Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  CSO: České firmy a výzkumná pracoviště mají další příležitost zapojit se do evropských kosmických aktivit

CSO: České firmy a výzkumná pracoviště mají další příležitost zapojit se do evropských kosmických aktivit

Českým pracovištím se opět otevřela možnost snazšího zapojení do aktivit Evropské kosmické agentury (ESA). 8. prosince 2010 byla zveřejněna již druhá Výzva pro podávání návrhů projektových záměrů v rámci pobídkového programu pro česká pracoviště.

Tisková zpráva České kosmické kanceláře z 13. prosince 2010.

Pobídkový program pro česká pracoviště, tzv. Czech Republic's Industry Incentive Scheme (CIIS), je určený výhradně pro české firmy a instituce a má za cíl podpořit jejich rozvoj a zvýšení jejich schopností potřebných pro úspěšnou účast v otevřených soutěžích ESA.

"Budeme rádi, když česká pracoviště podají své projektové návrhy alespoň v tak hojném počtu jako do výzvy první, na základě které ESA na podzim 2009 posléze doporučila k realizaci 16 projektů z 53. Firmy, výzkumné instituce a univerzity z ČR, které následně s ESA podepsaly kontrakt v celkové částce za téměř 60 milionů korun, tak v průběhu roku 2010 začali pracovat na projektech z oblasti pozemního segmentu, pozorování Země, navigace a zejména pak technologických řešení s širším využitím," uvedl Jan Kolář, ředitel České kosmické kanceláře (CSO).

Kompletní dokumentace druhé výzvy je dostupná ke stažení po registraci v systému EMITS. V projektovém záměru neboli "outline proposal" je nutné uvést tzv. ESA Bidder Code, který instituce získá po zmíněné registraci. Pokud ještě nejste registrováni, je dobré tak učinit co nejdříve. Zájemci o další informace se mohou také obrátit na Martina Šunkeviče z CSO na sunkevic@czechspace.cz.

Na informační seminář se můžete registrovat zde.


Česká kosmická kancelář, o.p.s., je neziskovou společností, která působí od roku 2003 jako administrativní organizace pro koordinaci kosmických aktivit v České republice. Je kontaktní organizací pro spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) a jinými mezinárodními kosmickými organizacemi. Usiluje o co nejširší a nejefektivnější zapojení českých výzkumných a vývojových pracovišť především do evropských kosmických programů. Kancelář také zastupuje Českou republiku v odborných orgánech EU, ESA a v Mezinárodní astronautické federaci (IAF). Internetové stránky: www.czechspace.cz.


Kontakt:
Jakub Řehák
GSM: +420 602 141 313
E-mail: jakub.rehak@stance.cz




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »