Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Historický let skokana od SpaceX

Historický let skokana od SpaceX

Starship Hopper při testovacím letu do 150m výšky
Autor: SpaceX

V noci na středu 28. srpna 2019 jsme mohli v přímém přenosu sledovat pozoruhodné záběry, kterak se těleso podobné silu nebo vodojemu zdvihlo, a díky raketovému motoru po asi minutě letu do výšky 150 metrů opět dosedlo na zem. Úspěšný test především ukázal možnosti nového typu motoru, který je důležitým milníkem ke konstrukci raket pro let na Mars.

V úvodním odstavci samozřejmě připomínáme úspěšný let testovacího exempláře budoucího raketoplánu Starship. Těžko hledat přesný popis, zda jde spíše o raketový stupeň, kosmickou loď nebo raketoplán, každopádně do Starship jsou vkládány velké naděje. Mohlo by se jednat o dopravní prostředek budoucnosti. Loď schopnou samostatného startu až na oběžnou dráhu. Dopravní prostředek, který by možná mohl převážet cestující mezi kontinenty v řádu desítek minut. Ale především loď schopnou doletět a přistát na cizím kosmickém tělese. Nejprve zřejmě na Měsíci, ale hlavním cílem by měl být Mars. Starship má být totiž poháněna raketovými motory Raptor, které spalují kapalný kyslík a metan. To jsou látky, které lze vyrobit na povrchu Marsu.

Testovací Starship Hopper se začal stavět teprve před devíti měsíci. Tehdy se objevovaly i spekulace, že jde o vodojem ve tvaru chystané kosmické lodi, ale nakonec se možná i k překvapení některých fanoušků kosmonautiky ukázalo, že jde přímo o testovací objekt, k němuž byly časem postupně montovány další důležité části chystané lodi Starship, jako je špička, nebo motory Raptor. SpaceX si nejprve zkoušela přidělání více motorů, později montovala jen jediný a zkoušela jeho naklápění. Pak se postupně testovaly zážehy různých verzí. Nakonec se šestou verzí Raptoru přišel i historicky první skok do výšky dvaceti metrů. To nejlepší ale přišlo na konci srpna, kdy proběhl poslední test. Starship Hopper popoletěl do výšky až 150 metrů (výše nebylo povoleno bezpečnostním úřadem), zde chvíli visel a zároveň se přesouval horizontálně a následně opět přistál na trochu jiném místě.

Kompozice dvou záběrů z videozáznamu letu Starship Hopperu, po startu a před přistáním. Autor: SpaceX
Kompozice dvou záběrů z videozáznamu letu Starship Hopperu, po startu a před přistáním.
Autor: SpaceX

SpaceX nyní uvažuje o využití tohoto exempláře už jen ke statickým zkouškám motorů Raptor, ale i tak jde o historický okamžik. Šlo o první opravdový letový test motoru na kapalný kyslík a metan a jsme tak zase o krůček blíže letu na Mars. Ano, nyní musí přijít další testy. Především se musí podařit postavit opravdovou loď Starship a musí se podařit její výlet vysoko do atmosféry a později i na oběžnou dráhu a zpět a to už nebude žádná legrace. Nějak se ale postupovat musí. Na SpaceX je pozoruhodné, že Starship zatím vzniká takříkajíc pod širým nebem. Jeden exemplář se začal stavět v Texasu, kde proběhl také nynější úspěšný test. Druhý se staví na Floridě. Z množství prstenců v okolí rozestavěných lodí lze navíc usuzovat, že se možná už staví i první testovací exempláře samotné rakety Super Heavy, která má později Starship pomoci dostat se dál, než na oběžnou dráhu. Nechme se překvapit a popřejmě SpaceX hodně úspěchů v jejich netradiční cestě za znovupoužitelnými kosmickými prostředky. Není to cesta jednoduchá a tradiční, ale rozhodně je zajímavá.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Marsovský transportní systém dle SpaceX
[2] Premiéra Falconu Heavy byla úspěšná
[3] První stupeň Falconu 9 poprvé přistál



O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Starship Hopper, Starship, SpaceX


12. vesmírný týden 2024

12. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 3. do 24. 3. 2024. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Na večerní obloze je výrazný Jupiter a nízko nad obzorem i Merkur. Aktivita Slunce zůstávala nízká, ale to se o víkendu změnilo s natočením velkých skvrn z odvrácené polokoule. Kometa 12P/Pons-Brooks je nyní rušena září Měsíce. SpaceX povedla další test superrakety s lodí Starship a dosáhla mnoha úspěšných milníků. Startuje další kosmická loď Sojuz k ISS. Voyager 1 má stále problém, ale už se tuší, co vysílá. Před 275 lety se narodil francouzský matematik, fyzik a astronom Pierre-Simon Laplace. 20. března ve 4:06 začíná astronomické jaro.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Porizeno fotoaparatem Canon EOS R8, obj. 400/5,6, exp. 360x1s, spojeno v DeepSkyStacker a upraveno v Adobe Lightroom

Další informace »