Vyhledávání v článcích
Hříšná i exotická Pattaya (6): Zkuste to po větru
Autor: Petr Horálek
Výsostné zatmění skončilo, na další ve světě třeba čekat až do jara 2014. Pomalu jsme si tedy sbalili fidlátka, uzamkli ve skřínkách a pod dohledem otravných plážových psů postupně pousínali. Já ještě krátce podlehl romantické kytaře U2, se kterou jsem si chtěl celý ten výrazný zážitek vtisknout do hlavy. Ale jako kdyby utnulo, zavřela se opona a stav věcí se otočil o sto osmdesát stupňů. V jinak teplé a vlažné noci se zvedl nepříjemný, skutečně silný nárazový vichr…
Rozhovor: Kamil Hornoch - Stopár extragalaktických nov
Autor: Dalibor Hanžl
Hříšná i exotická Pattaya (5): Rudý Měsíc nad Ko Lan
Autor: Petr Horálek
Po včerejší symbolice se jen stěží dalo čekat, že dnešek coby Den D ještě bude mít dost velkou zásobu příležitostí pro dobrodružství. O to se postaral kliďas Mástr Popek, jehož smysl pro překvapení neznal mezí. Po snídani jsme se konečně položili do opomíjeného „tukana“, ačkoliv v tomto případě jako součást geniálního zájezdu, který nám naaranžovala ochotná Pim. Během cesty za prosluněným pobřežím se Martin jen lehce zmínil o tom, že už ví, co zapomněl v hotelu. Ač to z jeho tónu tak nevyznělo, šlo zrovna o osudově důležitou redukci…
2. vesmírný týden 2012
Měsíc je po úplňku. Večerními planetami jsou Jupiter a Venuše, v druhé polovině noci září Mars a Saturn. Začíná akce Globe at Night.
Mapa zobrazuje oblohu ve středu 11. ledna 2012 v 18:00 SEČ.
ESO oslaví 50 let rozvoje astronomie
Tisková zpráva Evropské jižní observatoře (002/2012): V roce 2012 oslaví Evropská jižní observatoř (ESO), přední mezinárodní astronomická organizace, 50. výročí svého založení. Tento významný rok je příležitostí ohlédnout se do historie ESO a oslavit její vědecké i technické úspěchy, a také pohlédnout do budoucnosti na příští ambiciózní programy. V průběhu jubilejního roku 2012 ESO plánuje řadu zajímavých akcí.
Hříšná i exotická Pattaya (4): Jak se krotí krokodýli
Autor: Petr Horálek
Ano, někteří se přenesou zpět k českému filmovému plátnu, ale vězte, že k úvodnímu motivu této epizody jsem si ten název nevybral náhodou. Trefnější snad ani není. Na zkrocení krokodýla potřebujete jednoho šíleného Thajce, který je ochotný do rozechvělých krokodýlích čelistí strčit hlavu, popadnout aligátora jako družku k tanci, nebo se přes šest metrů kluzké roviny rozjet na břiše, aby zaparkoval u čumáku tohoto prehistorického predátora a dal mu pusu. Zdaleka ne jen tohle spatříte v Parku milión let starých kamenů a Krokodýlí farmě.
Letadlo k výzkumu měsíce Titan
Hlubinami vesmíru s P. Pavlem Gádorem, SJ, PhD. (1. díl)
Autor: TV Noe
Hříšná i exotická Pattaya (3): Pod rybami a za hotely
Autor: Martin Popek
Už jste někdy měli nad hlavou spícího žraloka? No, pokud ne, určitě to napravte. A žhavým tipem je Podvodní svět v Pattayi, který je údajně největším tohoto druhu v celé Asii. Tenhle podvodní svět vás zavede do obří roury kromě dna z tlustého skla, z něhož můžete být pozorovatelem exotického podmořského světa. Všechny ty potvory, co o nich rádi i neradi slýcháte, tu mají aspoň druhového zástupce, a když budete zoufat, v samém závěru si můžete prohlédnout i skotačícího Vydrýska.
Rozpouští se Jupiterovo srdce?
Hříšná i exotická Pattaya (2): Obří Buddha a proklaté taxíky
Autor: Petr Horálek
Pokud bych měl Pattayu charakterizovat několika slovy, bylo by to asi něco jako "odvážnější přímořská verze Karlových Varů". Myslel jsem, že je to jen doménou našeho hotelu, ale po výborné snídani (hotel jsem tímto začal trochu milovat) jsme si dali v tropickém parnu procházku k vyhlášenému Velkému jižnímu molu, z něhož lze za babku vycestovat na nedaleké ostrovy a jejich opravdu překrásné pláže. Necílili jsme to ale k nějakému ostrovu, šlo pouze o výzvědnou misi. Už snídaně a odchod z doupěte klimatizace nás utvrdily v tom, že dychtiví Rusové berou thajskou Pattayu jako jednu z nejlákavějších plážových destinací. Není se čemu divit - je od nich "kousek", dostanou vše od představ o exotice a patrně je to i nejlevnější.
Složitější molekuly na povrchu Pluta
ČAM 2011.12: Proměnný vesmír
Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2011 obdržel snímek "Proměnný vesmír" Pavla Cagaše a Václava Přibíka.
Prosincové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce vyneslo po nelehké a zdlouhavé volbě na stupeň nejvyšší obrázek Pavla Cagaše a Václava Přibíka "Proměnný vesmír". Již letmý pohled mnohé možná překvapí. Proč právě tento snímek? Vždyť na něm nevidíme ani ladné spirály vzdálených galaxií, ani roztrhané cáry vodíkových mračen halících vznikající hvězdy, ba ani jemné parsky sluneční koróny. Vždyť tam dokonce ani žádná mlhovina není. Pouze černé tečky, pravda doplněné o červené, avšak laikovi nic neříkající popisky. A přeci je to snímek plný pohybu, změn, pulzací hvězdných atmosfér a oběhu hvězd okolo sebe. Uvidíte.
Hříšná i exotická Pattaya (1): Musíte si zvyknout
Autor: Martin Popek
Už jsem v duchu viděl ten zástup lidí klepajících si na čelo při pouhé zmínce, že se chystám do Thajska za úplným zatměním Měsíce 10. prosince 2011. Ještě méně pochopitelné pak mohlo být zjištění, že do předvánoční exotiky mířím po boku dvou lidí, z nichž jsem ani jednoho v životě osobně neviděl a pouze jedním z nich jsem se nadchl při práci na fotografické výstavě o atmosférických úkazech na pardubické hvězdárně. Co ale naplat, člověk riskovat musí s chladnou hlavou, stačí slabé pojítko a výsledný dojem bude pak zdaleka silnější než pouze matný.
Kometa Garradd v lednu a únoru 2012
Autor: Gerald Rhemann
Meteorický roj Kvadrantidy vrcholí ve středu ráno
Rok 2012 je k pozorování meteorických rojů velmi nakloněn. Hned první z hlavních rojů, Kvadrantidy (nebo též Quadrantidy), vrcholí už ve středu 4. ledna ráno za maximální výšky radiantu a již minimálního negativního vlivu měsíčního svitu. Tento každoroční meteorický roj bývá často poskvrněn nepříznivým a chladným počasím, nicméně občasné dobré podmínky zejména v ranních hodinách pak nahrávají ke sledování přes 100 meteorů za hodinu.
1. vesmírný týden 2012
Měsíc dorůstá k úplňku. Večer najdeme poblíž jihu Jupiter, v druhé polovině noci je nejlépe vidět Mars a Saturn. Ranní kometa Garradd je stále lépe viditelná. Končí večerní přelety stanice ISS. Nastává maximum roje Kvadrantid.
Mapa zobrazuje oblohu ve středu 4. ledna 2012 v 18:00 SEČ.
Dalekohled E-ELT se pomalu stává skutečností
Velká vánoční kometa Lovejoy
Autor: Yuri Beletsky
Během uplynulých dnů se tak vyrojilo značné množství nádherných fotografií i videí komety Lovejoy na obloze!