Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Záznam online přenosu historického startu lodi Dragon C2+
Vít Straka Vytisknout článek

Záznam online přenosu historického startu lodi Dragon C2+

Dragon startuje k historické misi. Autor: NASA
Dragon startuje k historické misi.
Autor: NASA
"Stojíme na počátku nové éry kosmických letů," řekla Gwynne Shotwellová, prezidentka společnosti SpaceX. V úterý 22. května 2012 se podařilo konečně vypustit historicky první loď soukromého sektoru k Mezinárodní vesmírné stanici, přestože po minulém pokusu bychom asi jen těžko hledali někoho, kdo by si vsadil. Start se uskutečnil v 09:44 SELČ, náš přenos zde začal v 9 hodin.

Videozáznam startu Dragonu z vysílání TV NASA. Zdroj: kanál NASA na youtube.com


10:05 Náš přenos končí, děkujeme za vaši pozornost. TV NASA nyní bude vysílat reprízy startu.

10:03 Přílet Dragonu ke stanici ISS je v plánu dva dny po startu, jak jsme zvyklí z misí Sojuzů, Progressů nebo dříve raketoplánů. Podle výsledků testů, provedených v blízkém okolí stanice, se Dragon možná se stanicí spojí v pátek 25. května.

09:58 Řídící středisko oprávněně jásá, Dragon je bezpečně na orbitě.

09:56 Rozepnutí solárních panelů, poslední důležitý mezník startu Dragonu, pro výrobu elektřiny potvrzeno. Je to poprvé, co jsou lodí Dragon použity, v prosinci 2010 využity nebyly. Velkou otázkou byla úspěšná separace krytů panelů před jejich rozevřením.

Animace oddělení lodi od druhého stupně. Autor: SpaceX
Animace oddělení lodi od druhého stupně.
Autor: SpaceX
09:54 9 minut a 49 vteřin po startu se Dragon odpojil od nosné rakety na oběžné dráze. Parametry výchozí dráhy jsou následující: výška 310 X 340 km, sklon vůči rovníku 51,6 stupně.

09:53 V čase 9 minut a 14 sekund po startu byl vypnut motor vrchního stupně rakety Falcon (událost v letovém plánu zapsána jako SECO), tím je start úspěšně hotov, loď Dragon dosáhla výchozí oběžné dráhy. Čekáme na její separaci od vrchního stupně rakety.

09:48 Aerodynamický kryt lodi Dragon byl odhozen. Raketa se již pohybuje mimo husté prostředí atmosféry a hmotnost krytu by ji zbytečně zpomalovala.

Oddělení stupňů v animaci. Autor: SpaceX
Oddělení stupňů v animaci.
Autor: SpaceX
09:47 Přesně tři minuty po startu dohořel motor prvního stupně rakety (v letovém plánu jako MECO), o 5 sekund později první stupeň odpadl a konečně za dalších 7 sekund, tedy v čase 3:12 po startu, se zažehl motor druhého stupně.

09:44 3, 2, 1 a START! Píšeme dějiny!

09:43 Minuta do startu, hlavní počítač Falconu 9 přepnut do startovního módu. Po natlakování nádrží se tři sekundy před startem zažehnou motory prvního stupně. Jdeme na start! (snad jen ne jako posledně)

09:42 SpaceX i vojenské letectvo daly závěrečné "GO" dnešnímu startu.

09:41 T-3 minuty, doplňování tekutého kyslíku, jež kolem rakety vytváří krásné bílé oblaka svým odpařováním, bylo odpojeno.
Za pár minut (snad) uslyšíme závěrečné "GO" pro dnešní precizně načasovaný start z úst letového ředitele SpaceX a odpovědného důstojníka vojenského letectva USA, které monitoruje veškerý vzdušný provoz. Připomínáme, že NASA s tímto startem nemá nic společného, věcí NASA se mise stane, až se Dragon přiblíží ke stanici ISS, což je v plánu pozítří.

09:39 Falcon také přešel na vlastní zdroj energie po vzoru Dragonu. Napětí roste (i ve sběrnicích rakety i mezi diváky).

09:36 T-8 minut, Dragon přepnut na interní zdroj elektřiny.

09:34 Deset minut do startu, díky finálnímu "GO" z řídícího střediska se právě rozjíždí poslední sekvence příprav, jsme na cílové rovince.

Pohled do sálu, ze kterého se dnes řídí start rakety Falcon. Autor: SpaceX
Pohled do sálu, ze kterého se dnes řídí start rakety Falcon.
Autor: SpaceX
09:32 Po úspěšném hlasování v řídícím středisku padlo "GO" pro zahájení poslední sekvence příprav.

09:30 Minuta do finálního hlasování GO/NO-GO, poslouchejte TV NASA.

09:29 Když se podíváme do plánu předstartovních příprav, zjistíme, že 7,5 hodiny před startem (tedy asi v 02:14 v noci našeho času) letoví kontroloři aktivovali systémy rakety pro start, v 05:54 začalo tankování tekutého kyslíku do palivových nádrží rakety, o 10 minut později se přidal i vysoce čistý kerosin (RP-1). Tankování nádrží bylo dokončeno asi v 06:29 SELČ, kryogenní tekutý kyslík, který se rychle odpařuje, je však doplňován až téměř do startu.

09:26 Falcon i Dragon jsou připraveny ke startu, počasí je dobré, technické potíže žádné.

Aktuální záběr z kosmodromu. Autor: TV NASA
Aktuální záběr z kosmodromu.
Autor: TV NASA
09:23 Za asi minutu začne příprava a instruktáž týmu v řídícím středisku startu letovým ředitelem na závěrečné fáze před startem, hlasování GO/NO-GO proběhne 13 minut před startem.

09:19 Necelá půlhodinka do startu, vše je stále "GO".
Chcete se dozvědět něco o nosné raketě, jež dnes bude použita, nebo o místě, ze kterého se bude startovat? Čtěte záznam přenosu minulého pokusu o vypuštění lodi Dragon (hlavně v časech 10:03, 10:25 a 10:28). Chcete se dozvědět něco o této historické misi lodi Dragon? Čtěte tiskové prohlášení České astronomické společnosti z 18. 5. 2012.

09:15 Řídící středisko v Houstonu již "GO" pro start dalo, tento start však není věcí NASA, tou se mise stane až při příletu Dragonu k ISS. Její posádka se mimochodem také dnes chystá sledovat živě dnešní start.

09:12 Na sever i na jih od floridského kosmodromu se pohybují frontální systémy oblačnosti, nad kosmodromem je však relativně jasno jen s trochou oblaků ve výšce asi 760 metrů. Vítr, seč sílící, je stále v limitech se svou rychlostí okolo 5 m/s, teplota vzduchu je asi 23 °C. Celkově je počasí ideální s pouze 20procentní šancí neúspěchu, což je ještě lepší, než v sobotu.

09:08 Minulý, nervy drásající, pokus o start lodi Dragon v sobotu 19. května byl zrušen pouhé půl sekundy před vzletem rakety kvůli příliš vysokému tlaku ve spalovací komoře motoru č. 5 prvního stupně rakety Falcon 9. Ještě toho dne technici objevili příčinu: zaseknutý ventil. Tisková mluvčí SpaceX Kirstin Grantham hovořila o ventilu v potrubí vedoucím plynný dusík při tlakování motoru před zážehem, který se zasekl a zůstal otevřený.
Jisté však je, že ventil byl ještě v sobotu v noci vyměněn, v neděli úspěšně otestován a u zbylých osmi motorů prvního stupně nebyly nalezeny známky obdobných problémů. Proběhly také pečlivé analýzy dat.

09:02 Na kosmodromu probíhá vše jako po másle, raketa je plně natankována, věž startovací rampy je odsunuta, počasí je velmi dobré: aktuálně 80 % GO.

09:00 Vítejte u v pořadí již druhého přenosu startu lodi Dragon C2+ k ISS! Problém, jež nám v sobotu připravil zvrat jako z hollywoodského filmu, byl dle SpaceX zdárně vyřešen a firma i přes evidentní váhání dnešní start včera v pozdním odpoledni našeho času povolila.

Doporučené odkazy: (EN)
O autorovi

Vít Straka

Vít Straka

Vít Straka je český popularizátor astronomie a zejména pak kosmonautiky. Narodil v roce 1991, v současnosti žije na Hodonínsku, je členem Astronautické sekce ČAS a studuje Masarykovu univerzitu v Brně. Do jisté míry vděčí za svůj zájem o vesmír a kosmonautiku brněnskému planetáriu vlastně, protože v dětství jej zde zaujaly záběry postav, které v podivných skafandrech skákaly po Měsíci. Nejdříve vyděsily, pak podnítily zájem a odstartovaly bádání v kosmounautice. V redakci Astro.cz působí od roku 2008 a publikuje zde především články o vesmírných misích a Sluneční soustavě. Kromě Astro.cz dlouhodobě spolupracuje s časopisem Tajemství vesmíru, věnuje se přednáškové činnosti či popularizaci astronomie a kosmonautiky v rozhlase. V kosmonautice rád spatřuje její přínosy lidstvu, které třeba nemusí být na první pohled zřejmé. Osobně potkal již více než dvě desítky astronautů a kromě vesmíru a kosmonautiky patří k jeho koníčkům zvířata, historie či slézání vysokých budov a staveb. Kontakt: vitek.straka@seznam.cz.20. vesmírný týden 2022

20. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 5. do 22. 5. 2022. Měsíc bude v úplňku a nastává zatmění, u nás viditelné nízko nad obzorem jako částečné. Přehlídku planet viditelných okem nabízí ranní obloha. Nejjasnější Venuše se úhlově vrací ke Slunci. Lépe je vidět Jupiter a nejvýše jsou ráno Mars a Saturn. Skvrny na povrchu Slunce jsou stále k vidění a aktivita hvězdy je zvýšená. Astronomové publikovali záběr černé díry v centru naší Galaxie. InSight zaznamenala na Marsu dosud nejsilnější otřes. Po dvou startech Falconu 9 v minulém týdnu očekáváme tento týden třetí. ULA plánuje otestovat svoji kosmickou loď Starliner. Vynikající český astronom Ivan Šolc by se letos dožil 95 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Carina a sopka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2022 získal snímek „Carina a sopka“, jehož autorem je Lukáš Veselý Mlhovina Carina, sopečný ostrov La Palma i samotný kráter vulkánu Cumbre Vieja, to vše se vešlo vítězi dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce do jednoho fotografického

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Setkání planetek.

Setkání planetek. Rozměry obrázku jsou 30 x 15 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka (7335) 1989 JA je řazena do typu Apollo a prochází nejblíže Zemi mezi roky 1916 až 2194. V době fotografování byla od Země vzdálena 0.072 au a jasnost měla 13.2 magnitudy. O deset dní později bude o magnitudu jasnější a více než dvakrát blíže, ale na jižní obloze. V roce 1989 ji objevila E. Helinová na Mt. Palomaru. Planetka (15903) Rolandflorrie byla podstatně slabší, asi 17.3 magnitudy a nacházela se ve vzdálenosti 1.385 au od Země. V roce 1997 ji objevil amatérský astronom trpící v dětství Aspergerovým syndromem T. Handley v Burlingtonu (New Jersey) a dal jí jména svých rodičů.

Další informace »