Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velké Magellanovo mračno infračerveně

Uznání: NASA/JPL-Caltech/M. Meixner (STScI) & the SAGE Legacy Team

Kde se v galaxiích hromadí prach? Tuto otázku pomohl odpovědět tým badatelů, který pořídil vůbec kdy nejpodrobnější snímek plynných mračen a prachu v sousední galaxii Velké Magellanovo mračno (Large Magellanic Cloud - LMC). Kompozitní obraz nahoře pořídil Spitzerův kosmický dalekohled v infračerveném světle, které zvýrazňuje přirozené záření teplého materiálu, který do mezihvězdného média odeslaly hvězdy. Mozaika nahoře kombinuje 300 000 jednotlivých zaměření a tak bylo možno vytvořit kompozitní obraz 1000 ostřejší, než jakýkoliv předešlý LMC snímek. Jsou vidět rozsáhlá mračna plynu a prachu, která graficky upřesňují, že prach se vyskytuje především kolem mladých hvězd (červeně zbarvená jasná mračna), nepravidelně rozesetý mezi hvězdami (zeleně zbarvená mračna) a v obálkách kolem starých hvězd (malé červené body). Také jsou patrné obrovské dutiny vyčištěné energetickými toky bývalých hmotných hvězd. Slabá modrá (falešná barva) záře přes spodní část je kombinací světla starých hvězd z centrální příčky LMC. LMC je satelitní galaxií naší vlastní Mléčné dráhy, má asi 70 000 světelných let a nachází se asi 160 000 světelných let daleko v jižním souhvězdí Mečouna (Dorado).

Štítky: Lmc, Infračervený, Spitzer space telescope


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »