Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Ohrožení Mysu Kennnedy se snižuje - snad

Ohrožení Mysu Kennnedy se snižuje - snad

ivan4-sm.jpg
ivan12ksc1.jpg
Po zásahu Kennedyho vesmírného střediska (KSC) hurikánem Frances má vedení NASA obavy z přicházejícího hurikánu Ivan. Ten by při přímém zásahu mohl na poškozených budovách KSC napáchat obrovské škody nebo dokonce zpomalit či na určitou dobu zcela zastavit lety z tohoto střediska.

Hurikán Ivan, který zatím pustošil ostrovy v jižním Karibiku, se blíží ke Kubě, přes jejíž západní část projde během pondělí. Rychlost větru v něm přesahuje 250 km/h a tak se Ivan řadí do nejnebezpečnější kategorie 5. Zatím sice postihl pouze menší ostrovy, ale i tak už stačil zabít nejméně 16 lidí na Grenadě a Jamajce. Podle zatím neověřených zpráv je možné, že během neděle vzrostl počet jeho obětí až na 50.

Rozdíl mezi starší a novější předpovědí pohybu hurikánu však dává naději, že Kennedyho vesmírné středisko (KSC) na Floridě nebude podruhé v krátké době znovu devastováno hurikánem v plné jeho síle.

Na levém obrázku je pětidenní předpověď pohybu hurikánu Ivan z 10.září, na pravém pak upřesněná předpověď z 12.září. Zdá se, že dráha středu hurikánu se bude odklánět oproti původním předpokladům více směrem k západu. Ještě v pátek to vypadalo tak, že oko hurikánu zasáhne přímo západní pobřeží Floridy. To by mohlo pro KSC znamenat opravdu vážný problém.

Protože rychlost postupu hurikánu se mění zejména nad pevninou, bude záležet na tom, kudy přejde před Kubu. Na úroveň Floridy se tak hurikán nedostane dříve než v úterý pozdě večer našeho času. V průběhu středy by tedy mohl zasáhnout i KSC.

Ani podle nové předpovědi není ještě zcela vyhráno. I na okraji zóny se může rychlost větru v nárazech pohybovat nad 100 km/h. U poškozených budov by i taková rychlost mohla znamenat další ničení. Středa tedy zřejmě rozhodne. Nové zpřesňující předpovědi lze nalézt na stránkách NOAA.

Převzato: Hvězdárna Uherský Brod






17. vesmírný týden 2025

17. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 4. do 27. 4. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a poté se na ranní obloze potká s Venuší a Saturnem. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a nastala jedna silnější polární záře. Přistál Sojuz MS-26 s třemi členy dlouhodobé expedice z ISS. Očekáváme průlet sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson. Před 35 lety byl na oběžnou dráhu vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN)

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN). Měřítko 7.7"/px. Nízko nad severovýchodním obzorem, svítání.

Další informace »