Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Zveme vás na setkání pod hvězdami v Českém Švýcarsku

Zveme vás na setkání pod hvězdami v Českém Švýcarsku

České Švýcarsko. Autor: Archiv Věry Bartákové.
České Švýcarsko.
Autor: Archiv Věry Bartákové.
Všechny zájemce zveme na večerné pozorování oblohy v malebném kraji NP České Švýcarsko. Akce pod záštitou ČAS, Sekce pro děti a mládež ČAS a Správou NP České Švýcarsko se uskuteční už tuto sobotu 6. dubna 2013 od 18 hodin. Na programu je krátká beseda, pozorování Slunce a po setmění všech nabízejících se objektů noční oblohy. Akce je pochopitelně zdarma a určena široké veřejnosti…

Na severních hranicích republiky leží, kromě známých Krkonoš, ještě jeden ze čtyř našich národních parků. Národní park České Švýcarsko je nejmladším národním parkem a rozlohou se s těmi notoricky známými nedá srovnávat - necelých 80 km2 je jen desetina rozlohy NP Šumava. Park má však svoji velmi osobitou tvář a nabízí milovníkům přírody a přírodovědcům to, co jinde na našem území nenajdete. Hluboká skalní údolí,  zarostlá převážně smrkovými lesy, mnohdy poskytují podmínky k životu řadě živočichů a rostlin, jimž se jinde nedaří. A navíc je zde až neuvěřitelně krásně.

Orion v Českém Švýcarsku. Autor: Archiv Věry Bartákové.
Orion v Českém Švýcarsku.
Autor: Archiv Věry Bartákové.
Pomyslnou branou do NP České Švýcarsko je malé městečko Krásná Lípa. V něm najdete Dům Českého Švýcarska, jakousi galerii historie, ochrany a využívání území, a především Správu Národního parku. Ta  se zaměřuje nejen na ochranu území, ale také na jeho propagaci a rozvoj šetrné turistiky v oblasti. Pro veřejnost pořádá různé akce, od přednášek  přes soutěže, workshopy a brigády, po exkurze  a školní výlety.

Na hranice NP jezdíme občas pozorovat. Je zde několik vysoko položených míst se širokým rozhledem, především však malé osídlení, a proto menší vliv světelného znečištění.  To je však věc, kterou si s NPČŠ málokdo spojuje a je to určitě škoda. Napadlo nás tedy oslovit Správu NP a nabídnout jí pozorování pro veřejnost. Nápad se zalíbil a výsledkem naší společné domluvy je Setkání pod hvězdami. Akce se koná v sobotu 6. 4. od 18 hodin, na programu je odpolední pozorování Slunce, 90 minutový blok přednášek, zaměřených na krásy jarního nebe a světelné znečištění, a nakonec se na nejzajímavější objekty dubnové večerní oblohy podíváme skrz okuláry dalekohledů.

Vše se bude odehrávat v budově Správy NP a jejím blízkém okolí. Na dobu večerního pozorování nám město Krásná Lípa vypne veřejné osvětlení, takže našemu pozorování nebude opravdu nic bránit. Snad jen počasí si může postavit hlavu, ale věřme, že bude i ono spolupracovat.  Pokud ne, mohou se účastníci těšit na další z tolik populárních konců světa, náš náhradní program…

Další informace a letáček najdete na stránkách Správy Národního parku.




O autorovi

Věra Bartáková

Je rodačka z malého města Varnsdorfu, kde absolvovala základní i střední školu. Po maturitě vystudovala strojní inženýrství v Liberci. Ačkoliv ji astronomie zajímala už od dětství, naplno se jí začala věnovat až v době, kdy jí odrostly její vlastní děti. Z vlastních zkušeností vyšla její snaha o popularizaci astronomie i v místech vzdálených od hvězdáren a planetárií, kde jsou astronomické akce vzácností a možnosti dětí zapojit se do nějaké astronomické činnosti velmi omezené. V současnosti se plně věnuje práci s dětmi a mládeží - vede Sekci pro děti a mládež České astronomické společnosti, spolupracuje s DDM Rumburk a Městskou knihovnou ve Varnsdorfu, kde pořádá přednášky pro veřejnost a pořady pro děti. Doufá, že jednou bude v krásném kraji pískovců Českého Švýcarska stát malá hvězdárna.

Štítky: Pozorování 


19. vesmírný týden 2025

19. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 5. do 11. 5. 2025. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars procházející Jesličky. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je střední, ale potěší nyní největší skvrna roku 2025. Nastává maximum roje Éta Aquarid. Evropská raketa Vega-C vynesla družici Biomass pro výzkum výměny oxidu uhličitého mezi lesy a atmosférou. Raketa Atlas V vynesla první operační družice sítě Kuiper. Falcon 9 nyní dokáže vynést až 29 Starlinků V2 mini.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M13

Messier 13 alebo M13 (označovaná aj NGC 6205 a niekedy nazývaná Veľká guľová hviezdokopa v Herkulesovi, Herkulova guľová hviezdokopa alebo Veľká Herkulova hviezdokopa) je guľová hviezdokopa pozostávajúca z niekoľkých stoviek tisíc hviezd v súhvezdí Herkules. Messier 13 objavil Edmond Halley v roku 1714 a Charles Messier ho 1. júna 1764 zaradil do svojho zoznamu objektov, ktoré si nemožno mýliť s kométami; Messierov zoznam vrátane Messiera 13 sa nakoniec stal známym ako Messierov katalóg. Nachádza sa v pravej elevácii 16h 41,7m, deklinácia +36° 28'. Messier 13 je astronómami často opisovaný ako najúžasnejšia guľová hviezdokopa viditeľná pre severných pozorovateľov. M13 má priemer asi 145 svetelných rokov a skladá sa z niekoľkých stoviek tisíc hviezd, pričom odhady sa pohybujú od približne 300 000 do viac ako pol milióna. Najjasnejšou hviezdou v kope je červený obor, premenná hviezda V11, známa aj ako V1554 Herculis, so zdanlivou vizuálnou magnitúdou 11,95. M13 je od Zeme vzdialená 22 200 až 25 000 svetelných rokov a guľová hviezdokopa je jednou z viac ako stovky hviezdokôp, ktoré obiehajú okolo stredu Mliečnej cesty. Posolstvo z Areciba z roku 1974, ktoré obsahovalo zakódované informácie o ľudskej rase, DNA, atómových číslach, polohe Zeme a ďalšie informácie, bolo vyslané z rádioteleskopu observatória Arecibo smerom k Messieru 13 ako pokus o kontakt s potenciálnymi mimozemskými civilizáciami v tejto hviezdokope. M13 bola vybraná preto, lebo išlo o veľkú, relatívne blízku hviezdnu kopu, ktorá bola dostupná v čase a na mieste ceremónie. Hviezdokopa sa bude počas tranzitu pohybovať vesmírom; názory na to, či bude v čase príletu správy schopná prijať správu, sa rôznia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, Baader Mark III. komakorektor, Touptek ATR585M, AFW-M, Touptek LRGBSHO filtre, Gemini EAF focuser, guiding TS Off-axis + PlayerOne Ceres-C. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 110x60 sec. Lights LRGB na jednotlivý kanál , master bias, 80 flats, master darks, master darkflats 28.4.2025 až 1.5.2025 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »