Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Exteriérová výstava Vesmír - dobrodružství objevů se stěhuje do Ostravy
IYA 2009 Vytisknout článek

Exteriérová výstava Vesmír - dobrodružství objevů se stěhuje do Ostravy

Pozůstatek supernovy Cas A před 340 lety
Pozůstatek supernovy Cas A před 340 lety
Od 16. do 17. června probíhá instalace panelů s velkoformátovými (2x2 m) fotografiemi vesmíru. Po Praze a Brně budou moci také návštěvníci centra Ostravy shlédnout 48 unikátních fotografií těles Sluneční soustavy i vzdálených galaxií, mlhovin, hvězd a dalších vesmírných objektů.

U každého najdou český a anglický popisek, doplněna je i řada úryvků z české literatury. Výstavu spolupořádá Akademie věd České republiky, Astronomický ústav AV ČR., v.v.i., Ostravské muzeum, Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, Hvězdárna a planetárium J. Palisy VŠB - TUO, Národní divadlo a Hlavní město Praha. Autoři výstavy jsou astronomové ze Španělska a Mexika. Podobná výstava je v rámci Mezinárodního roku astronomie realizována v mnoha zemích světa.

23. června odpoledne proběhne slavnostní happening při příležitosti otevření stálé expozice Ostravského muzea a také exteriérové výstavy na Masarykově náměstí v Ostravě. Od těchto dnů až do konce prázdnin bude výstava volně přístupná všem zájemcům nejen o vesmír, ale i o krásu a dobrodružství objevů.

V den zahájení v 18:00 pak v přednáškovém sále Ostravského muzea budou zájemci moci vyslechnout a shlédnout přednášku jednoho z českých spolutvůrců výstavy "Vesmír - dobrodružství objevů" - Prof. RNDr. Jana Palouše, DrSc. Profesor Palouš se v Astronomickém ústavu AV ČR zabývá vývojem galaxií, tvorbou hvězd a mezihvězdnou hmotou. S touto problematikou seznámí populární formou také posluchače přednášky s názvem Vznik hvězd a vývoj galaxií.

Další podrobnosti v únorovém článku: Výstava Vesmír - dobrodružství objevů




O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »