Úvodní strana  >  Články  >  Hvězdy  >  44. konference o výzkumu proměnných hvězd a exoplanet

44. konference o výzkumu proměnných hvězd a exoplanet

Vznikající hvězda se dvěma protilehlými výtrysky.
Vznikající hvězda se dvěma protilehlými výtrysky.
Nenechte si ujít přednášky předních českých odborníků, prezentaci zajímavých výsledků amatérských astronomů nebo práce studentů. To vše v prostředí nově zrekonstruované Hvězdárny a planetária v Brně od 2. do 4. listopadu.

STÁLE JSOU VOLNÁ MÍSTA.

Sekce proměnných hvězd a exoplanet České astronomické společnosti pořádá letos již 44. konferenci. Setkávání profesionálních i amatérských astronomů v oblasti proměnných hvězd a příbuzných oborů za tu dobu získalo na důležitosti. Každoroční prezentace výsledků a diskuze nad pozorovacími programy a způsoby měření, vede ke zlepšování a zkvalitňování práce českých astronomů. A nejen českých. Konference vznikly za Československa a dodnes se akce účastní kolegové ze Slovenska a další zahraniční hosté.

Hvězdárna a planetárium v Brně po rekonstrukci Autor: HaP Brno
Hvězdárna a planetárium v Brně po rekonstrukci
Autor: HaP Brno
Každoroční listopadová konference, kterou pořádá Sekce proměnných hvězd a exoplanet České astronomické společnosti se letos po 6 letech vrací do Brna.

Využijte příležitosti představit Vaše projekty, zajímavé objekty či témata čirokému auditoriu. Do programu můžete přihlásit své mluvené příspěvky na libovolné téma z oboru proměnných hvězd, exoplanet a příbuzného tématu stelární astrofyziky.

Podrobné informace o akci jsou k dispozici na stránkách Sekce. Uzávěrka přihlášek je do 19.10. (pokud potřebujete ubytování nebo přispíváte do programu), respektive 29. 10. 2012.

Akce je otevřena všem zájemcům o proměnné hvězdy a exoplanety. Přihlaste se co nejdříve na stránkách Sekce proměnných hvězd a exoplanet.




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.

Štítky: Exoplaneta, Proměnná hvězda


34. vesmírný týden 2025

34. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 8. do 24. 8. 2025. Měsíc po poslední čtvrti se na ranní obloze potká s Venuší a Jupiterem. Na ranní obloze už budou všechny planety kromě Marsu (tedy uvidíme i Merkur). Aktivita Slunce je nízká. Evropská raketa Ariane 6 má za sebou druhou komerční misi, když vynesla evropskou meteorologickou družici Metop-SGA1. První misi pro americké bezpečnostní síly má za sebou raketa Vulcan. Vrcholí přípravy letu IFT-10 Super Heavy Starship. Před 50 lety se k Marsu vydala úspěšná dvojice sond Viking 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mlhovina Barnard 150

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2025 obdržel snímek „Temná mlhovina Barnard 150“, jehož autorem je astrofotograf Václav Kubeš       Dávno, opravdu dávno již tomu. Někdy v době, kdy do Evropy začali pronikat Slované a začala se formovat Velkomoravská říše, v době, kdy Frankové

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C-2025 K1

Kometa C-2025 dalekohledem Seestar30

Další informace »