Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Druhý blízký průlet okolo Titanu

Druhý blízký průlet okolo Titanu

cassini-titan2-splotches-bg.jpg
Kosmická sonda Cassini úspěšně dokončila další blízký průlet nad Saturnovým měsícem Titan. Jde o poslední těsný průlet před vypuštěním evropské sondy Huygens, ke kterému má dojít o Štědrém dni. Obrazové a radarové informace nashromážděné během tohoto blízkého průletu umožní srovnání se snímky získanými 26. října během prvního blízkého průletu.

Obrázek pochází z druhého průletu okolo Titanu. Snímek byl pořízen z výšky 125 900km, rozlišení je 735m/pixel.

Spojová a kontrolní stanice (NASA Deep Space Network) u Madridu ve Španělsku, zachytila signál sondy asi hodinu po půlnoci v úterý 14.12. ráno našeho času. Sonda dle očekávání proletěla přibližně 1 200km nad povrchem největšího Saturnova měsíce.

Hlavní cíl tohoto přeletu byl stejný jako při posledním průletu - změřit tloušťku atmosféry Titanu. Tato informace pomůže určit, zda se sonda Cassini může při některém z následujících nízkých přeletů bezpečně přiblížit ještě blíž k Titanu a také pomůže ověřit správnost modelů Titanovy atmosféry použitých pro sondu Huygens.

Titan je primárním cílem kombinované mise Cassini - Huygens, jedná se o jediný měsíc v naší sluneční soustavě s hustou a neprůhlednou atmosférou. Sonda Huygens, postavená a řízená Evropskou vesmírnou agenturou, je zatím stále spojena s americkou sondou Cassini. Uvolněna bude teprve o Štědrém dni, kdy se vydá na samostatnou, tři týdny trvající cestu, která má vyvrcholit 14.ledna 2005 přistáním na povrchu Titanu. Před tím však bude jejím hlavním úkolem sběr dat o atmosféře, kterou bude pomalu sestupovat k povrchu.

Zdroj: SpaceDaily
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



38. vesmírný týden 2024

38. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 9. do 22. 9. 2024. Měsíc je vidět celou noc a bude v úplňku. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Ráno končí viditelnost planety Merkur. Aktivita Slunce je vysoká, došlo k velmi silným erupcím a není vyloučena jasnější polární záře. Čeká nás zajímavý zákryt hvězdy planetkou na dráze Jupiteru. Proběhla mise Polaris Dawn, soukromá mise na polární dráhu kolem Země, a navíc s výstupem do volného kosmu a nejvýše v historii. K ISS dorazila kosmická loď Sojuz MS-26 s tříčlennou dlouhodobou posádkou. Před 65 lety byla vypuštěna vědecká družice Vanguard 3.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2024 obdržel snímek „Slunce“, jehož autorem je Jakub Lieder.   Známe jej všichni. Ráno, zosobněné bohem Slunce Heliem, vyráží se svým spřežením od východu na západ a přináší Zemi blahodárné světlo. Na západě se jeho koně napojí a napasou a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zatmění Měsíce

Fotografie celku krátce před výstupem z plného stínu. Pro vysoký kontrast složeno ze tří různě exponovaných snímků.

Další informace »