Úvodní strana  >  Články  >  Exoplanety  >  Počet exoplanet přesáhl hranici 100

Počet exoplanet přesáhl hranici 100

V uplynulých týdnech byly do seznamu exoplanet (planet obíhajících kolem jiných hvězd než je Slunce) zapsány další dvě položky a počet známých exoplanet tak přesáhl hranici 100.

Naprostá většina dosud objevených exoplanet jsou obří plynná tělesa podobná našemu Jupiteru nebo i větší. Takové planety bez pevného povrchu neskýtají příznivé podmínky pro vznik a vývoj případného mimozemského života, ale současná technika zatím neumožňuje zjišťovat přítomnost méně hmotných těles.

Jedno z posledních dvou nově objevený těles má však hmotnost asi 69 % hmotnosti Saturnu nebo chcete-li 60 násobek hmotnosti Země. Planeta obíhá kolem hvězdy s katalogovým označením HD 76700 podobné našemu Slunci. Vzdálenost této hvězdy od Země je asi 195 světelných let. Planeta kolem hvězdy obíhá ve vzdálenosti 0,049 astronomické jednotky, což je osmkrát méně než vzdálenost, ve které obíhá kolem Slunce planeta Merkur.

Jean Schneider z hvězdárny v Paříži na svých internetových stránkách udržuje neustále aktuální katalog objevených exoplanet obsahující všechny důležité údaje. Zaujmout může třeba fakt, že se podařilo najít planety obíhající kolem pulsarů, tedy neutronových hvězd. Tyto planety tedy přežily relativně bouřlivé procesy, které vzniku neutronové hvězdy předcházely. Z katalogu dále vyplývá, že exoplanety byly pozorovány také u hvězd, které můžeme na vlastní oči spatřit na noční obloze a to bez použití dalekohledu. Takovou nejznámejší hvězdou je například Aldebaran, nejjasnější hvězda souhvězdí Býka.

Podle www.astronomy.com z 19. 7. 2002 a katalogu exoplanet http://www.obspm.fr/planets




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.



31. vesmírný týden 2025

31. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 7. do 3. 8. 2025. Měsíc dorůstající do první čtvrti je nízko na večerní obloze. Mars již večer prakticky zmizel z dohledu. Zbývá tedy pohled na planety ráno, kde je nejvýše Saturn a níže Venuše a Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Místy, zatím na tmavé obloze, můžeme především nad ránem spatřit nějaké první Perseidy. Falcon 9 startující s družicemi TRACERS zažil odklad kvůli výpadku proudu a poté vytvořil na obloze světelný sloup. Padáky mise ExoMars otestovány. Před 30 lety letěla družice Magion 4 a před 415 lety nakreslil Galileo cosi kolem Saturnu, šlo o první záznam prstenců.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »