Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Astrofotografická soutěž FotoŠkoda a ZEISS

Astrofotografická soutěž FotoŠkoda a ZEISS

Dalekohledy na La Silla
Autor: Zdeněk Bardon

Zajímají Vás hvězdy svítící na nebi? Fotografujete rádi noční oblohu? Zúčastněte se soutěže prostřednictvím INSTAGRAMU, a to v termínu od 1. 3. 2020 do 31. 3. 2020.

Jako inspirace, pobídka i prostor k astrofotografickému klání je tu soutěž Česká astrofotografie měsíce (ČAM), která tento rok oslaví své patnácté narozeniny. Už několik týdnů můžeme k našim stávajícím partnerům připočíst další legendární firmy a média. Populární a velmi známé fotografické centrum FotoŠkoda není jistě nutné představovat. Další legendou, která před více než šedesáti lety postavila největší český dvoumetrový Perkův dalekohled a kterou astronomický svět zná již více než století, je společnost ZEISS.

Nyní tyto společnosti společně připravily novou fotografickou soutěž o ceny. Jak jinak, jde o fotografii noční oblohy. Partnery jsou samozřejmě Česká astronomická společnost (ČAS), Slovenský zväz astronómov (SZA) a již zmíněná soutěž Česká astrofotografie měsíce (ČAM).

Doba trvání je pouze jeden měsíc a je otevřená všem fotografům noční oblohy jak v České republice, tak i na Slovensku. Nejde pouze o super-precizní snímky hvězd, ale třeba i noční krajinu či jemně nasvětlené monumenty s noční oblohou. Hlavně jde o nápady a invenci, takže své štěstí bez obav můžou vyzkoušet i začátečníci. Stačí včas poslat svůj snímek do soutěže.

Co bude sladkou odměnou? Dostat svůj vlastní snímek na portály FotoŠkoda a ZEISS se nestává každý den, to však není vše. Vítěz dostane i slíbenou cenu. Firma ZEISS věnuje podepsanou knihu „Bačkorový astronom. Od brýlových čoček až po NASA”, která se stala sběratelskou raritou a už ji nelze nikde koupit. K tomu čistící sada ZEISS a poukazy na tisk od FotoŠkoda.

Více informací o soutěži a pravidla naleznete na portálu FotoŠkoda:

Hodně štěstí a jasné nebe!

 




O autorovi

Zdeněk Bardon

Zdeněk Bardon

 

 

Zdeněk Bardon (nar.1961) je amatérským astronomem a astrofotografem (www.bardon.cz). Jeho vášeň k astronomii v roce 1973 odstartovala kometa C/1973 E1 Kohoutek. Navštěvoval hvězdárnu v Jaroměři a jako aktivní pozorovatel se účastnil astronomických expedic na Hvězdárně v Úpici. S vášní astrofotografa a srdcem technika si na střeše svého domu vybudoval malou robotickou observatoř (2005) a pojmenoval ji: „Bačkorová observatoř”. Její průmyslové řízení se stalo koncepční předlohou pro mnohem větší observatoře kde se Zdeněk podílel na modernizaci. Např.: Perkův 2-metrový dalekohled (AsÚ AVČR Ondřejov), 1M ZEISS observatoř OGS - Tenerife (ESA), WHT La Palma (ING), DK154 a E152 dalekohledy (ESO, La Silla, Chile) a 1,5m VATT Vatikánské observatoře v Arizoně (USA).

Je „otcem“ zakladatelem (2005) a nyní již čestným předsedou soutěže Česká astrofotografie měsíce (ČAM). Je nositelem prestižních ocenění: Mezinárodní astronomická unie (IAU) (čestný člen) a Čestný člen České astronomické společnosti (ČAS). V roce 2018 Evropská jižní observatoř (ESO) Zdeňkovi udělila titul ESO Photo Ambassador. Dále je členem Slovenského zväzu astronómov (SZA) a Evropské astronomické unie (EAS). Planetka 6248 Bardon nese jeho jméno. Je autorem tří knih o astrofotografii - Bačkorový astronom. Od brýlových čoček až po NASA., Bačkorový astronom na cestách za tmou, a Mojí milenkou je vesmír.

Štítky: Fotosoutěž


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »