Úvodní strana  >  Články  >  Exoplanety  >  Astronomové objevili nejmladší exoplanetu

Astronomové objevili nejmladší exoplanetu

Snímek pořízený dalekohledem Subaru zachycuje mladou planetu typu Jupitera 2M0437b
Autor: Subaru Telescope/Gaidos et al., arXiv: 2110.08655

Jedna z nejmladších exoplanet doposud objevená u vzdálené „mladistvé“ hvězdy byla pozorována mezinárodním týmem astronomů pod vedením pracovníků, studentů a absolventů z University of Hawaiʻi at Mānoa. Planeta obíhá kolem trpasličí hvězdy spektrální třídy M, jejíž označení je 2MASS J04372171+2651014 (zkráceně 2M0437). Její stáří se odhaduje na 2 až 5 miliónů roků a od Země ji dělí vzdálenost 421 světelných roků. Její poloha se promítá do souhvězdí Býka.

V okolí jiných hvězd již byly objeveny tisíce planet, avšak co činí tuto planetu zajímavou, je to, že je nově zformovaná a může být pozorovaná přímo. Planeta pojmenovaná 2M0437b (na obrázku označena písmenem „b“) doplňuje hrstku objektů prohlubujících naše pochopení toho, jak planety vznikají a jak se proměňují s časem. To nám pomůže vrhnout nové světlo na původ Sluneční soustavy a původ Země. Velmi důkladný výzkum byl nedávno publikován v Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Tento náhodný objev se připojuje k elitnímu seznamu planet, které můžeme přímo pozorovat našimi dalekohledy,“ vysvětluje hlavní autor Eric Gaidos, profesor na UH Mānoa Department of Earth Sciences. „Analýzou světla z této planety můžeme zjistit něco o jejím složení, a snad také kde a jak se zformovala v již zmizelém prachoplynném disku kolem její mateřské hvězdy.“

Astronomové odhadují, že planeta je několikrát hmotnější než Jupiter a že se zformovala společně se svou mateřskou hvězdou před několika milióny roků, přibližně ve stejné době, kdy se hlavní havajský ostrov poprvé vynořil nad hladinu oceánu. Planeta je tak mladá, že je stále ještě horká z energie uvolněné v průběhu jejího vzniku, s teplotou podobnou žhavé lávě unikající z vulkánu Kīlauea.

Kopule dalekohledů Subaru a Keck na Mauna Kea Autor: University of Hawaii Institute for Astronomy
Kopule dalekohledů Subaru a Keck na Mauna Kea
Autor: University of Hawaii Institute for Astronomy
V roce 2018 byla planeta 2M0437b spatřena japonským dalekohledem Subaru na Mauna Kea hostujícím astronomem Teruyuki Hirano na UH Institute for Astronomy (IfA). Během uplynulých několika roků byla pečlivě studována pomocí dalších dalekohledů na Mauna Kea.

Eric Gaidos a jeho spolupracovníci použili dalekohled na Keck Observatory k monitorování pohybu hostitelské hvězdy napříč oblohou, což potvrdilo, že planeta 2M0437b je skutečně průvodcem hvězdy a ne mnohem vzdálenějším objektem. Pozorování si vyžádala tři roky, protože se hvězda pohybuje velmi pomalu.

Planeta a její mateřská hvězda se nacházejí ve hvězdné „porodnici“ nazvané Taurus Cloud. Planeta 2M0437b se pohybuje po mnohem vzdálenější oběžné dráze než planety ve Sluneční soustavě; její současný odstup je přibližně stonásobek vzdálenosti Země od Slunce, což umožňuje její snadnější pozorování. Nicméně ke kompenzaci deformace obrazu způsobené vlivem zemské atmosféry je stále potřebná důmyslná adaptivní optika.

Dva největší dalekohledy světa, technologie adaptivní optiky a jasná obloha nad Mauna Kea byly potřebné k uskutečnění tohoto objevu,“ říká spoluautor Michael Liu, astronom na IfA. „Všichni se těšíme na více takových objevů a mnohem detailnějších studií podobných planet s technologiemi a dalekohledy budoucnosti.“

Získání více velmi podrobných informací o nově objevené planetě nemusí být příliš vzdálené. „Pozorování kosmickými dalekohledy, jako je Hubbleův vesmírný teleskop HST a brzy vypuštěný James Webb Space Telescope, umožní identifikovat plyny v atmosféře planety a odhalit, zda kolem sebe má disk, ze kterého se může zformovat souputník planety,“ dodává Eric Gaidos.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] phys.org
[2] sci-news.com

Převzato: Hvězdárna Valašské MeziříčíO autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.

Štítky: Keck observatory, Dalekohled Subaru, Exoplaneta 2M0437b


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »