Úvodní strana  >  Společnost  >  Pořádáme...  >  Mezinárodní rok astronomie 2009

Mezinárodní rok astronomie 2009

…jeden svět, jedno nebe…

Český národní web Mezinárodního roku astronomie

Český národní web Mezinárodního roku astronomie najdete na www.astronomie2009.cz

V roce 2009 si připomínáme 400 let od chvíle, kdy Galileo Galilei namířil svůj dalekohled jako první člověk na nebe a odhalil dosud netušená tajemství vesmíru, našeho domova. Ve stejném roce Johannes Kepler publikoval v Praze své dílo Astronomia nova, v němž položil základy svých nebeských zákonů. Právě proto vyhlásila Organizace spojených národů rok 2009 rokem astronomie…


Výstava Vesmír - dobrodružství objevů

Výstava - leták
Výstava - leták
Exteriérovou výstavu Vesmír - dobrodružství objevů, na které se v rámci Mezinárodního roku astronomie 2009 podílely Akademie věd ČR, Hlavní město Praha, Národní divadlo a Astronomický ústav AV ČR, můžete shlédnout na piazzetě Národního divadla v Praze mezi historickou budovou a Novou scénou, a to do konce března. Výstava je zdarma přístupná 24 hodin denně, v noci je osvětlena. Více se dozvíte ZDE.

Doporučujeme z webu astro.cz:

  • Světelné znečištěni – zachovejme oblohu temnou
  • Stránky České astronomické společnosti – přijďte mezi nás, nejsme jen pro profesionály, jsme otevření všem!
  • Rady – kdy bude nejbližší zatmění Slunce či Měsíce? Jak si vybrat dalekohled?
  • Obloha – co se zrovna odehrává nad našimi hlavami?
  • Akce – kdy, kde a jak nejen v rámci Mezinárodního roku astronomie
  • NASA TV – podívejte se živě přes internet na start raketoplánu či vycházku do kosmu!
  • Gliese – exoplanety hýbou dnešní astronomií, v češtině vychází o exoplanetách časopis
  • Snímek dne – už 10 let každý den objevujeme vesmír!

Soutěže k IYA 2009

Více informací o soutěžích najdete na astronomie2009.cz.

Vesmír mého mládí – od 1.1. do 31.10.2009. Literární soutěž (především, ale nejen) pro seniory. Dnes je vyhlašována velká spousta soutěží určených dětem a studentům. My chceme nabídnout možnost starším a shromážděním jejich prací vytvořit snad i historickou mozaiku dokumentující měnící se pohled lidí na přírodu a celý vesmír. Přitom je docela dobře možné, že téma zpracuje student se svou babičkou či dědečkem.

Po stopách Galilea – od 1. 1. do 22. 11. 2009. Chcete se zúčastnit pozorování jako Galileo Galilei? Sami si vyzkoušíte vlastní pozorování na několika projektech. Naučíte se vést svůj pozorovací deník a případně se pokusíte postavit si vlastní dalekohled. Proč si nezkusit postavit jednoduchý dalekohled z dostupných a levných materiálů?

Sviťme si na cestu ... ne na hvězdy 2009 – od 1. 1. do 30. 11. 2009. Soutěž je určena pro všechny fotografy bez rozdílu. Vedle fotografické soutěže je cílem i získání co nejširšího fotografického podkladového materiálu týkajícího se problematiky světelného znečištění, který bude i po skončení soutěže použit pro propagaci nápravy a průběžného zlepšování situace v oblasti světelného znečištění.

Češi a Slováci na obloze – po celý rok 2009. Organizátoři astrofotografické soutěže „Česká astrofotografie měsíce - ČAM“ vyhlašují na rok 2009 její tématické zaměření na „Čechy a Slováky na obloze“. Cílem je zachytit nejen planetky, komety či krátery nesoucí slavná česko-slovenská jména, ale i objekty či jevy bezejmenné, k jejichž objevu či objasnění naši předkové či současníci výrazně přispěli. Více na www.astro.cz/cam.

Astronomická olympiáda – po celý školní rok, pořádá Česká astronomická společnost za podpory MŠMT, Astronomického ústavu AV ČR a Akademie věd ČR. Pro žáky od 6. ročníku ZŠ po 2. ročník SŠ. Více na http://olympiada.astro.cz/.

Co chcete vědět o vesmíru?

Hvězdy

Planety

Galaxie

Halové jevy

Externí odkazy:


Trailer k Mezinárodnímu roku astronomie 2009 (česky)O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995. Jejím prvním členem a defacto i zakladatelem byl Karel Mokrý a významným pomocníkem Josef Chlachula (který se dlouhodobě věnuje českým překladům Astronomického snímku dne NASA). Od té doby se rozrostla na několik členů, mezi něž se přidal známý popularizátor astronomie Petr Sobotka, vedoucí Sekce proměnných hvězd a exoplanet Luboš Brát, popularizátor kosmonautiky Vít Straka, astrofotograf Martin Gembec nebo astronom Martin Mašek. Vedoucím redaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, od roku 2010 je to Petr Horálek. Mimo portál Astro.cz se redakce věnuje i Facebookovému profilu ČAS. Všemu se věnuje především svém volném čase, neboť nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Akce 


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »