Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Vzhůru na palubu brněnské družice!

Vzhůru na palubu brněnské družice!

Máš zajímavý nápad na aparát, který má smysl vystřelit do vesmíru? Bezva, ale jenom ten stačit nebude. Musíš také pořádně máknout. Když to ale nevzdáš a uspěješ, zařadíš se do výjimečného klubu kosmických konstruktérů a badatelů.

Změn svůj život!
Splň si tajné přání! Přestaň se bát velkých výzev!
Pusť se do fantastického dobrodružství!
Překvap všechny svým umem a chytrostí!

Nikdo neslibuje, že to bude jednoduché. Díky zastupitelstvem schválenému příspěvku města Brna bude start družice sice zdarma, avšak náklady na vývoj a výrobu experimentu musí vlastními silami zajistit sami konstruktéři. Když ale uspějí a dostanou své zařízení až na oběžnou dráhu, získané zkušenosti jim bezesporu ovlivní celý další život.

Ne, to není vtip. Hvězdárna a planetárium Brno, Výzkumný a zkušební letecký ústav a společnost Spacemanic CZ vyzývají všechny vesmírné bastlíře, aby zkusili navrhnout experiment, který se dostane na palubu umělé družice „BRNOsat“. Ta se na cestu vydá v polovině roku 2026. Letenka pro ni je už rezervována! Satelit bude velký zhruba jako krabice od bot (v profesním žargonu ve formát tzv. 6U) a na oběžnou dráhu ve výšce cca 500 kilometrů nad zemí ho vynese raketa Falcon 9. Následně bude v provozu až několik let.

Není tedy na co čekat.

Jakýkoli nápad – byť sebeztřeštěnější – lze do poloviny září 2024 přihlásit na speciální stránce www.brnoletidovesmiru.cz, kde jsou také uvedeny základní informace a mantinely, v nichž je třeba se „pohybovat“. Vzápětí dojde k výběru a pak už nezbude nic jiného, než se pustit do díla. Na stejné stránce se objeví i další výzvy, které se postupně zjeví v průběhu následujících dvou roků.

Přihlásit se může kdokoli. Jednotlivec – skupina, junior – senior, student – pracující, amatér – profesionál. Omezení jsou pouze technická (družice není nafukovací), časová (pevné datum startu) a samozřejmě finanční (nic na světě není zadarmo). Výběr experimentů proběhne na podzim 2024 – s ohledem na atraktivitu projektů, technickou způsobilost a samozřejmě rozpočet. S přihláškou ale nečekejte až do poslední chvíli, jinak nebude čas na konzultace.

Tak co? Vezmete rozum do hrsti a přihlásíte svůj nápad na www.brnoletidovesmiru.cz?

Další taková šance se nezopakuje!




O autorovi

Jiří Dušek

Jiří Dušek

Jiří Dušek (* 11. srpna 1971, Sušice) je český astronom a astrofyzik, ředitel brněnské hvězdárny. V Brně žije od svých tří let. O astronomii se zajímal od dětství, což vyústilo ve studium astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Dlouhodobě působí na Hvězdárně a planetáriu Brno, jejímž ředitelem se stal v roce 2008. Je autorem populárně naučných programů, které jsou v planetáriu promítány veřejnosti, a také různých publikací z oblasti astronomie. Je po něm pojmenována planetka (14054) Dušek.

Štítky: Hvězdárna a planetárium Brno


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »