Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Kosmonauti jsou bez záchodu

Kosmonauti jsou bez záchodu

Vesmírný záchod
Vesmírný záchod
Velmi pozemský problém řeší kosmonauti na Mezinárodní vesmírné stanici – rozbil se jim totiž záchod. Když před týdnem jeden ze členů posádky záchod používal, zastavil se větráček v motoru záchodu. Od té doby se tekutý odpad neodsává.

Porucha se naštěstí netýká tuhého odpadu. Zkrátka "na velkou" mohu jít kosmonauti bez obav, ale "na malou" nemohou vůbec. Nejprve to vyřešili tak, že chodili na záchod do návratové kapsle Sojuzu. Ta má ale omezenou kapacitu a už ji naplnili. Teď používají záložní pytlíky na odpad.

Posádka se samozřejmě pokusila záchod opravit, ale nebyla úspěšná. Bez funkční toalety se nedá žít ani na Zemi ani ve vesmíru. Záchodu ruské výroby je 7 let a už se jednou porouchal, ale problém se brzy podařilo odstranit. Teď je situace vážnější. Posádce nezbývá než udělat to, co by udělala každá domácnost – zavolat instalatéra. A ten by měl skutečně v pondělí dorazit.

Raketoplán Discovery připraven ke startu
Raketoplán Discovery připraven ke startu

Ke stanici se totiž v sobotu chystá odletět dlouho dopředu plánovaná mise raketoplánu Discovery. Ten už je připraven a veškerý plánovaný náklad je naložen. Jenomže náhradní záchod by znamenal další zátěž a raketoplán není nafukovací. Má svůj hmotnostní limit a protože na ISS veze japonskou laboratoř, moc místa nezbývá. Poloha nákladu v raketoplánu je navíc pečlivě plánována a rozmístěna kvůli udržení rovnováhy. NASA teď řeší skutečně nečekaný a svízelný problém, jak náklad raketoplánu přeskupit, aby se tam záchod vešel. Myslím, že ještě žádná posádka ISS nečekala na přílet raketoplánu s takovou radostí.

Podle posledních zpráv, je porouchanou součástkou v záchodu pumpa, takže snad nebude nutné vést nahoru celý náhradní záchod.




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.



45. vesmírný týden 2024

45. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 11. do 10. 11. 2024. Měsíc dorůstající do první čtvrti je na večerní obloze. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) je stále viditelná alespoň triedrem nebo větším dalekohledem. Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, Jupiter je výše až kolem půlnoci a Mars zůstává nejlépe viditelný nad ránem. Slunce zdobí několik větších skvrn. Na čínské stanici došlo k výměně posádek a po rekordně dlouhém pobytu přistála loď Šen-čou 18. Každý týden probíhá několik startů Falconu 9 se Starlinky, což se na obloze projevuje viditelností vláčků teček. Devadesát let uplynulo od narození významného amerického astrofyzika a popularizátora Carla Sagana.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko 10.11.2024

Slnko 10.11.2024

Další informace »