Úvodní strana  >  Články

Vyhledávání v článcích

Štítky

Skrýt podrobnosti

Nalezené články

redakce II Úkazy

Draconidy

Dnes je očekáván možný návrat vzácného meteorického roje Draconid, který je spojen s kometou Giacobini-Zinner, jež máperiodu 6,5 roku. Jednou za 13 let nastane možnost průchodu Země vláknem meteoroidů uvolněných z komety. Při několikapředchozích průchodech v tomto století byly zaznamenány meteorické deště. Letos se déšť neočekává, ale je zde naděje na několik desítek až stovek meteorů za hodinu. Doba předpokládaného maximu nastane v České republice po setmění, tedy podmínky jsou poměrně příznivé. Celá událost nebude trvat déle než 3 hodiny.
Zdroj: Tiskové prohlášení ČASu č. 3 ze dne 5. 10.
redakce II Vzdálený vesmír

Nové hledání mimozemské inteligence

Další pokus o zachycení signálů inteligentního života ve vesmíru byl zahájen tento týden pomocí obřího radioteleskopu v Arecibo na Portoriku. Tento nový pokus spočívá v "poslechu" rádiových signálů, které jsou emitovány na frekvencích blízkýmsložkám vody, tedy vodíku H a molekuly hydroxylu OH. Pás ve spektru, kde jsou tyto frekvence obsaženy, je relativně málo zašuměný a tedy je jedním z nejlepších pro vedení mezihvězdné komunikace. Díky své poloze blízko rovníku je radioteleskopv Arecibo schopen provést přehlídku celé oblohy během šesti měsíců.
Zdroj: Florida Today - Space On-line ze dne 7. 10.
redakce II Kosmonautika

Výstavba ISS začne letos

Po týdenních konzultacích a shromažďování informací se partneři z 16 zemích podílejících se na stavbě InternationalSpace Station (ISS) dohodli, že první dva moduly budou vyneseny na oběžnou dráhu ještě letos, tj. podle původníhoplánu. Třetí modul, tzv. Service Module, který se sestavuje v Rusku, bude odložen z dubna na červenec příštího roku.Aby nedošlo k dalšímu zpoždění, které by již bylo pravděpodobně pro celou výstavbu osudné, uvažuje NASA o finanční pomoci ruskému výrobci ve výši 660 miliónů US$. Zároveň NASA odkoupí od Rusů část jejich vědeckého času na stanici v následujících 4 letech za dalších 60 miliónů US$ a ruští kosmonauté se budou věnovat americkým experimentům.
Zdroj: Florida Today - Space On-line ze dne 6. 10.
redakce II Sluneční soustava

Z čeho jsou Leonidy?

Možný meteorický déšť Leonid, který by se mohl odehrát kolem 17. října, nedá spát majitelům a provozovatelům družicna oběžné dráze Země. Nikdo nedokáže předpovědět, jaké škody mohou způsobit. Do celé záležitosti nově promluvilastronom D. Steel ze Spaceguard Australia. Podle jeho modelu, založeném na pozorování nedávných komet Halle-Boppa Hyakutake, bychom měli být schopni detekovat pouze několik procent všech meteorů. Prach z obou komet byl bohatý na těkavé organické sloučeniny. Pokud by tomu tak bylo i u Leonid, nebylo by možné množství těchto meteorůpozorovat ani ve viditelném oboru ani radarem. Jiní astronomové ale namítají, že ani čistě organické meteory by neuniklynaší pozorosti, zvláště v případě Leonid, které mají velkou vstupní rychlosti do atmosféry (71 km/s). Článek vyšel v časopise Astronomy and Geophysics (vol. 39, p. 24).
Zdroj: www.newscientist.com.
redakce II Kosmonautika

40 let NASA

Dnes slaví National Aeronautics and Space Administration 40. výročí svého založení. NASA byla založena 1. října1958 jako americká odpověď na vypuštění první umělé družice Země Sovětským svazem. Vznikla spojením National Advisory Committee for Aeronautics se 3 výzkumnými centry a dvěma testovacími zařízeními. Postupně na sebe navazovala další centra a laboratoře jako např. Jet Propulsion Laboratory a v dnešní době je tvořena desetivýzkumnými centry rozmístněnými po celých Spojených státech. NASA během předchozích 40 let dosáhla řady úspěchů při dobývání kosmu a to jak na poli letů s lidskou posádkou, tak i v průzkumu planet Sluneční soustavy včetně naší Země nebo výzkumu vzdáleného vesmíru.
Zdroj: Stránka NASA věnovaná výročí.
redakce II Vzdálený vesmír

Mohutné vzplanutí gamma záření

Intenzivní vzplanutí gamma záření zasáhlo Zemi 27. srpna letošního roku. Stalo se tak na noční polokouli a záření ionizovalo atomy v horních vrstvách atmosféry na úroveň obvyklou pouze v denní době. Záblesk byl tam mohutný, že zahltil detektoryna minimálně sedmi družicích na oběžné dráze Země. Záblesk měkkého gamma záření pocházel z magnetaru SGR1900+14,který se nachází ve vzdálenosti 20 000 světelných roků od Slunce. Tento magnetar má nejsilnější magnetické pole ve vesmíru.
Zdroj: NASA Press Release 98-193 ze dne 29. září.
redakce II Kosmonautika

MGS obnovil aerobreaking

Sonda Mars Gloval Surveyor (MGS) zahájila 23. září druhou fázi aerobreakingu. Stalo se tak v 18:11 LSEČ, kdy bylna 14,8 sekundy zažehnut raketový motor sondy. Sonda v této době absolvovala svůj 573. oběh kolem Marsu. Zážeh motoruzpomalil sondu o 11,62 m/s a snížil její periapsis ze171,4 km na 127 km nad povrchem Marsu. Zhruba o sedm hodin pozdějipoprvé sonda vstoupila do horních vrstev atmosféry planety. Tento proces bude pokračovat v následujících 5 měsících a jeho cílem je dosažení dvouhodinové kruhové dráhy potřebné pro kompletní mapování povrchu.
Zdroj: MGS Mission Status ze dne 23. září.
redakce II Hvězdy

Dvojhvězda s protoplanetární diskem

Pomocí rádiového dalekohledu Very Large Array (VLA) objevili astronomové mladou dvojhvězdu, jejíž každá složkaje obklopena prachovým diskem. Obě hvězdy jsou vzdáleny přibližně stejně jako Slunce a Pluto a každou z nich obklopujedisk o poloměru shodném s poloměrem dráhy Saturna, tedy asi 10x menším než je běžné u protoplanetárních disků.Každý z disků obsahuje dostatek materiálu pro vytvoření sluneční soustavy jako je naše. Dvojhvězda se nachází v oblastitvořících se hvězd v molekulovém oblaku L1551 v souhvězdí Býka ve vzdálenosti 450 světelných roků od Slunce.
Zdroj: National Radio Astronomy Observatory Press Release ze dne 23. září.
redakce II Kosmonautika

Nozomi proletí kolem Měsíce

Japonská sonda Nozomi (Planet-B) uskuteční dnes první ze svých dvou přiblížení k Měsíci. Druhé se uskuteční 20. prosince a obě poslouží sondě k získání dostatečné rychlosti pro cestu k Marsu. Tam by měla sonda dorazit 11. října příštího roku. Jejím cílem bude studium vrchních vrstev atmosféry Marsu a jejich interakce se slunečním větrem.Mise byla zahájena 3. července, kdy raketa M-V-3 vynesla sondu na silně eliptickou dráhu kolem Zeměs perigeem ve výšce 340 km nad povrchem a s apogeem 400 000 km. Délka mise v blízkosti Marsu by měla být minimálně 2 roky.
Zdroj: National Space Science Data Center.
redakce II Ostatní

Začíná podzim

Dnes 23. září vstupuje v 6h 37min SEČ Slunce do znamení Vah a začíná podzim. Je den podzimní rovnodennosti.
Zdroj: Hvězdářská ročenka 1998.
redakce II Úkazy

Zákryt hvězdy planetkou Jovita

Na večer 22. září je předpovězen zákryt hvězdy TAC +00 07923 = TYC 0495 01755, která má jasnost 9,9 mag (V), planetkou(921) Jovita. Planetka má průměr 61 km a jasnost 15,4 mag (V). Pokles jasnosti je tedy 5,4 mag a maximální trvání zákrytuje předpovězeno na 6,8 s. Zakrývanou hvězdu naleznete na souřadnicích 20h 13m 45s, +00o 01' 05" (J2000), asi jeden stupeň severně od theta Aql. V dobe zákrytu bude hvězda asi 37 stupňů vysoko nad jihovýchodním obzorem. Pozorovací interval je 17:41 - 17:52 UT.
Zdroj: Asteroidal Occultation home page.
redakce II Kosmonautika

MIR končí v létě 1999

Podle vyjádření mluvčího Ruské kosmické agentury bude stanice MIR stažena z oběžné dráhy v polovině příštího roku. Rozhodnutí je údajně už definitivní a ukončení činnosti 12 let staré stanice bude provedeno bez ohledu na dalšímožné zpoždění výstavby mezinárodní stanice Alfa. Spojené státy už delší dobu tlačí na Rusko, aby ukončilo provozna MIRu a plně se věnovalo svému podílu na budování Alfy. Její výstavba je díky Rusku už o jeden rok zpožděna oprotipůvodnímu harmonogramu.
Zdroj: Houston Chronicle ze dne 17. září.
redakce II Ostatní

První snímky VLBI

Snímky 4 quasarů vzdálených miliardy světelných let se nacházejí mezi prvními výsledky projektu Very Long BaseInterferometry (VLBI). Kombinací 40 pozemských radioteleskopů nacházejících se v 15 státech a radioteleskopu naoběžné dráze Země, který se pohybuje po eliptické dráze od 580 do 21 700 km nad povrchem Země, vznikl teleskop,který je 2,5x větší než je průměr Země. Jeho rozlišovací schopnost je 100x větší než je rozlišovací schopnost HST voptickém oboru. Data z jednotlivých teleskopů jsou zpracována pomocí velmi důmyslných technik. Celý projekt vedejaponský Institute of Space and Astronautical Science (ISAS).
Zdroj: JPL Press Release ze dne 17. září.
redakce II Sluneční soustava

Nová metoda pro zjišťování planet

Astronomové z Arizonské university otestovali nově vyvinutou metodu pro zjišťování přítomnosti planet u cizých hvězd. Takové planety není možné pozorovat přímo, protože jsou přezářeny blízkou hvězdou. Trik spočívá v použití nové metody zvané nulling interferometry, která umožní odečíst záření hvězdy a ponechá pouze záření planety. Technika byla vyzkoušenana dalekohledu MMT a testovacím objektem byla hvězda Belelgeuze. Po odečtení záření hvězdy bylo možné pozorovat slabý prachový disk. O nové metodě informuje článek v časopise Nature ze 17. září.
Zdroj: Tisková zpráva university ze dne 16. září.
redakce II Ostatní

První vědecké snímky VLT

Po sérii technických testů, provedl první 8,2m dalekohled ze čtveřice Very Large Telescope (VLT) "skutečná"vědecká pozorování. Stalo se tak v průběhu tzv. vědeckého ověřovacího programu, což byla intenzívní série pozorováníod 17. srpna do 1. září. Během dvou týdnů bylo astronomickým účelům věnováno 95 hodin pozorovacího času. Dalekohledse zaměřil na objekty jako Hubble Deep Field - South, gravitační čočky, galaxie s optickými protějšky gamma záblesků, jádra kulových hvězdopku, pulsary a další. Momentálně byly zveřejněny 3 snímky, zbytek bude následovat na tiskovékonferenci 30. září.
Zdroj: ESO Press Release ze dne 15. září..
redakce II Kosmonautika

Kontrola nad SOHO znovu získána

Řídícímu týmu se podařilo znovu získat kontrolu nad sondou SOHO, když včera, po sérii několika povelů, sonda zažehla svoje motory a natočila se směrem ke Slunci tak, aby její sluneční panely byly plně využity. Nyní bude následovat postupná kontrola funkčnosti všech 12 přístrojů na palubě. Přestože některé z nich prošly těžkou zkouškou, kdy byly ohřátynebo naopak ochlazeny na teploty 100 C, resp. -100 C, odborníci věří, že většina z nich bude schopna dále poskytovat cenná data o naší hvězdě. Sonda byla mimo kontrolu téměř 3 měsíce, od 24. června.
Zdroj: NASA Press Release 98-168 ze dne 17. září..
redakce II Sluneční soustava

Původ Jupiterových prstenců

Pomocí dat pořízených sondou Galileo usoudili vědci z Cornellovy university na původ Jupiterových prstenců. Ty jsoupodle nich tvořeny prachovými částicemi, které byly vyvrženy z povrchu malých vnitřních měsíců Jupitera. Nová data takéukazují, že nejvzdálenější, velmi jemný prstenec je ve skutečnosti tvořen dvěma prstenci, z nichž jeden je vložen do druhého.Tento prstenec byl "zásoben" měsíci Amalthea a Thebe, zatímco hlavní prstenec měsíci Adrastea a Metis. Prach unikl zpovrchu měsíců při jejich srážkách s meteoroidy, které byly zachyceny silným gravitačním polem Jupitera. Vnitřní měsícea prstence zkoumala sonda během tří obletů Jupitera v letech 1996 a 1997.
Zdroj: JPL Press Release ze dne 15. září..
redakce II Vzdálený vesmír

Černá díra v jádru Galaxie

Astronomka Andrea Ghezová z Kalifornské university (UCLA) nalezla silné důkazy hovořící ve prospěch hypotéz o existenci supermasívní černé díry v centru naší Galaxie. S použitím 10m Keckova teleskopu na vrcholu Mauna Kea na Havaji sledovala v uplynulých letech pohyby 200 hvězd v těsné blízkosti galaktického středu. Dvacet z těchto hvězd, které jsou nejvíce ovlivněny gravitací centra galaxie, se pohybuje rychlostmi 10x vyššími než je pro hvězdy typické. Pro získánídat použila techniky tzv. "infračervené skvrnkové interferometrie". Tato metoda zlepšuje rozlišení přinejmenším 20x.
Zdroj: Tiskové zprávy UCLA ze dne 7. září..
redakce II Sluneční soustava

Minikomety neexistují

Astronomové z Kalifornské university prokázali, že "atmosférické díry" na snímcích sondy Polar jsou ve skutečnostišumem způsobeným kamerami sondy. Vyvrátili tak hypotézu existence malých komet o velikosti domu, které by mělybombardovat Zemi každých pár sekund. S touto hypotézou přišel už v roce 1986 astronom Luis A. Frank. Analýza datze dvou kamer na palubě sondy a jejich srovnání s počítačovou simulací zašuměné informace ukázalo, že data jsou ve shodě s instrumentálním šumem kamer. Dalším argumentem proti hypotéze je fakt, že stejné "temné pixely" se objevují jak na snímcích neosvětlené tak i osvětlené Země.
Zdroj: Spacer.Com - daily news from the frontier.
redakce II Kosmonautika

MGS zkoumal Phobos

Sonda Mars Global Surveyor zaměřila svou pozornost ve dnech 7, 19. a 31. srpna na Marsův měsíček Phobos apořídila ze vzdálenosti 1 045 - 1 435 km řadu snímků a tepelných měření. Ukázalo se, že povrch měsíčku je pokryt vrstvou velmi jemného prachu, který vznikl při dopadech meteoroidů v průběhu miliónů let. Tlouštka této vrstvy je asi 1 m. Snímky odhalily také řadu dosud nepozorovaných terénních znaků na povrchu tělesa. Dále sondazjistila, že se teplota na povrch Phobosu prudce mění v závislosti na "denní" době v intervalu od -4 C do -112 C.
Zdroj: JPL Press Release ze dne 11. září.


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »