Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  NASA přehodnocuje vyslání sondy ke Slunci

NASA přehodnocuje vyslání sondy ke Slunci

NASA přehodnocuje některá svá předchozí rozhodnutí a tak by mohla dát druhou šanci myšlence sondy umístěné na oběžnou dráhu v blízkosti Slunce a to i potom, co byl před pěti lety stejný projekt odmítnut.

Nyní ale NASA původní postoj pomalu mění.

Začalo se pracovat na dalších stupních dokumentace, jak by taková mise mohla být uskutečněna. Nová vize sluneční sondy byla nedávno naznačena projektovým týmem na konferenci o výzkumu Slunce v Paříži.

Postavit kosmické plavidlo, které by přežilo opakované nízké přelety nad Sluncem představuje významnou technologickou výzvu. Aby bylo možné při pobytu blízko u Slunce, vykonat plánovaná měření, je nutné odstranit neuvěřitelné množství tepla, řekl člen přípravného týmu doktor David J. McComas z Jihozápadního výzkumného ústavu v Texasu, jeden z hlavních poradců NASA pro oblast Slunce. Musí být k dispozici tepelný štít, rozumné velikosti, schopný zadržet okolo 2,4 megawattů tepla. Hodně z toho sice lze vyzářit zpět do okolního prostoru, ale přes to zbývá ještě několik kilowatů, kterých je potřeba se zbavit jinak.

Sonda by nesla soupravu přístrojů zkoumajících částice a záření vydávané naší mateřskou hvězdou. Také by zkoumala sluneční korónu, magnetické pole a ostatní úkazy v okolí Slunce. K tomu by například mohla být vybavena nějakým typem periskopu, který by ke kosmickému plavidlu přivedl jen takové množství slunečního světla (a zároveň i tepla a ostatní energie), aby bylo možné vykonat požadované rozbory.

Projekt ovšem bude muset být přizpůsobován a to nejen teplu v blízkosti Slunce, ale i aktuálnímu politickému klimatu. NASA totiž momentálně trpí velkou averzi k riskantním akcím a nechce na sebe převzít příliš mnoho rizik. Proto se očekává, že projekt bude navržen na minimalizaci možných rizik, řekl doktor McComas.

Nejdříve by sonda mohla být vypuštěna v roce 2010.

Zdroj: NASA, BBC
Převzato od Hvězdárny Uherský Brod




O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »