Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Astronomický festival 2024 – výjimečná sešlost vynikajících českých astronomů a astronomek

Astronomický festival 2024 – výjimečná sešlost vynikajících českých astronomů a astronomek

Chytněte si své místo včas! Astronomický festival 2024 se uskuteční od 1. do 3. října 2024 v prostorách Hvězdárny a planetária Brno. Že se bude jednat o výjimečné setkání, svědčí seznam přednášejících…

Michal Bursa, Datová astronomie

Juraj Dudáš, AMBIC a QUVIK – České ambiciózní družicové mise 

Miloslav Druckmüller, Má smysl ještě pozorovat úplná zatmění Slunce?

Jan Ebr, Kosmické záření v éře Observatoře Pierra Augera

Soňa Ehlerová, Extrémně velký dalekohled – extrémně očekávaný dalekohled

Pavel Gabzdyl, Měsíc – stále stejný, a přitom už úplně jiný

Asen Christov, Observatoř Very C. Rubinové – status a cíle

Petr Kabáth, Exoplanety, od objevu k Nobelově ceně a hledání života

Petr Kulhánek, Čtvrt století astronomie

Zdeněk Mikulášek, Druhý dech stelární astronomie

Jan Palouš, Mezinárodní astronomická unie a Česká republika 

Jiří Podolský, Gravitační vlny: zcela nové okno do vesmíru

Michael Prouza, Jaké objevy přinesou nové detektory gravitačních vln?

Josef Sebera, Proč a jak měříme gravitační pole pomocí družic?

Michal Švanda, Slunce a kosmické počasí

Petr Scheirich, Češi v misi DART a ve světě asteroidů

Pavel Spurný, Bolidy a pády meteoritů 

Pavel Suchan, Světelné znečištění – vývoj a výzvy 

Jana Tichá, Jména nebeská aneb WG-SBN IAU

Miloš Tichý, Za kometami...

Norbert Werner, Temná strana vesmíru

Astronomický festival 2024, resp. vystupující na něm, se pokusí ohlédnout za uplynulým čtvrtstoletím, kdy se u nás konala podobná akce, a tak trochu nahlédnout i do nejbližší budoucnosti, která je bezesporu příslibem mnoha úžasných objevů a poznání. Současně je Astronomický festival poctou všem našim kolegyním a kolegům, kteří položili základy české astronomie.

Záštitu nad akcí laskavě poskytli: Eva Zažímalová (předsedkyně Akademie věd České republiky), Martin Bareš (rektor Masarykovy univerzity), Michal Bursa (ředitel Astronomického ústavu Akademie věd České republiky), Petr Heinzel (předseda České astronomické společnosti), Tomáš Kašparovský (děkan Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity), Michael Prouza (ředitel Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky), stejně jako Miloš Vystrčil (Senát Parlamentu České republiky) a Markéta Vaňková (primátorka statutárního města Brna).

Součástí Astronomického festivalu 2024 není jen celé série přednášek, ale také bohatý společenský program. V pondělí se můžete těšit na společenský večer spojený s premiérou pořadu v digitáriu a křtem knížky s fotografiemi od Romana France, v úterý na zábavný oběd a neméně zábavnou večeři. To vše za jednu vstupenku.




O autorovi

Jiří Dušek

Jiří Dušek

Jiří Dušek (* 11. srpna 1971, Sušice) je český astronom a astrofyzik, ředitel brněnské hvězdárny. V Brně žije od svých tří let. O astronomii se zajímal od dětství, což vyústilo ve studium astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Dlouhodobě působí na Hvězdárně a planetáriu Brno, jejímž ředitelem se stal v roce 2008. Je autorem populárně naučných programů, které jsou v planetáriu promítány veřejnosti, a také různých publikací z oblasti astronomie. Je po něm pojmenována planetka (14054) Dušek.

Štítky: Hvězdárna a planetárium Brno


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »