Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Uplynulý týden na ISS - stavová zpráva NASA

Uplynulý týden na ISS - stavová zpráva NASA

Posádka Mezinárodní kosmické stanice (ISS) věnovala v uplynulém týdnu většinu času novému vybavení a dodávkám, které jim dopravila v sobotu 14.srpna ruská nákladní loď Progress.

Velitel 9.posádky, Gennadij Padalka a vědecký důstojník NASA Mike Fincke během týdne vyložili většinu dvou a půltunové dodávky. Pak, za pomoci čárového kódu provedli inventarizaci zásob na palubě. Progress 15, zakotvený u zadního stykovacího uzlu servisního modulu Zvezda jim přivezl palivo, vodu, kyslík, vzduch, náhradní součástky a dalších dodávky pro tuto i budoucí posádku.

Další aktivity posádky během minulého týdne zahrnovaly zvýšení oběžné dráhy stanice, uvedení robotické ruky stanice do pozice pro příští výstup do kosmického prostoru (EVA) a práci na trvalých vědeckých experimentech.

V úterý Padalka a Fincke nainstalovali nový systém umožňující zažehnout a řídit raketový motor nákladní lodi Progress. Řídicí systém byl otestován a potom, ve čtvrtek, jej astronauti použili k navedení celé stanice na vyšší oběžnou dráhu s výškou mezi 347 a 368 km nad zemským povrchem. Pomocí tohoto manévru byla stanice zároveň zvážena. Další zážeh motoru bude proveden příští týden, aby připravil stanici na říjnové spojení s lodí Sojuz, při kterém bude provedena výměna posádky.

Ve čtvrtek posádka strávila asi hodinu prací se staniční robotickou rukou Canadarm2, aby ji uvedla do pozice, kdy její kamery budou sledovat nadcházející výstup do kosmu, naplánovaný na 3.září. Během EVA bude posádka používat ruské skafandry Orlan a ruský vzduchový uzávěr k nainstalování dalšího navigačního vybavení potřebného k prvnímu letu evropské automatizované zásobovací lodi EATV.

Tisková konference k dalšímu výstupu do kosmického prostoru se bude konat v pátek, 27.srpna ve 20 hod. SELČ v NASA Johnson Space Center v Houstonu. Tisková konference bude přenášena televizí NASA i po internetu.

Příští týden Fincke stráví také nějaký čas pokračováním v odstraňování závad na chladicím zařízení nových amerických skafandrů. Náhradní pumpy chladicího zařízení, na výměnu za vadné, byly mezi náhradními součástkami doručenými na palubě Progresu minulý víkend.

Vědecké aktivity posádky v uplynulém týdnu zahrnovaly lékařská pozorování a testy, mezi nimi např. měření bioelektrické aktivity srdce a práce na ruském experimentu s růstem rostlin.

Fincke také pokračoval v práci na Binary Colloidal Alloy Test-3 (BCAT-3). Pořídil při tom celkem 157 snímků dokumentujících vznik částeček v homogenizovaných kapalinách. Možné budoucí aplikace se předpokládají v oblastech koloidních slitin, krystalů pro telekomunikace a počítačové aplikace a nízko energetické lasery, stejně jako pro potravinářství, léky, chemické čistění a raketového paliva.

Více na: http://www.nasa.gov, http://spaceflight.nasa.gov a http://scipoc.msfc.nasa.gov
Převzato od Hvězdárny Uherský Brod




O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »