Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Druhý blízký průlet okolo Titanu

Druhý blízký průlet okolo Titanu

cassini-titan2-splotches-bg.jpg
Kosmická sonda Cassini úspěšně dokončila další blízký průlet nad Saturnovým měsícem Titan. Jde o poslední těsný průlet před vypuštěním evropské sondy Huygens, ke kterému má dojít o Štědrém dni. Obrazové a radarové informace nashromážděné během tohoto blízkého průletu umožní srovnání se snímky získanými 26. října během prvního blízkého průletu.

Obrázek pochází z druhého průletu okolo Titanu. Snímek byl pořízen z výšky 125 900km, rozlišení je 735m/pixel.

Spojová a kontrolní stanice (NASA Deep Space Network) u Madridu ve Španělsku, zachytila signál sondy asi hodinu po půlnoci v úterý 14.12. ráno našeho času. Sonda dle očekávání proletěla přibližně 1 200km nad povrchem největšího Saturnova měsíce.

Hlavní cíl tohoto přeletu byl stejný jako při posledním průletu - změřit tloušťku atmosféry Titanu. Tato informace pomůže určit, zda se sonda Cassini může při některém z následujících nízkých přeletů bezpečně přiblížit ještě blíž k Titanu a také pomůže ověřit správnost modelů Titanovy atmosféry použitých pro sondu Huygens.

Titan je primárním cílem kombinované mise Cassini - Huygens, jedná se o jediný měsíc v naší sluneční soustavě s hustou a neprůhlednou atmosférou. Sonda Huygens, postavená a řízená Evropskou vesmírnou agenturou, je zatím stále spojena s americkou sondou Cassini. Uvolněna bude teprve o Štědrém dni, kdy se vydá na samostatnou, tři týdny trvající cestu, která má vyvrcholit 14.ledna 2005 přistáním na povrchu Titanu. Před tím však bude jejím hlavním úkolem sběr dat o atmosféře, kterou bude pomalu sestupovat k povrchu.

Zdroj: SpaceDaily
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »