Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Dokumentární film „Do Chile za zatměním Slunce“

Dokumentární film „Do Chile za zatměním Slunce“

Upoutávka na dokumentární film „Do Chile za zatměním Slunce“

Astrofyzikální proGResy z Opavy: V hlavním vysílacím čase uvede v dnes 7. února ve 20:00 TV Prima ZOOM (s reprízou 10. února v 15:45) dokumentární film „Do Chile za zatměním Slunce“, jehož autory jsou studenti Jiří Dobrý a Jiří Malík z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě. Ve spolupráci s MgA. Ondřejem Smékalem a dalšími pedagogy vytvořili unikátní kombinaci žánru „road movie“ s dokumentárním filmem, na nějž se zaměřuje studijní program Multimediální techniky na Fyzikálním ústavu v Opavě. Studenti rovněž provozují kanál Dobré vědět na Youtube, který se systematicky věnuje popularizaci vědy.

V nehostinné chilské poušti Atacama – nejsušším místě na naší planetě – jsou pro běžný život velmi obtížné podmínky, ale díky unikátnímu klimatu a minimu rušivého světelného znečištění je to skvělá lokalita pro astronomická pozorování. Proto zde bylo od roku 1969 postupně vybudováno hned několik observatoří. Ve filmovém světě si Atacama získala rovněž velkou oblibu, na „stříbrném plátně“ jí představila bondovka Quantum of Solace v roce 2008. Studenti studijního programu Multimediální techniky Fyzikálního ústavu v Opavě však přinášejí zcela nový autentický vhled do světa této unikátní vysokohorské pouště.

Prostřednictvím svého autorského dobrodružného dokumentárního filmu, natočeného v roce 2019 během strastiplné expedice za úplným zatměním Slunce 2. července toho roku, se podíváme na život v poušti, navštívíme základny Evropské jižní observatoře a pocítíme jedinečnou atmosféru při podmanivém nebeském úkazu.

Autem, autobusem, stopem i pěšky jsme navštívili doslova jako dobrodruzi největší světové astronomické observatoře a nechali se unést krásami této pouště, ale i svérázné jihoamerické kultury a nádherné noční oblohy,“ popisuje Jiří Dobrý, spoluautor dokumentárního filmu. Cílem jejich putování bylo hlavně pozorování úplného zatmění Slunce – pravděpodobně nejkrásnějšího přírodního úkazu, který můžeme pozorovat pouhým okem. „Částečné zatmění, kdy Měsíc zakryje část Slunce, je celkem častý úkaz a mnoho lidí si jej ani nevšimne. Během úplného zatmění se ale Slunce skryje za Měsíc celé a na několik minut nastane “noc” ve dne. K takovému úkazu ale dochází jen na úzkém pásu na povrchu naší planety a stojí za to za ním cestovat i tisíce kilometrů,“ doplňuje Jiří Malík, druhý z autorů filmu.

Filmařský tým dokumentu „Do Chile za zatměním Slunce“. Zleva: Jiří Malík, Jiří Dobrý a Ondřej Smékal Autor: FÚ v Opavě
Filmařský tým dokumentu „Do Chile za zatměním Slunce“. Zleva: Jiří Malík, Jiří Dobrý a Ondřej Smékal
Autor: FÚ v Opavě
Autoři dokumentu navštívili i profesionální astronomy na observatoři ESO Paranal, kde se nachází čtveřice osmimetrových teleskopů VLT (Very Large Telescope). Dokument nabízí exkluzivní rozhovory s některými z nich a samozřejmě pohled na samotné obří teleskopy. V nadmořské výšce přes 4 km pak filmaři navštívili nejvýše položené gejzírové pole na planetě. Během putování pak potkali podobně nadšené výpravy z Poznaně nebo z Brna, které rovněž vyrazily pozorovat zatmění. Ale celou dobu hlavně užasle pozorovali také noční oblohu, která je nesrovnatelně krásnější oproti té na severní polokouli.

V Chile je pouhýma očima možné pozorovat nejen dokonale strukturovaný střed naší Mléčné dráhy, která se táhne celou oblohou, ale i Magellanova mračna – dvě další galaxie, které od nás nejsou pozorovatelné vůbec. Souhvězdí jižní oblohy jsou pro Středoevropana úplnou neznámou. Není možné pozorovat Kassiopeiu, Draka nebo Malou medvědici a jiná známá souhvězdí má často před očima vzhůru nohama. Naopak se musí naučit poznávat Páva, Jižní rybu, Tukana nebo ikonický Jižní kříž,“ uzavírá Jiří Dobrý své zážitky z cesty a natáčení studentského dokumentu, který dnes v hlavním vysílacím čase odvysílá televize Prima ZOOM.

Kontakty a další informace:

Bc. Jiří Dobrý
Spoluautor dokumentárního filmu a kanálu Dobré vědět
Email: jiridobry@jiridobry.cz
Telefon: +420 608 856 852

Bc. Jiří Malík
Spoluautor dokumentárního filmu a kanálu Dobré vědět
Email: czerviik@gmail.com
Telefon: +420 739 260 089

MgA. Ondřej Smékal
Spoluautor dokumentárního filmu a kanálu Dobré vědět
Email: ondrej.smekal@fpf.slu.cz
Telefon: +420 608 471 618

Bc. Klára Jančíková
Sekretariát Fyzikálního ústavu v Opavě
Email: klara.jancikova@slu.cz
Telefon: +420 553 684 267

prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc.
Ředitel Fyzikálního ústavu SU v Opavě
Email: zdenek.stuchlik@physics.slu.cz

Bc. Petr Horálek
PR výstupů evropských projektů FÚ SU v Opavě
Email: petr.horalek@slu.cz
Telefon: +420 732 826 853

doc. RNDr. Gabriel Török, Ph.D.
Garant evropského projektu HR Award
Email: gabriel.torok@physics.cz
Telefon: +420 737 928 755

Mgr. Debora Lančová
Fyzikální ústav SU v Opavě
Email: debora.lancova@physics.slu.cz
Telefon: +420 776 072 756

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Dokument „Do Chile za zatměním Slunce“ na ČSFD.cz
[2] TV Prima: Pojdťe nahlédnout do Chile…
[3] Oficiální stránka dokumentárního filmu: www.zatmenislunce.cz
[4] Youtube kanál Dobré vědětSeriál

 1. Úřad NASA publikoval snímek opavské univerzity
 2. Poselství civilizacím z centra Galaxie
 3. Astrofyzikové ze Slezské univerzity pátrají po červích dírách
 4. Již druhý snímek opavské univerzity uspěl v NASA
 5. Zapojte se s opavskými fyziky do hledání tajemné látky ve vesmíru. Postačí chytrý telefon!
 6. Češi zrekonstruovali slavný záběr „Einsteinova“ zatmění Slunce. Snímek byl oceněn i v NASA
 7. Záhady fyziky hvězd pomáhá v Opavě řešit dalekohled „WHOO!“
 8. Opavští fyzikové patří mezi světovou špičku ve výzkumu černých děr
 9. Opavští fyzikové studují, jak ochránit lidstvo před nebezpečným zářením černých děr a využít jej v jeho prospěch
 10. Záhadné záření přivádí opavské fyziky k úvahám o paralelních vesmírech
 11. Dokumentární film „Do Chile za zatměním Slunce“
 12. Jak poznat červí díru? Fyzikové z Opavy navrhují, po čem mají pátrat pozemské observatoře i Vesmírný dalekohled Jamese Webba


O autorovi

Štítky: Dokumentární film, Úplné zatmění Slunce, Zatmění slunce 2019


26. vesmírný týden 2022

26. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 6. do 3. 7. 2022. Měsíc bude v novu a ještě předtím jej najdeme ráno poblíž Merkuru a Venuše. Ráno můžeme vidět všechny okem viditelné planety v pořadí, jak jdou od Slunce. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. BepiColombo podruhé minula Merkur. SLS byla plně natankována, na test se chystá Super Heavy. Ariane 5 opět úspěšná. První let čistě jihokorejské rakety. VZLÚSat-1 slaví pět let na orbitě. Před 65 lety se narodil český astronom Marek Wolf.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M63

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč       M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Rho Ophiuchi z pouste v Kalifornii

Nic neni nad tmavou oblohu ktera necha vyniknout kontrastu i barvam a to bez jakychkoliv filtru. Porizeno kamerou ZWO 294MC s objektivem Canon 70-200mm USM L na montazi Celestron AVX s celkovou expozici 4 hodiny.

Další informace »