se v ČAS lidé ochotni vést ji další tři roky? Lidé s vizí, lidé pracovití, lidé nekonfliktní s organizačními schopnostmi? Není vám osud ČAS lhostejný a chcete ho ovlivnit? Pokud alespoň uvažujete (nejde o závazek) kandidovat do některé z funkcí, prosím vyplňte to v návratce.


6. Exkurze

Hostitel sjezdu, Astronomický ústav AV, umožní účastníkům sjezdu nahlédnout na některá vědecká pracoviště. Půjde o prohlídku největšího dalekohledu v ČR – dvoumetrového dalekohledu Stelárního oddělení (na plánku č. 21), 65cm dalekohledu Oddělení meziplanetární hmoty sloužícího převážně k pozorování planetek (na plánku č. 22) a magnetograf a sluneční spektrograf Slunečního oddělení (na plánku č. 24 a 25).
K exkurzi je nutno se z organizačních důvodů přihlásit v návratce. Exkurze proběhne bezprostředně po skončení sjezdu v neděli ve 13 hodin.


7. Sjezdové dokumenty

V průběhu tohoto týdne dostanou všichni delegáti elektronickou poštou zásadní dokumenty ČAS – stanovy, jednací řád sjezdu a volební řád sjezdu. Oba řády sjezdu budou delegáti schvalovat, je tedy nutné, aby je znali dopředu. Bude také třeba aktualizovat stanovy ČAS, VV ČAS připravuje seznam nutných změn. Změny mohou navrhnout také delegáti.


8. Plánek observatoře

Schéma areálu Astronomického ústavu ukazuje hlavní budovy a rozmístění pozorovací techniky. Většinu času účastníci sjezdu stráví v seminární místnosti (č. 23), společná večeře a společenský večer proběhne v budově Slunečního oddělení (č. 12). Exkurze proběhne v objektech 21, 22, 24 a 25. Plánek ve vyšší kvalitě a ve verzi pro tisk je k dispozici na http://www.asu.cas.cz/planek

 O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.

Štítky: ČAS, Sjezd


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »