Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Dokumentární film „Do Chile za zatměním Slunce“

Dokumentární film „Do Chile za zatměním Slunce“

Upoutávka na dokumentární film „Do Chile za zatměním Slunce“

Astrofyzikální proGResy z Opavy: V hlavním vysílacím čase uvede v dnes 7. února ve 20:00 TV Prima ZOOM (s reprízou 10. února v 15:45) dokumentární film „Do Chile za zatměním Slunce“, jehož autory jsou studenti Jiří Dobrý a Jiří Malík z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě. Ve spolupráci s MgA. Ondřejem Smékalem a dalšími pedagogy vytvořili unikátní kombinaci žánru „road movie“ s dokumentárním filmem, na nějž se zaměřuje studijní program Multimediální techniky na Fyzikálním ústavu v Opavě. Studenti rovněž provozují kanál Dobré vědět na Youtube, který se systematicky věnuje popularizaci vědy.

V nehostinné chilské poušti Atacama – nejsušším místě na naší planetě – jsou pro běžný život velmi obtížné podmínky, ale díky unikátnímu klimatu a minimu rušivého světelného znečištění je to skvělá lokalita pro astronomická pozorování. Proto zde bylo od roku 1969 postupně vybudováno hned několik observatoří. Ve filmovém světě si Atacama získala rovněž velkou oblibu, na „stříbrném plátně“ jí představila bondovka Quantum of Solace v roce 2008. Studenti studijního programu Multimediální techniky Fyzikálního ústavu v Opavě však přinášejí zcela nový autentický vhled do světa této unikátní vysokohorské pouště.

Prostřednictvím svého autorského dobrodružného dokumentárního filmu, natočeného v roce 2019 během strastiplné expedice za úplným zatměním Slunce 2. července toho roku, se podíváme na život v poušti, navštívíme základny Evropské jižní observatoře a pocítíme jedinečnou atmosféru při podmanivém nebeském úkazu.

Autem, autobusem, stopem i pěšky jsme navštívili doslova jako dobrodruzi největší světové astronomické observatoře a nechali se unést krásami této pouště, ale i svérázné jihoamerické kultury a nádherné noční oblohy,“ popisuje Jiří Dobrý, spoluautor dokumentárního filmu. Cílem jejich putování bylo hlavně pozorování úplného zatmění Slunce – pravděpodobně nejkrásnějšího přírodního úkazu, který můžeme pozorovat pouhým okem. „Částečné zatmění, kdy Měsíc zakryje část Slunce, je celkem častý úkaz a mnoho lidí si jej ani nevšimne. Během úplného zatmění se ale Slunce skryje za Měsíc celé a na několik minut nastane “noc” ve dne. K takovému úkazu ale dochází jen na úzkém pásu na povrchu naší planety a stojí za to za ním cestovat i tisíce kilometrů,“ doplňuje Jiří Malík, druhý z autorů filmu.

Filmařský tým dokumentu „Do Chile za zatměním Slunce“. Zleva: Jiří Malík, Jiří Dobrý a Ondřej Smékal Autor: FÚ v Opavě
Filmařský tým dokumentu „Do Chile za zatměním Slunce“. Zleva: Jiří Malík, Jiří Dobrý a Ondřej Smékal
Autor: FÚ v Opavě
Autoři dokumentu navštívili i profesionální astronomy na observatoři ESO Paranal, kde se nachází čtveřice osmimetrových teleskopů VLT (Very Large Telescope). Dokument nabízí exkluzivní rozhovory s některými z nich a samozřejmě pohled na samotné obří teleskopy. V nadmořské výšce přes 4 km pak filmaři navštívili nejvýše položené gejzírové pole na planetě. Během putování pak potkali podobně nadšené výpravy z Poznaně nebo z Brna, které rovněž vyrazily pozorovat zatmění. Ale celou dobu hlavně užasle pozorovali také noční oblohu, která je nesrovnatelně krásnější oproti té na severní polokouli.

V Chile je pouhýma očima možné pozorovat nejen dokonale strukturovaný střed naší Mléčné dráhy, která se táhne celou oblohou, ale i Magellanova mračna – dvě další galaxie, které od nás nejsou pozorovatelné vůbec. Souhvězdí jižní oblohy jsou pro Středoevropana úplnou neznámou. Není možné pozorovat Kassiopeiu, Draka nebo Malou medvědici a jiná známá souhvězdí má často před očima vzhůru nohama. Naopak se musí naučit poznávat Páva, Jižní rybu, Tukana nebo ikonický Jižní kříž,“ uzavírá Jiří Dobrý své zážitky z cesty a natáčení studentského dokumentu, který dnes v hlavním vysílacím čase odvysílá televize Prima ZOOM.

Kontakty a další informace:

Bc. Jiří Dobrý
Spoluautor dokumentárního filmu a kanálu Dobré vědět
Email: jiridobry@jiridobry.cz
Telefon: +420 608 856 852

Bc. Jiří Malík
Spoluautor dokumentárního filmu a kanálu Dobré vědět
Email: czerviik@gmail.com
Telefon: +420 739 260 089

MgA. Ondřej Smékal
Spoluautor dokumentárního filmu a kanálu Dobré vědět
Email: ondrej.smekal@fpf.slu.cz
Telefon: +420 608 471 618

Bc. Klára Jančíková
Sekretariát Fyzikálního ústavu v Opavě
Email: klara.jancikova@slu.cz
Telefon: +420 553 684 267

prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc.
Ředitel Fyzikálního ústavu SU v Opavě
Email: zdenek.stuchlik@physics.slu.cz

Bc. Petr Horálek
PR výstupů evropských projektů FÚ SU v Opavě
Email: petr.horalek@slu.cz
Telefon: +420 732 826 853

doc. RNDr. Gabriel Török, Ph.D.
Garant evropského projektu HR Award
Email: gabriel.torok@physics.cz
Telefon: +420 737 928 755

Mgr. Debora Lančová
Fyzikální ústav SU v Opavě
Email: debora.lancova@physics.slu.cz
Telefon: +420 776 072 756

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Dokument „Do Chile za zatměním Slunce“ na ČSFD.cz
[2] TV Prima: Pojdťe nahlédnout do Chile…
[3] Oficiální stránka dokumentárního filmu: www.zatmenislunce.cz
[4] Youtube kanál Dobré vědět



Seriál

  1. Úřad NASA publikoval snímek opavské univerzity
  2. Poselství civilizacím z centra Galaxie
  3. Astrofyzikové ze Slezské univerzity pátrají po červích dírách
  4. Již druhý snímek opavské univerzity uspěl v NASA
  5. Zapojte se s opavskými fyziky do hledání tajemné látky ve vesmíru. Postačí chytrý telefon!
  6. Češi zrekonstruovali slavný záběr „Einsteinova“ zatmění Slunce. Snímek byl oceněn i v NASA
  7. Záhady fyziky hvězd pomáhá v Opavě řešit dalekohled „WHOO!“
  8. Opavští fyzikové patří mezi světovou špičku ve výzkumu černých děr
  9. Opavští fyzikové studují, jak ochránit lidstvo před nebezpečným zářením černých děr a využít jej v jeho prospěch
  10. Záhadné záření přivádí opavské fyziky k úvahám o paralelních vesmírech
  11. Dokumentární film „Do Chile za zatměním Slunce“
  12. Jak poznat červí díru? Fyzikové z Opavy navrhují, po čem mají pátrat pozemské observatoře i Vesmírný dalekohled Jamese Webba
  13. V Opavě vystoupí možný laureát Nobelovy ceny. Přednášet bude o vzniku snímků černých děr
  14. Kosmický teleskop ATHENA prověří jevy v okolí černých děr předpovězené fyziky v Opavě
  15. Pozorování kosmického záření pomůže předpovídat zemětřesení na Zemi, tvrdí opavský vědec
  16. Doktorandka z Fyzikálního ústavu v Opavě spolupracuje s vědci ve slavné laboratoři Los Alamos
  17. Kolize černých děr pomáhají studentce Fyzikálního ústavu v Opavě ověřit nové teorie gravitace
  18. Černé díry vyhrávají do vesmíru „kosmickými akordy“, zjistili opavští fyzikové


O autorovi

Štítky: Dokumentární film, Úplné zatmění Slunce, Zatmění slunce 2019


50. vesmírný týden 2024

50. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 12. do 15. 12. 2024. Měsíc je nyní na večerní obloze ve fázi kolem první čtvrti a dorůstá k úplňku. Nejvýraznější planetou je na večerní obloze Venuše a během noci Jupiter. Ideální viditelnost má večer Saturn a ráno Mars. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Uplynulý týden byl mimořádně úspěšný z pohledu evropské kosmonautiky, ať už vypuštěním mise Proba-3 nebo úspěšného startu rakety Vega-C s družicí Sentinel-1C. A před čtvrtstoletím byl vypuštěn úspěšný rentgenový teleskop ESA XMM-Newton.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NGC1909 Hlava čarodejnice

Veríte v čarodejnice? Lebo ja som Vám hlavu jednej takej vesmírnej čarodejnice aj vyfotil. NGC 1909, alebo aj inak označená IC 2118 (vďaka svojmu tvaru známa aj ako hmlovina Hlava čarodejnice) je mimoriadne slabá reflexná hmlovina, o ktorej sa predpokladá, že je to starobylý pozostatok supernovy alebo plynný oblak osvetľovaný neďalekým superobrom Rigel v Orióne. Nachádza sa v súhvezdí Eridanus, približne 900 svetelných rokov od Zeme. Na modrej farbe Hlavy čarodejnice sa podieľa povaha prachových častíc, ktoré odrážajú modré svetlo lepšie ako červené. Rádiové pozorovania ukazujú značnú emisiu oxidu uhoľnatého v celej časti IC 2118, čo je indikátorom prítomnosti molekulárnych mrakov a tvorby hviezd v hmlovine. V skutočnosti sa hlboko v hmlovine našli kandidáti na hviezdy predhlavnej postupnosti a niektoré klasické hviezdy T-Tauri. Molekulárne oblaky v IC 2118 pravdepodobne ležia vedľa vonkajších hraníc obrovskej bubliny Orion-Eridanus, obrovského superobalu molekulárneho vodíka, ktorý vyfukovali vysokohmotné hviezdy asociácie Orion OB1. Keď sa superobal rozširuje do medzihviezdneho prostredia, vznikajú priaznivé podmienky pre vznik hviezd. IC 2118 sa nachádza v jednej z takýchto oblastí. Vetrom unášaný vzhľad a kometárny tvar jasnej reflexnej hmloviny silne naznačujú silnú asociáciu s vysokohmotnými žiariacimi hviezdami Orion OB1. Prepracovaná verzia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 150/600 (150/450 F3), Starizona Nexus 0.75x komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Gemini EAF focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 209x240 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, master bias, 90 flats, master darks, master darkflats 4.11. až 7.11.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »