Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Astronomický kurz přiblížil krásu nočního pozorování novým studentům fyziky

Astronomický kurz přiblížil krásu nočního pozorování novým studentům fyziky

Vzplanutí slunečního filamentu.
Autor: SDO/NASA

Začátkem druhé poloviny září se studenti fyziky Přírodovědecké fakulty MU setkali na hvězdárně ve Vyškově, kde se v průběhu následujících pěti dnů intenzivně věnovali astronomii. Přestože se jednalo o nováčky v tomto oboru, zvládli tito začínající studenti nepřeberné množství úkolů, včetně pozorování slunečních erupcí, vyhledání planet Uran a Neptun či nalezení planety Venuše na denní obloze. Na programu nechyběly ani teoretické přednášky, které se střídaly s praktickým měřením. Během jasných nocí využili účastníci 50 cm dalekohled, kterým hvězdárna nově disponuje, a pozorovali ty nejzajímavější objekty, jaké podzimní obloha nabízí.

Tisková zpráva ÚTFA PřF Masarykovy univerzity v Brně ze 2. října 2015.

Ve dnech 14. - 18. září proběhl již pátý ročník Astronomického kurzu, pořádaný Ústavem teoretické fyziky a astrofyziky, pod vedením astrofyziků Filipa Hrocha a Zdeňka Janáka. Tento kurz se tradičně koná těsně před začátkem vysokoškolského semestru a je určen nejen bakalářským studentům astrofyziky. Hlavním úkolem celého kurzu je seznámit studenty především s praktickou stránkou astronomického pozorování a rozšířit jejich znalosti práce s dalekohledem. Letošní program byl také doplněn o přednášky vybraných odborníků – a to na nejaktuálnější témata, jakými jsou např. extrasolární planety nebo rentgenová astronomie.   

Na účastníky kurzu čekala série úkolů, od měření sluneční konstanty, přes justáž a centrování dalekohledů, až po nalezení planet nejen na noční, ale i denní obloze. Pro většinu studentů se jednalo o nelehké úkoly, jelikož, dle organizátora dr. Filipa Hrocha: „Většina přihlášených se nikdy astronomii nevěnovala, čili jsme začínali doslova od nuly.“ Nicméně, astronomičtí nováčci všechny vytýčené cíle zvládli, včetně detailního pozorování Slunce a mapování slunečních skvrn.

Hvězdárna Vyškov se nachází na východním okraji města Vyškov v Marchanicích a je součástí Dinoparku. Současnou ředitelkou je Mgr. Dobromila Patáková a mezi extérní pracovníky hvězdárny patří především studenti astrofyziky z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Hvězdárna nabízí nejen program pro veřejnost, ale umožňuje také studentům MU využívat dalekohled k vlastnímu vědeckému výzkumu.

Video z pozorování Slunce

Kontakt

Mgr. Lenka Zychová
Ústav Teoretické fyziky a Astrofyziky PřF MU v Brně
Mail: zychova@physics.muni.cz

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] ÚTFA PřF Masarykovy univerzity v Brně



O autorovi

Lenka Zychová

Lenka Zychová

Lenka Zychová (*1986, Ostrava) je astronomka a popularizátorka astronomie. Věnuje se doktorskému studiu astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Svůj výzkum zasvětila mezihvězdné látce, konkrétně bublinám v mezihvězdném prostředí, ve kterém ji trpělivě pomáhá vedoucí Soňa Ehlerová z Astronomického ústavu AV ČR. Dále je také tiskovým tajemníkem Ústavu teoretické fyziky a Astrofyziky PřF MU v Brně. Další informace a kontakt naleznete na jejím webu Astronomickeprednasky.cz.

Štítky: ÚTFA PřF Masarykovy unoverzity v Brně


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »