Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Závod o cenu X dostane novou vzpruhu

Závod o cenu X dostane novou vzpruhu

Závod o cenu X, kde vítězství znamená odměnu ve výši 10 mil.USD v hotovosti, dostane novou vzpruhu.

Další let SpaceShipOne, který by měl znovu vzlétnout s pilotem a skoro 200 kg balastu, nahrazujícím další dva členy posádky, aby se vyhovělo propozicím soutěže, se neočekává dříve než uprostřed září.

Zdá se tedy, že další kandidát na získání ceny, Kanaďan Brian Feeney, se svým týmem a projektem nazvaným da Vinci, by mohl zabodovat a startovat již v horizontu jednoho měsíce.

Feenyho soutěžním strojem má být raketa Wild Fire MKVI. Základem tohoto stroje je klasická balistická raketa s délkou něco přes 8 metrů a průměrem těsně pod 2 metry. Protože vícestupňová technika není ani pro takového nadšence dostupná, bude i Wild Fire MKVI startovat z nosiče. Nebude jím však letadlo, jako v Rutanově případě, ale héliem plněný balón. Ten vynese raketu za 90 minut, do výšky asi 24,5 kilometru. V této výšce dojde k oddělení rakety a zapálení jejího vlastního motoru. Motor bude pracovat 75 sekund a za tu dobu vynese raketu do výšky 85 kilometrů. Tam se od ní oddělí návratová kabina a setrvačností vystoupá až do výšky mezi 110 a 115 kilometry. Odkud se na padácích vrátí zpět k Zemi. Tento scénář je docela realistický, protože dynamika letu rakety je podstatně lépe zvládnuta, než je tomu u Rutanova raketového letadla. Feeney s žertem říká, že on je ten jediný, kdo má co ztratit. Je totiž, jak se tituluje, vším od vedoucího kontroly jakosti až po pilota. Feeney přiznává, že by rád cenu X získal (a kdo by také nechtěl 10 milionů?), i když to podle něj není hlavním aspektem závodu.

Nechejme se tedy překvapit, kdo první splní podmínky soutěže, dostat se ve třímístném pilotovaném plavidle minimálně na úřední okraj kosmu a do 14 dnů s ním let ještě jednou zopakovat.

Miku Melvillovi křidélka prvního astronauta na soukromé kosmické lodi už nikdo nevezme i přes problémy, které musel při svém letu překonat. Že o peníze asi opravdu nejde "až v prví řadě", jak zní oblíbené české přísloví, dokládá údaj o ceně SpaceShipOne. Zatím bylo do jeho vývoje investováno na 20 mil.USD a před dalším startem ještě nějaké ty statisíce spotřebuje.

Související články:
SpaceShipOne otevřel cestu do vesmíru
SpaceShipOne odstartoval
21.6.2004 16:30 - soukromý pilotovaný let do vesmíru
SpaceShipOne - jednička v kosmické turistice
Cena X - finále se blíží

Zdroj: SpaceDaily
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »