Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Astrofotografická soutěž FotoŠkoda a ZEISS

Astrofotografická soutěž FotoŠkoda a ZEISS

Dalekohledy na La Silla
Autor: Zdeněk Bardon

Zajímají Vás hvězdy svítící na nebi? Fotografujete rádi noční oblohu? Zúčastněte se soutěže prostřednictvím INSTAGRAMU, a to v termínu od 1. 3. 2020 do 31. 3. 2020.

Jako inspirace, pobídka i prostor k astrofotografickému klání je tu soutěž Česká astrofotografie měsíce (ČAM), která tento rok oslaví své patnácté narozeniny. Už několik týdnů můžeme k našim stávajícím partnerům připočíst další legendární firmy a média. Populární a velmi známé fotografické centrum FotoŠkoda není jistě nutné představovat. Další legendou, která před více než šedesáti lety postavila největší český dvoumetrový Perkův dalekohled a kterou astronomický svět zná již více než století, je společnost ZEISS.

Nyní tyto společnosti společně připravily novou fotografickou soutěž o ceny. Jak jinak, jde o fotografii noční oblohy. Partnery jsou samozřejmě Česká astronomická společnost (ČAS), Slovenský zväz astronómov (SZA) a již zmíněná soutěž Česká astrofotografie měsíce (ČAM).

Doba trvání je pouze jeden měsíc a je otevřená všem fotografům noční oblohy jak v České republice, tak i na Slovensku. Nejde pouze o super-precizní snímky hvězd, ale třeba i noční krajinu či jemně nasvětlené monumenty s noční oblohou. Hlavně jde o nápady a invenci, takže své štěstí bez obav můžou vyzkoušet i začátečníci. Stačí včas poslat svůj snímek do soutěže.

Co bude sladkou odměnou? Dostat svůj vlastní snímek na portály FotoŠkoda a ZEISS se nestává každý den, to však není vše. Vítěz dostane i slíbenou cenu. Firma ZEISS věnuje podepsanou knihu „Bačkorový astronom. Od brýlových čoček až po NASA”, která se stala sběratelskou raritou a už ji nelze nikde koupit. K tomu čistící sada ZEISS a poukazy na tisk od FotoŠkoda.

Více informací o soutěži a pravidla naleznete na portálu FotoŠkoda:

Hodně štěstí a jasné nebe!

 
O autorovi

Zdeněk Bardon

Zdeněk Bardon

Zdeněk Bardon (nar.1961) je amatérským astronomem (www.bardon.cz) a jen za několik málo let oslaví půl století pod oblohou. Jeho vášeň k astronomii odstartovala kometa Kohoutek v roce 1973. Záhy navštěvoval hvězdárnu v Jaroměři a jako aktivní pozorovatel se několikrát zúčastnil astronomických expedic na Hvězdárně v Úpici. S vášní astrofotografa a srdcem technika si na střeše svého domu vybudoval malou robotickou observatoř a pojmenoval ji: „Bačkorová observatoř”. Její průmyslové řízení se stalo jakousi koncepční předlohou pro mnohem větší observatoře. Tak krátký příklad za všechny: Perkův 2-metrový dalekohled (AsÚ AVČR Ondřejov), observatoř OGS na Tenerife (ESA) a Dánský 1,54 m dalekohled na observatoři ESO, La Silla v Chile.

Je „otcem“ zakladatelem a současným předsedou soutěže Česká astrofotografie měsíce (ČAM), také členem několika astronomických organizací: Česká astronomická společnost (ČAS), Slovenský zväz astronómov (SZA) a profesionální Evropské astronomické unie (EAS). V roce 2018 Evropská jižní observatoř Zdeňkovi udělila čestný titul ESO Photo Ambassador. Také je autorem knihy: Bačkorový astronom. Od brýlových čoček až po NASA.

Štítky: Fotosoutěž


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše pase Kuřátka

Večernice s Kuřátky.. Nikon 7200/Tamron 150-600/ISO 3200/clona 5/čas 1,3 s na doštelování použity střídavě programy Siril, Rawtherepee,Darktable a Gimp

Další informace »