Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Druhý blízký průlet okolo Titanu

Druhý blízký průlet okolo Titanu

cassini-titan2-splotches-bg.jpg
Kosmická sonda Cassini úspěšně dokončila další blízký průlet nad Saturnovým měsícem Titan. Jde o poslední těsný průlet před vypuštěním evropské sondy Huygens, ke kterému má dojít o Štědrém dni. Obrazové a radarové informace nashromážděné během tohoto blízkého průletu umožní srovnání se snímky získanými 26. října během prvního blízkého průletu.

Obrázek pochází z druhého průletu okolo Titanu. Snímek byl pořízen z výšky 125 900km, rozlišení je 735m/pixel.

Spojová a kontrolní stanice (NASA Deep Space Network) u Madridu ve Španělsku, zachytila signál sondy asi hodinu po půlnoci v úterý 14.12. ráno našeho času. Sonda dle očekávání proletěla přibližně 1 200km nad povrchem největšího Saturnova měsíce.

Hlavní cíl tohoto přeletu byl stejný jako při posledním průletu - změřit tloušťku atmosféry Titanu. Tato informace pomůže určit, zda se sonda Cassini může při některém z následujících nízkých přeletů bezpečně přiblížit ještě blíž k Titanu a také pomůže ověřit správnost modelů Titanovy atmosféry použitých pro sondu Huygens.

Titan je primárním cílem kombinované mise Cassini - Huygens, jedná se o jediný měsíc v naší sluneční soustavě s hustou a neprůhlednou atmosférou. Sonda Huygens, postavená a řízená Evropskou vesmírnou agenturou, je zatím stále spojena s americkou sondou Cassini. Uvolněna bude teprve o Štědrém dni, kdy se vydá na samostatnou, tři týdny trvající cestu, která má vyvrcholit 14.ledna 2005 přistáním na povrchu Titanu. Před tím však bude jejím hlavním úkolem sběr dat o atmosféře, kterou bude pomalu sestupovat k povrchu.

Zdroj: SpaceDaily
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



12. vesmírný týden 2024

12. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 3. do 24. 3. 2024. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Na večerní obloze je výrazný Jupiter a nízko nad obzorem i Merkur. Aktivita Slunce zůstávala nízká, ale to se o víkendu změnilo s natočením velkých skvrn z odvrácené polokoule. Kometa 12P/Pons-Brooks je nyní rušena září Měsíce. SpaceX povedla další test superrakety s lodí Starship a dosáhla mnoha úspěšných milníků. Startuje další kosmická loď Sojuz k ISS. Voyager 1 má stále problém, ale už se tuší, co vysílá. Před 275 lety se narodil francouzský matematik, fyzik a astronom Pierre-Simon Laplace. 20. března ve 4:06 začíná astronomické jaro.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Porizeno fotoaparatem Canon EOS R8, obj. 400/5,6, exp. 360x1s, spojeno v DeepSkyStacker a upraveno v Adobe Lightroom

Další informace »