Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Záhadný přírůstek výkonu pro Opportunity

Záhadný přírůstek výkonu pro Opportunity

Obě terénní sondy na Marsu již dlouho překonávají všechna očekávání a nyní k tomu přibyla ještě záhada se šťastným koncem. Opportunity totiž nedávno zažila nevysvětlitelný přírůstek výkonu svých slunečních panelů. Ty začaly obrazně i doslova "přes noc" dodávat trvale o dvě až pět procent více elektrické energie.

Řídící tým se domnívá, že z nějakého, zatím neznámého důvodu došlo k odstranění části prachu ze slunečních kolektorů. Největším favoritem na vysvětlení této záhady je, že nad sondou se prohnal prašný vír, který odstranil část prachu ze slunečních baterií, který je za 10 měsíců pokryl a postupně snižoval jejich výkon. Když sondy přistály na Marsu, měly k dispozici asi 1.000 watthodin denně. Nyní má Opportunity k dispozici asi 820 watthodin denně a Spirit asi 350 až 400 watthodin denně, protože kromě zaprášení slunečních článků má mnohem horší podmínky jejich oslunění než Opportunity.

Steve Squyres, vedoucí výzkumného týmu se vyjádřil o současné činnosti obou sond v tom smyslu, že je tlačí až na samé hranice výkonu. Dokonce v některých směrech pracují lépe, protože mají lepší operační programy a pracují v geologicky zajímavějším terénu než se očekávalo. Spirit sice má některé, hlavně mechanické problémy, které signalizují jeho "věk". Přejel však už více než tři kilometry přes roviny Gusevova kráteru a nyní už vyšplhal skoro 60 metrů vysoko do Columbia Hills.

Podle: CNN
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »