Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Mezinárodní astronautický kongres poprvé v Africe

Mezinárodní astronautický kongres poprvé v Africe

Logo Mezinárodního astronautického kongresu 2011
Logo Mezinárodního astronautického kongresu 2011
V pořadí již 62. ročník Mezinárodního astronautického kongresu IAC startuje dnes 3. října v jihoafrickém Kapském Městě. Kongres je nejvýznamnější událostí spojenou se světovou kosmonautikou. Výsledky kosmických aktivit v České republice představí účastníkům kongresu Česká kosmická kancelář, která zde bude mít vlastní expozici.

Kongres pořádá Mezinárodní astronautická federace spolu s místním organizačním výborem Jihoafrické republiky a probíhat bude v Kapském Městě od 3. do 7. října. Akce navazuje na loňský ročník, který se pod patronací České kosmické kanceláře uskutečnil v Praze a který od primátora hlavního města Prahy získal titul "Kongres roku 2010". S oficiálním mottem "Africa Astronaissance" se letos kongres poprvé ve své historii přesouvá na území Afriky.

"Konference IAC je z hlediska kosmických aktivit nepochybně nejvýznamnější událostí na světě. Prezentují se zde aktuální výsledky jednotlivých států v oblasti kosmického výzkumu a vědy a navazují se zde důležité kontakty, které můžou být pro další spolupráci mnohdy klíčové," říká o významu kongresu IAC Jan Kolář, ředitel České kosmické kanceláře.

Mezinárodní astronautický kongres je rozdělen na dvě části - průmyslovou výstavu a vědecký kongres. Na výstavě jsou prezentovány produkty a technologie předních světových výrobců, ale také univerzit, akademií nebo národních kosmických agentur. Na vědeckém kongresu jsou představeny výsledky výzkumu ve všech oblastech souvisejících s kosmonautikou. Součástí IAC je také řada doprovodných programů pro studenty.

České instituce, zapojené do kosmických aktivit, bude na výstavě reprezentovat Česká kosmická kancelář, která bude mít ve výstavních prostorech svou vlastní expozici. "Speciálně pro tuto akci jsme přichystali ucelenou prezentaci, ve které seznámíme účastníky s vědeckými i technologickými kapacitami České republiky, a také s již úspěšně dokončenými projekty," doplňuje Kolář. Česká kosmická kancelář také při té příležitosti vydala speciální brožuru o českém kosmickém výzkumu a Katalog českých kosmických pracovišť s více než 60 kontakty na české soukromé i státní instituce zaměřené na kosmonautiku.

Odkazy:
[1] Stránky kongresu http://iac2011.com
[2] Stránky České kosmické kanceláře http://www.czechspace.cz




O autorovi



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »