Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  ESA vybrala cílové planetky pro kosmické bombardování

ESA vybrala cílové planetky pro kosmické bombardování

hidalgo.jpg
Na základě doporučení komise expertů vybrala Evropská kosmická agentura ESA dvě cílové planetky ze skupiny tzv. NEO (Near-Earth Object, tj. těles, která se přibližují do blízkosti dráhy Země) pro realizaci projektu DON QUIJOTE (Don Kichot).

Z mnoha planetek NEO, přicházejících v úvahu pro plánovaný výzkum, byly nakonec vybrány dvě, jejichž označení je 2002 AT4 a 1989 ML. Druhá jmenovaná planetka měla být původně cílem pro japonskou sondu Hayabusa; vzhledem k odkladu startu byla nakonec vybrána planetka Itokawa.

Projekt počítá se společným vypuštěním dvojice sond pomocí jedné nosné rakety, které pak budou uvedeny na rozdílné letové dráhy, aby se v intervalu několika měsíců dostaly do blízkosti cílové planetky. První sonda s názvem Hidalgo bude navedena na "sebevražednou" dráhu tak, aby jako kamikadze narazila do povrchu vybrané planetky. Druhá sonda s názvem Sancho, která bude poněkud dříve navedena na oběžnou dráhu kolem planetky, bude průběh srážky sledovat z bezpečné vzdálenosti. K cíli dolétne o několik měsíců dříve, přičemž bude zjišťovat základní údaje o planetce a její dráze kolem Slunce. Po impaktu bude mj. pečlivě měřit polohy planetky za účelem zjištění velikosti změny dráhy v důsledku srážky.

hidalgo_impact.jpg

Zjištění vlivu nárazu impaktoru do povrchu planetky je důležité pro vypracování případné obrany před nebezpečnými planetkami, které by se v budoucnu mohly srazit se Zemí a ohrozit tak (v případě většího tělesa) i naši civilizaci. Jednou z nebezpečných planetek je těleso s označením 2004 MN4, které v roce 2029 prolétne poměrně blízko zemského povrchu ve vzdálenosti 32 000 km.

O tom, která ze dvou výše uvedených planetek, tj. 2002 AT4 či (10302) 1989 ML, bude nakonec vybrána pro realizaci experimentu, bude rozhodnuto v roce 2007. Start sondy Don Quijote by se mohl uskutečnit v roce 2011.Související články: ESA připravuje projekt bombardování planetky a Don Kichot se vydá do vesmíru

Zdroj: www.esa.int
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »