Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Exteriérová výstava Vesmír - dobrodružství objevů se stěhuje do Ostravy
IYA 2009 Vytisknout článek

Exteriérová výstava Vesmír - dobrodružství objevů se stěhuje do Ostravy

Pozůstatek supernovy Cas A před 340 lety
Pozůstatek supernovy Cas A před 340 lety
Od 16. do 17. června probíhá instalace panelů s velkoformátovými (2x2 m) fotografiemi vesmíru. Po Praze a Brně budou moci také návštěvníci centra Ostravy shlédnout 48 unikátních fotografií těles Sluneční soustavy i vzdálených galaxií, mlhovin, hvězd a dalších vesmírných objektů.

U každého najdou český a anglický popisek, doplněna je i řada úryvků z české literatury. Výstavu spolupořádá Akademie věd České republiky, Astronomický ústav AV ČR., v.v.i., Ostravské muzeum, Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, Hvězdárna a planetárium J. Palisy VŠB - TUO, Národní divadlo a Hlavní město Praha. Autoři výstavy jsou astronomové ze Španělska a Mexika. Podobná výstava je v rámci Mezinárodního roku astronomie realizována v mnoha zemích světa.

23. června odpoledne proběhne slavnostní happening při příležitosti otevření stálé expozice Ostravského muzea a také exteriérové výstavy na Masarykově náměstí v Ostravě. Od těchto dnů až do konce prázdnin bude výstava volně přístupná všem zájemcům nejen o vesmír, ale i o krásu a dobrodružství objevů.

V den zahájení v 18:00 pak v přednáškovém sále Ostravského muzea budou zájemci moci vyslechnout a shlédnout přednášku jednoho z českých spolutvůrců výstavy "Vesmír - dobrodružství objevů" - Prof. RNDr. Jana Palouše, DrSc. Profesor Palouš se v Astronomickém ústavu AV ČR zabývá vývojem galaxií, tvorbou hvězd a mezihvězdnou hmotou. S touto problematikou seznámí populární formou také posluchače přednášky s názvem Vznik hvězd a vývoj galaxií.

Další podrobnosti v únorovém článku: Výstava Vesmír - dobrodružství objevů




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »