Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Genesis se vrací domů

Genesis se vrací domů

genesis_fireball.jpg
Dnes mezi 8:52 až 8:54 PDT, tedy mezi 17:52 až 17:54 našeho času, mohou Američané (zejména ve státě Nevada), spatřit neobvyklou podívanou. Bolid o jasnosti až minus 9 magnitudy prolétne atmosférou. Nebude to však meteor, ale dílo lidských rukou, k zemi klesající návratové pouzdro sondy Genesis. Přinese zpět z kosmického prostoru vzácný náklad - vzorky slunečního větru, které sonda nasbírala v kosmu. Ty mají být nápomocny při hledání odpovědí na otázky vzniku a fungování Slunce a vzniku sluneční soustavy.

Sonda Genesis, byla vypuštěna do kosmu v srpnu z 2001, za účelem zachytit vzorky slunečního větru, které sbírala na plátcích různých materiálů jakými je například zlato, safír, silikon nebo diamant. A právě tyto vzorky se mají ve zvláštním pouzdru vrátit zpět na Zemi. Aby nedošlo k jejich poškození nárazem při přistání nebo k jejich kontaminaci, budou speciálně vycvičení piloti helikoptér chytat návratovou kapsli vysoko nad zemí za používání velkých háků, vlečených za helikoptérami. Posádky dvou helikoptér jsou složeny z bývalých vojenských pilotů, hollywoodských pilotů - kaskadérů i aktivních zalétávacích pilotů vojenského letectva. Související články:
Genesis se vrací
Sonda Genesis se vrací k Zemi
Sonda GENESIS ukončila výzkum
Meziplanetární dálnice zlevní sondy

Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »