Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  První odhady přínosu průletu sondy Cassini okolo Titanu

První odhady přínosu průletu sondy Cassini okolo Titanu

Podle stále ještě předběžných rozborů z úvodní prohlídky snímků odeslaných sondou Cassini z blízkého průletu okolo měsíce Titan vyplývají následující zjištění.

  • zatím nebyly zaznamenány žádné příznaky toho, že by na povrchu mohly být oceány kapalného etanu a metanu, jak se doposud předpokládalo.
  • zdá se, že na povrchu je jen málo kráterů vzniklých dopadem meteoritu
  • v návaznosti na předchozí zjištění lze předpokládat, že Titan má aktivně utvářený povrch, tedy že sníh nebo déšť uhlovodíků mohl vyplnit krátery nebo případně může existovat i nějaký druh sopečné činnosti
  • na povrchu jsou "hrbolaté" a "hladké" oblasti, které by mohly signalizovat rozdíly ve složení, věku nebo pórovitosti povrchové vrstvy. zdá se že některé oblasti by mohly být i "blátivé".

Takové jsou první odhady toho, co blízký průlet okolo Titanu přinesl. Počkáme si na podrobnější rozbory a hlavně na snímky přistávací elipsy sestupové sondy Huygens, které by mohly mít v některých místech rozlišení jen v desítkách metrů na pixel.
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjukcia Mesiaca a Marsu

Dnešná ranná konjukcia (vzájomné priblíženie na oblohe) Mesiaca a planéty Mars (označený vpravo hore). Vybavenie: Canon 60D, Hanimex 400mm/F8, Vivitar telekonvertor 3x, Videostatív. Software: PIPP, AutoStakkert (15%), Registax, Adobe photoshop. 373x1/160sec, ISO160. V Belej nad Cirochou, 14.1.2025 o 5:20

Další informace »