Úvodní strana  >  Články  >  Hvězdy  >  Zdeněk Mikulášek: Hvězdy a My

Zdeněk Mikulášek: Hvězdy a My

29-09.jpg
Na středu 4. listopadu 2009 od 19:00 hodin připravila Hvězdárna a planetárium České Budějovice přednášku doc. RNDr. Zdeňka Mikuláška, CSc. pod názvem "Hvězdy a my".

Přednáška zástupce ředitele Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Masarykovy univerzity v Brně doc. Zdeňka Mikuláška, laureáta ceny Litera astronomica sestává ze tří volně navazujících zamyšlení s názvy: "Proč se nám hvězdy tak líbí?", "Hvězdy všemi smysly?" a "K čemu jsou nám hvězdy?". Ukazuje jaké jsou hvězdy a jak moc jsme s nimi spjati.

Přednáška se koná v sále Hvězdárny a planetária na Zátkově nábřeží v Českých Budějovicích. Bude doprovázena počítačovou velkoplošnou projekcí. Předprodej vstupenek v otevíracích hodinách českobudějovické Hvězdárny.

Hvězdárna a planetárium
Zátkovo nábřeží 4
370 01 České Budějovice
http://www.hvezdarnaCB.cz
tel: 386352044




O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »