Úvodní strana  >  Články  >  Exoplanety  >  HET nalezl svoji první planetu - nejrychleji na světě

HET nalezl svoji první planetu - nejrychleji na světě

hetgal_dome_dusk.jpg
McDonaldova observatoř pomocí dalekohledu Hobby-Eberly, našla svou první extrasolární planetu. Planeta je 2,84x hmotnější než Jupiter a její oběžná doba okolo mateřské hvězdy HD 37605 činí 54,23 dnů. Objevitelský tým použil na stanovení hmotnosti planety metodu měření radiálních rychlostí, techniku, při níž se hmotnost planety zjišťuje pomocí měření rychlosti při tom, když se planeta na své oběžné dráze pohybuje směrem k Zemi a od Země. Observatoř použila spektrograf s vysokým rozlišením, přístroj, který může změřit složení objektů s velkou přesností.

Astronomové McDonaldovy observatoře, Bill Cochran, Michael Endl a Barbora McArthurová použili dalekohled Hobby-Eberly (HET), pro jeho schopnost rychle najít a potvrdit, s velkou precizností, objekty mimo naši sluneční soustavu. Tento objev znamená, že dalekohled HET, v kombinaci s vysokou rozlišovací schopností použitého spektrografu, se může stát nejlepším současným přístrojem v honu na další světy mimo sluneční soustavu. Výsledek výzkumu byl přijat k tisku pro další vydání Astrophysical Journal Letters.

Nově objevená planeta 2,84x hmotnější než Jupiter, obíhá hvězdu HD 37605 za 54,23 dny. HD 37605 je o něco menší a chladnější než Slunce. Je typu "K0", ve srovnání se Sluncem bohatá na těžké chemické prvky. Hvězda HD 37605 se nalézá v souhvězdí Orion, nedaleko jasné hvězdy Betelgeuse.

Dodnes se našlo 122 extrasolárních planet. Tato nová planeta, která je v pořadí 123, má třetí nejvýstřednější oběžnou dráhu, jejíž průměrná vzdálenost od hvězdy činí ¨jen 0,26 AU. Jedna AU je vzdálenost Země - Slunce.

Za použití techniky měření radiální rychlosti, již po 100 dnech pozorování, tedy o něco méně než dvou plných oběhů, dostali astronomové velmi dobré řešení pro tuto oběžnou dráhu a mohli prohlásit objev za potvrzený. Tohoto rychlého výsledku bylo dosaženo díky metodě pružného plánování pozorovacího času HET. Pokud by totiž, v případech kdy nemá význam pozorovat každou noc, byl použit klasický postup plánování pozorování, pak by potvrzení takového objevu mohlo trvat až dva roky.

HET - Hobby-Eberly Telescope, je společným projektem Texaské univerzity v Austinu, Pensylvánské státní university, Stanfordské univerzity, Univerzity Ludwiga Maximiliana v Mnichově a Univerzity Georga Augusta v Goettingenu. Zajímavý je svým velmi levným provedením sférického segmentového zrcadla, které je největší na světě. Primární zrcadlo, které je nepohyblivé, se skládá z 91 šestiúhelníkových segmentů. Měří 11,1 x 9,8 metrů, ale efektivně, díky fixní elevaci, je z něj využito jen 9,2m. Primárně slouží pouze pro spektroskopii a nyní, právě díky ní, se může stát i přeborníkem na hledání extrasolárních planet.

Zdroj: Texaská Univerzita v Austinu, tiskové zprávy, CNNPřevzato od Hvězdárny Uherský Brod




O autorovi



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »