Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Mezinárodní astronautický kongres poprvé v Africe

Mezinárodní astronautický kongres poprvé v Africe

Logo Mezinárodního astronautického kongresu 2011
Logo Mezinárodního astronautického kongresu 2011
V pořadí již 62. ročník Mezinárodního astronautického kongresu IAC startuje dnes 3. října v jihoafrickém Kapském Městě. Kongres je nejvýznamnější událostí spojenou se světovou kosmonautikou. Výsledky kosmických aktivit v České republice představí účastníkům kongresu Česká kosmická kancelář, která zde bude mít vlastní expozici.

Kongres pořádá Mezinárodní astronautická federace spolu s místním organizačním výborem Jihoafrické republiky a probíhat bude v Kapském Městě od 3. do 7. října. Akce navazuje na loňský ročník, který se pod patronací České kosmické kanceláře uskutečnil v Praze a který od primátora hlavního města Prahy získal titul "Kongres roku 2010". S oficiálním mottem "Africa Astronaissance" se letos kongres poprvé ve své historii přesouvá na území Afriky.

"Konference IAC je z hlediska kosmických aktivit nepochybně nejvýznamnější událostí na světě. Prezentují se zde aktuální výsledky jednotlivých států v oblasti kosmického výzkumu a vědy a navazují se zde důležité kontakty, které můžou být pro další spolupráci mnohdy klíčové," říká o významu kongresu IAC Jan Kolář, ředitel České kosmické kanceláře.

Mezinárodní astronautický kongres je rozdělen na dvě části - průmyslovou výstavu a vědecký kongres. Na výstavě jsou prezentovány produkty a technologie předních světových výrobců, ale také univerzit, akademií nebo národních kosmických agentur. Na vědeckém kongresu jsou představeny výsledky výzkumu ve všech oblastech souvisejících s kosmonautikou. Součástí IAC je také řada doprovodných programů pro studenty.

České instituce, zapojené do kosmických aktivit, bude na výstavě reprezentovat Česká kosmická kancelář, která bude mít ve výstavních prostorech svou vlastní expozici. "Speciálně pro tuto akci jsme přichystali ucelenou prezentaci, ve které seznámíme účastníky s vědeckými i technologickými kapacitami České republiky, a také s již úspěšně dokončenými projekty," doplňuje Kolář. Česká kosmická kancelář také při té příležitosti vydala speciální brožuru o českém kosmickém výzkumu a Katalog českých kosmických pracovišť s více než 60 kontakty na české soukromé i státní instituce zaměřené na kosmonautiku.

Odkazy:
[1] Stránky kongresu http://iac2011.com
[2] Stránky České kosmické kanceláře http://www.czechspace.cz




O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »