Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Ohrožení Mysu Kennnedy se snižuje - snad

Ohrožení Mysu Kennnedy se snižuje - snad

ivan4-sm.jpg
ivan12ksc1.jpg
Po zásahu Kennedyho vesmírného střediska (KSC) hurikánem Frances má vedení NASA obavy z přicházejícího hurikánu Ivan. Ten by při přímém zásahu mohl na poškozených budovách KSC napáchat obrovské škody nebo dokonce zpomalit či na určitou dobu zcela zastavit lety z tohoto střediska.

Hurikán Ivan, který zatím pustošil ostrovy v jižním Karibiku, se blíží ke Kubě, přes jejíž západní část projde během pondělí. Rychlost větru v něm přesahuje 250 km/h a tak se Ivan řadí do nejnebezpečnější kategorie 5. Zatím sice postihl pouze menší ostrovy, ale i tak už stačil zabít nejméně 16 lidí na Grenadě a Jamajce. Podle zatím neověřených zpráv je možné, že během neděle vzrostl počet jeho obětí až na 50.

Rozdíl mezi starší a novější předpovědí pohybu hurikánu však dává naději, že Kennedyho vesmírné středisko (KSC) na Floridě nebude podruhé v krátké době znovu devastováno hurikánem v plné jeho síle.

Na levém obrázku je pětidenní předpověď pohybu hurikánu Ivan z 10.září, na pravém pak upřesněná předpověď z 12.září. Zdá se, že dráha středu hurikánu se bude odklánět oproti původním předpokladům více směrem k západu. Ještě v pátek to vypadalo tak, že oko hurikánu zasáhne přímo západní pobřeží Floridy. To by mohlo pro KSC znamenat opravdu vážný problém.

Protože rychlost postupu hurikánu se mění zejména nad pevninou, bude záležet na tom, kudy přejde před Kubu. Na úroveň Floridy se tak hurikán nedostane dříve než v úterý pozdě večer našeho času. V průběhu středy by tedy mohl zasáhnout i KSC.

Ani podle nové předpovědi není ještě zcela vyhráno. I na okraji zóny se může rychlost větru v nárazech pohybovat nad 100 km/h. U poškozených budov by i taková rychlost mohla znamenat další ničení. Středa tedy zřejmě rozhodne. Nové zpřesňující předpovědi lze nalézt na stránkách NOAA.

Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Lyra, Had, Hadonoš, Herkules | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »