Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  První odhady přínosu průletu sondy Cassini okolo Titanu

První odhady přínosu průletu sondy Cassini okolo Titanu

Podle stále ještě předběžných rozborů z úvodní prohlídky snímků odeslaných sondou Cassini z blízkého průletu okolo měsíce Titan vyplývají následující zjištění.

  • zatím nebyly zaznamenány žádné příznaky toho, že by na povrchu mohly být oceány kapalného etanu a metanu, jak se doposud předpokládalo.
  • zdá se, že na povrchu je jen málo kráterů vzniklých dopadem meteoritu
  • v návaznosti na předchozí zjištění lze předpokládat, že Titan má aktivně utvářený povrch, tedy že sníh nebo déšť uhlovodíků mohl vyplnit krátery nebo případně může existovat i nějaký druh sopečné činnosti
  • na povrchu jsou "hrbolaté" a "hladké" oblasti, které by mohly signalizovat rozdíly ve složení, věku nebo pórovitosti povrchové vrstvy. zdá se že některé oblasti by mohly být i "blátivé".

Takové jsou první odhady toho, co blízký průlet okolo Titanu přinesl. Počkáme si na podrobnější rozbory a hlavně na snímky přistávací elipsy sestupové sondy Huygens, které by mohly mít v některých místech rozlišení jen v desítkách metrů na pixel.
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »