Úvodní strana  >  Články  >  Hvězdy  >  Hvězdný kolotoč

Hvězdný kolotoč

Nová ultrafialová pozorování ukázala, že v naší galaxii existuje hvězda, která se otáčí 200krát rychleji než naše Slunce.

Žlutý obr označený jako FK Com je desetkrát větší než Slunce a při svém zběsilém otáčení vyzařuje obrovské množství rentgenového, ultrafialového a radiového záření. Rychle rotujících hvězd je známa celá skupina. Co stojí za jejich vysokou rychlostí otáčení?

Vědci se stále více kloní k názoru, že původně se jednalo o dvojhvězdu složenou z obyčejných hvězd podobných Slunci. Jejich osud ale zpečetil fakt, že kolem sebe obíhaly příliš blízko. Vzájemným třením atmosfér se postupně přibližovaly a obíhaly kolem sebe stále rychleji. Nakonec se spojily a vznikla hvězda jediná. Získala ale stejnou rychlost rotace, s jakou kolem sebe obíhaly původní hvězdy.

FK Com je od nás vzdálena 800 světelných let, což v galaktickém měřítku není mnoho. Astronomové ji pozorovali 12. ledna 2004 po dobu čtyř hodin ultrafialovou družicí FUSE. Rychlost otáčení hvězdy změřili na 360 km za sekundu.

FK Com je pokryta tmavými skvrnami připomínající skvrny sluneční. Hvězda je velmi aktivní a často se u ní pozorují rentgenové erupce téměř stotisíckrát silnější než sluneční. FK Com je extrémním příkladem sluneční aktivity a můžeme být rádi, že naše mateřská hvězda je v porovnání s ní klidná "jako beránek".




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.



21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Stopa mezinárodní stanice ISS nad jihozápadním obzorem

Další informace »